Jednoduchý návod, jak si pojistit dům či jinou nemovitost

Pojištění domu či jiných nemovitostí je stále poněkud podceňovanou záležitostí. Nepojištění přitom znamená takřka hru vabank. Nečekaná a nepříjemná událost, která nemovitost poškodí či zničí, nemusí nikdy přijít. Ale když přijde a zastihne nás nepřipravené, nebo v tomto případě lépe řečeno nepojištěné, situace je opravdu vážná a jen sotva nám někdo pomůže. 

Jak pojistit nemovitost?

Co lze pojistit a proti čemu

Nemovitostí se samozřejmě nemyslí jen rodinný dům, ale například také byt (ve smyslu stavby, nikoli jako vybavení domácnosti – to už je předmětem pojištění domácnosti), bytový dům, garáž, kůlna, stodola, studna nebo rekreační objekt (pro nás tak typické chaty). Pojištění nemovitosti se přitom týká stavebních součástí objektu, což jsou dveře, okna, podlahy, střechy, malba a další věci v tomto smyslu.

Situací, proti kterým se můžeme pojistit, je také celý výčet. Jedná se o požár, výbuch, úder blesku a pád letadla na nemovitost, dále o záplavu, povodeň, pád stromu, vichřici nebo o záplavu vodou z vodovodního potrubí. Podle výzkumů se lidé v České republice nejvíce bojí požárů, havárií vody a vloupání. Bohužel se u nás také čím dál častěji vyskytují lokální či rozsáhlejší povodně, proti nimž by měli pojištění zvážit lidé, kteří bydlí v blízkosti řek a říček. Vždy je třeba si přesně rozmyslet, jaké riziko nám reálně hrozí v místě, kde naše nemovitost stojí. Například pojištění proti pádu stromu, když se z domu na nejbližší strom podíváme leda tak dalekohledem, není na místě a je opravdu zbytečnou a nevratnou investicí.

pojištění domu

Pojistit na novou, nebo časovou hodnotu?

Časová hodnota nemovitosti zohledňuje její opotřebení, což hodnotu snižuje a tím pádem se snižuje i cena pojistného. V tom je rozdíl oproti hodnotě nové. V případě pojištění na časovou hodnotu nemovitosti ale pojišťovna v případě pojistné události může vyplatit částku, kterou sama vypočítá, přičemž tato částka nemusí dosahovat na hodnotu náhrad.

Pojištění nemovitosti je opravdu jednoduché

Pojištění nemovitosti si vždy dobře promyslete a projděte si více nabídek na trhu. Zaměřte se přitom nejen na cenu, ale především na jméno a spolehlivost společnosti, u níž si pojištění chcete sjednat, a asistenční služby, které je společnost schopná a ochotná přidat k pojištění, některé mohou například nabízet služby plynařů, zámečníků a jiných osob, jejichž dovednosti se při haváriích hodí.     

Chybí vám informace? Ptejte se!

Kdykoli si nebudete s něčím, co se pojištění nemovitosti týče, jisti, obraťte se na odborníky z Gepard Finance. Poradí vám s výběrem i nastavením pojištění, aby vám sedlo ve všech detailech. Nezůstávejte na svá rozhodnutí sami. Poraďte se s lidmi, kteří se v pojištění domácnosti vyznají!

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Ceny nemovitostí rostou. Nezapomeňte si upravit pojištění

Vlastníte nemovitost? Pak vás jistě současná situace na trhu s nemovitostmi velice těší. Ceny bytů i domů rostou, čímž se zvedá také hodnota vašeho majetku. Velkým problémem se však mohou stát starší pojistné smlouvy, respektive dříve stanovené a...

Ideální doba pro změnu povinného ručení?

Pojistné období u povinného ručení je zpravidla jeden rok. Na konci tohoto období (výročí smlouvy) se smlouva automaticky obnoví. Pokud je pojistné období vaší pojistky shodné s kalendářním rokem, výročí smlouvy připadá na poslední prosincový den. A...

Rodina a hypotéka. Kdy sjednat životní pojištění?

Základní funkcí životního pojištění je ochrana příjmů pro rodinu. Pojištění má však smysl i tehdy, když žijete sami a na vašem výdělku není nikdo závislý. Výpadek příjmů v důsledku zdravotních potíží může potkat každého z nás, pokud tedy nemáte...