Stát pozastavil příjem žádostí na financování bydlení
Kdo ještě na začátku roku pomýšlel, že by se obrátil na stát a požádal o výhodnou státní půjčku z programu Vlastní bydlení, má smůlu. Státní fond podpory investic pozastavil k 20. dubnu 2022 dočasně příjem žádostí do programu Vlastní bydlení. Důvodem k tomuto kroku byl vyčerpaný rozpočet. Pro celý rok 2022 bylo do programu vyčleněno pouhých 700 milionů korun, dle informací SFPI byly k 22. dubnu 2022 přijaty žádostí o úvěr v částce přesahující hranici 740 milionů korun. Fond plánuje program znovu otevřít ve 3. čtvrtletí 2022 s novou alokací.
Úrokové sazby státních půjček začaly dorovnávat klasické hypotéky
Pokud jste i vy zvažovali sjednání státní půjčky a to především z důvodu nižších úrokových sazeb, můžete si být jisti, že doba, kdy se sjednávaly státní půjčky za 1 % je definitivně pryč. Jak jsou úvěry z programu Vlastní bydlení úročeny? Pro stanovení sazby se vychází ze základní sazby Evropské unie pro Českou republiku, nejméně je to však 1 % p. a. s fixací nejdéle na dobu 5 let. Tato sazba jen v loňském roce vzrostla celkem pětkrát, a také v letošním roce pokračuje v růstu. Takže zatímco před rokem skutečně žadatelé uzavírali výhodné smlouvy se sazbou 1 %, hodnota k dnešnímu dni je 4,85 % a přibližuje se tak klasickým hypotečním úvěrům, které nabízejí banky.
Výhodou oproti bance byla nižší sazba za dítě
Skutečnou výhodou, kterou vám v žádné bance zatím nenabídnou, byla úroková sazba snížená o 0,2 procentního bodu za každé dítě. Při aktuální úrokové sazbě 4,85 % by měl rodič dvou dětí šanci získat úvěr se sazbou 4,45 %, což představuje při úvěru ve výši 3,5 mil. Kč, se splatností 20 let, úsporu na měsíční splátce ve výši přibližně dvou tisíc korun.
Je výhodné žádat v době vysokých úrokových sazeb o hypotéku?
Určitě se najde početná skupina lidí, která bude jednohlasně tvrdit, že brát hypotéku v době vysokých úrokových sazeb je nesmysl. Toto tvrzení nemáme v plánu nijak rozporovat. Nabízíme však druhý úhel pohledu. Pokud se rozhodnete odkládat hypotéku na dobu, až sazby poklesnou, nemáte nikdy jistotu toho, jak dlouho to čekání bude trvat. Nemluvě o tom, jaká může být budoucí cena vaší vytipované nemovitosti nebo bude-li vůbec ještě k mání.
O hypotéku by měli žádat lidé, kteří mají stabilní příjem a mohou si dovolit dlouhodobě splácet pravidelnou splátku bez ohledu na to, zdali se zrovna zvýšily sazby či nikoli. I když získáte hypotéku se sazbou 1,5 %, nikde nemáte jistotu, že za pět či deset let, když budete refixovat úrokovou sazbu, nebudou úrokové sazby mnohonásobně vyšší. Hypotéka je úvěr, který se splácí mnohdy dvacet či třicet let a za tak dlouhou dobu splácení se vyšší úroková sazba nevyhne téměř nikomu. Pokud jsou aktuálně úrokové sazby příliš vysoko, můžete situaci řešit volbou kratší fixační doby a delší období využít k zafixování nižší úrokové sazby.
Jak získat nejvýhodnější hypotéku?
Jak tedy postupovat, pokud si chcete koupit dům či byt a potřebujete řešit hypotéku? Základní rada je: SROVNÁVEJTE. I když banky na pozicích hypotečních specialistů zaměstnávají mnohdy zkušené odborníky, nemůžete očekávat, že vás sami upozorní na výhodnou akci konkurence, probíhající mimořádnou nabídku či další možnosti získání hypotéky u jiné banky. Toho můžete dosáhnout pouze tím, že nahlédnete na nabídky více bank a porovnáte si jednotlivé parametry. Pokud si nevíte rady, nejste si jisti, zdali je nabídka pro vás vhodná, zdali na hypotéku dosáhnete či cokoli jiného, hypoteční makléř vám na všechny otázky odpoví a vy tak získáte jistotu, že vám žádná výhodná nabídka neutekla mezi prsty.
Potřebujete pomoci s hypotékou? Obraťte se na Gepard Finance
Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.