Kdy a pro koho má smysl státní půjčka na bydlení?

Existuje několik způsobů, jak financovat pořízení vlastního bydlení. Ideální variantou jsou vlastní naspořené finance, které pokryjí celou kupní cenu nemovitosti. Pro běžného smrtelníka spíše sen než jedna z možností. Další cestou je úvěrové financování. Na pořízení nového domu či bytu využívá většina kupujících hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření. A abychom byli kompletní, nesmíme zapomenout ani na půjčky, které nabízí stát. Jak je to ale s jejich podmínkami a je výše statní půjčky na bydlení dostatečně vysoká, aby pokryla celou cenu pořizované nemovitosti?

hypotéky budou dražší

Podmínky pro získání státní půjčky

Bydlení se stává stále více nedostupným artiklem. Jedním ze způsobů, jakým se stát snaží v této oblasti pomáhat mladým rodinám, je úvěrový program Vlastní bydlení.

O státní úvěr mohou žádat:

  • osoby, které žijí v manželství či registrovaném partnerství, ve kterém alespoň jeden z manželů nebo registrovaných partnerů nedosáhl ke dni podání žádosti o poskytnutí úvěru věku 40 let,

  • osoba do 40 let, která trvale pečuje o dítě, které nedosáhlo ke dni podání žádosti o poskytnutí úvěru věku 15 let.

  • Žadatel v době podání žádosti o úvěr na pořízení obydlí nesmí být vlastníkem ani spoluvlastníkem obydlí (tato podmínka se netýká úvěru na modernizaci), ani nájemcem družstevního bytu, stejně tak jako jeho manžel či registrovaný partner nesmí být vlastníkem ani spoluvlastníkem obydlí nebo členem bytového družstva a současně nájemcem družstevního bytu.

Jak se změní limity úvěrů od nového roku?

Ministerstvo pro místní rozvoj rozhodlo, že by se horní limity výše úvěrů měly od nového roku zvýšit, a to na:

  • 750 tis. Kč u modernizace obydlí,

  • 3,5 mil. Kč na pořízení rodinného domu,

  • 3 mil. Kč na pořízení obydlí koupí bytu nebo družstevního podílu v bytovém družstvu.

Výše poskytnutého úvěru bude i nadále ve výši 90 % uznatelných nákladů. Splatnost úvěru bude maximálně 10 let v případě úvěru na modernizaci a nově maximálně 30 let v případě úvěru na pořízení obydlí.

Nejvíce láká atraktivní úroková sazba

Úroková sazba státní půjčky je stanovena ve výši základní referenční sazby Evropské unie pro Českou republiku, nejméně však 1 %. Aktuálně je výše této sazby asi největším lákadlem, protože činí pouhých 1,28 % a je fixní po dobu 5 let. U tržních sazeb se nyní pohybujeme naprosto v jiných hodnotách. Je však nutno dodat, že úroková sazba se za celou dobu trvání programu mnohokrát změnila. Otázkou proto zůstává, zdali bude také v lednu 2022 úroková sazba i nadále natolik lákavá, jako je tomu nyní.

Bude na pořízení vlastního bydlení stačit úvěr od státu?

I přes plánované navýšení limitů platí, že největší nevýhodou programu Vlastní bydlení bude i nadále strop nabízené výše státního úvěru. Platí to především pro obyvatele velkých měst, kde se ceny nemovitostí pohybují výrazně nad maximální možnou půjčkou státního fondu.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se prodejní ceny bytů ve většině krajských měst v Česku pohybovaly dle údajů poradenské společnosti Deloitte na úrovni 80 100 Kč/m². Byt o velikosti 60 m² by kupujícího vyšel na více než 4 800 000 Kč. To je daleko za hranicí možného maximálního limitu. Program však cílí především na mladé rodiny z regionů, tedy mimo velká města, pro které mohou být nové podmínky úvěru dostupné a atraktivní.

Řešením zůstává pro většinu i nadále hypoteční úvěr

Státní program podpory bydlení pro mladé do 40 let funguje již od roku 2018 a za celou dobu své existence poskytl úvěry na bydlení v celkovém objemu asi 1,33 miliardy korun. Za stejnou dobu bylo v bankách poskytnuto asi 800 miliard nových hypoték (bez refinancovaných úvěrů). Pomoc státu tak představuje asi 0,17 % objemu poskytnutých bankovních hypoték.

Lze kombinovat hypotéku a státní úvěr?

Pozorného čtenáře možná napadne závěrem zásadní otázka. Lze kombinovat půjčku od státního fondu společně s bankovní hypotékou? Ano, je to možné. Ovšem i toto řešení má svá úskalí. Narazit můžete hned na katastru nemovitostí, kde bude mít první vložené zástavní právo Státní fond podpory investic. Bohužel existuje pouze minimální šance, aby banka na něco takového přistoupila.

Druhá nemovitost do zástavy

Má-li ale žadatel další nemovitost, kterou může dát do zástavy (dům či byt rodičů, prarodičů apod.), je hypotéka a státní půjčka kombinací, která může splácejícím ušetřit stovky až tisíce korun na měsíčních splátkách.

Vyřizujete hypotéku? Obraťte se na Gepard Finance

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...