Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Jednodušší prodej bytů s novelou občanského zákoníku

V červenci vstoupí v platnost novela občanského zákoníku, která přináší několik změn i pro vlastníky bytů. Jde především o úpravu předkupního práva, díky čemuž by měly být odstraněny zbytečné průtahy a potíže např. v případě prodeje bytů s garážovým stáním. Upravují se také pravidla pro vlastníky bytů, jež provozují krátkodobé ubytování.

Prodej domu

Předkupní právo spoluvlastníků nemovitostí

Předkupní právo aktuálně činí potíže zejména v případě prodeje bytů, kde jsou především garážová stání nebo sklepy vymezeny podílem na společných prostorách. Vlastník garážového stání jej chce zpravidla prodat společně s bytovou jednotkou ve stejném domě, ovšem předkupní právo k podílu na této nebytové jednotce (garážové stání) má dle platné zákonné normy jiný spoluvlastník nebytové jednotky. Vlastník podílu na nemovitosti má povinnost při prodeji nabídnou podíl ostatním spoluvlastníkům za stejných podmínek, které má ujednané s kupujícím.

Prodej bytů se zjednoduší

Novela tento problém řeší a umožňuje, aby garážové stání vlastník prodal bez ohledu na ostatní spoluvlastníky. Předkupní právo zůstane od 1. července 2020 zachováno pouze pro případ, že nemovitost získají spoluvlastníci v důsledku dědění nebo jiné skutečnosti, kterou nemohli ovlivnit, a potrvá půl roku. Smluvně sjednaných předkupních práv a dalších zákonných předkupních práv se novela nedotkne. Pokud tedy aktuální prodej bytu komplikuje spoluvlastník, vyčkejte s uzavřením kupní smlouvy na účinnost novely. Celý proces prodeje nemovitosti, kde existuje podílové spoluvlastnictví, se tím značně zjednoduší.

Krátkodobé ubytování

Další novinky přináší změna zákona pro provozovatele krátkodobého ubytování prostřednictvím Airbnb či podobné platformy. Nově mají vlastníci bytů povinnost předem oznámit správci domu podnikání nebo činnosti, které by mohly dlouhodobě vést k narušení obvyklého klidu a pořádku v domě. Pro účely vyúčtování služeb bude vlastník také muset hlásit počet lidí, kteří např. při krátkodobých pronájmech byt užívají.

Další změny zavedené novelou občanského zákoníku

Přechod dluhu v případě převodu jednotky

Při prodeji bytu je prodávající povinen doložit kupujícímu potvrzení správce o tom, jaké jsou jeho nedoplatky související se správou domu. S převodem bytové jednotky pak na kupujícího přecházejí i tyto dluhy. Toto pravidlo se bude nově vztahovat také na platby záloh na služby spojené s užíváním bytu.

Nahlášení stavebních úprav uvnitř obydlí

Vlastník je povinen oznámit správci domu všechny zamýšlené stavební úpravy uvnitř svého obydlí. Povinnost zahrnuje i takové úpravy, u kterých stavební zákon nevyžaduje ani ohlášení (např. opravy vnitřních omítek, obkladů stěn, podlah, dlažeb apod.).

Smluvní pokuta nájemci bytu

Mezi výrazné novinky patří také možnost uložení smluvní pokuty nájemci bytu, který neplní své povinnosti. Nynější úprava sjednání takové pokuty ve smlouvách o nájmech bytů či domů neumožňovala. Pokuta nesmí v součtu se složenou kaucí přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného.

Financování hypotékou

Zvažujete koupi vlastní nemovitosti? Pokud chcete mít jistotu, že financování proběhne hladce a v pořádku, obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Využít můžete také oblíbenou službu Bezkontaktní Hypotéky.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...

O krok blíže zrušení daně z nabytí nemovitosti

Vláda schválila návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Lidé kupující starší nemovitost tak mohou ušetřit desítky až stovky tisíc. Toto opatření má za cíl zvýšit dostupnost vlastního bydlení. Daňové odpočty zůstanou...

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...