Kdy sáhnout po americké hypotéce a kdy po spotřebitelském úvěru?

Snad každý se někdy za život dostane do situace, kdy potřebuje půjčit finanční prostředky a obrátí se na banku s žádostí o úvěr. Při volbě konkrétního produktu budete vycházet z toho, jak velkou částku potřebujete a na co byste ji chtěli použít. Pokud bance nechcete dokládat účel, za jakým si peníze půjčujete, můžete zažádat o spotřebitelskou půjčku, ale také o americkou hypotéku. Jaký je mezi těmito bezúčelovými úvěry rozdíl? Kdy volit spotřebitelský a kdy spíše hypoteční úvěr?

Kdy sáhnout po americké hypotéce a kdy po spotřebitelském úvěru?

Hypotéka na cokoli

Hypotéka neznamená nutně úvěr určený na bydlení. Hlavním rysem a zároveň největší výhodou americké hypotéky je, že půjčené peníze můžete využít na cokoli. Nemusí to být vyloženě na nákup pozemku nebo nemovitosti. Může jít také o vybavení domácnosti, nové auto, studium v zahraničí i cestování.

Konsolidace s americkou hypotékou?

Americká hypotéka může dobře posloužit také těm, kteří chtějí konsolidovat své úvěry a zároveň mohou ručit nemovitostí. Může jít např. o situaci, kdy úvěrové zatížení domácností přestává být únosné a je třeba sloučit více hlavně spotřebitelských úvěrů v jeden. Prodloužením doby splácení dojde ke snížení měsíční splátky. V každém případě by měl žadatel o úvěr tento krok pečlivě zvážit. Zatímco u běžné konsolidace spotřebitelských úvěrů není zastavena nemovitost, u konsolidace prostřednictvím americké hypotéky je tomu naopak.

Parametry jako u běžné hypotéky

Půjčit si můžete zpravidla již od 150 000 – 300 000 Kč, záleží na konkrétní bance. Maximální výše bezúčelové hypotéky bývá většinou omezena 70 % odhadní ceny nemovitosti a dále maximální částkou, která se ale u jednotlivých bank liší. Výše splátek se bude odvíjet od toho, jak dlouhou dobu splácení si vyberete. I s americkou hypotékou si budete volit fixaci úrokové sazby, ta bývá zpravidla od 1 – 5 let, ale opět záleží na podmínkách dané banky. Na hypoteční kalkulačce si jednoduše můžete spočítat parametry požadovaného úvěru.

Ručení nemovitostí

Základním znakem nejen klasické hypotéky je ručení nemovitostí. Ručit lze také pozemkem, který je určen k výstavbě. Pokud nebudete řádně splácet, bance místo vašich peněz připadne nemovitost. Výjimkou jsou situace, kdy jste pro případ neschopnosti splácet pojištěni.

Výhody

 • Americká hypotéka má nižší úrokové sazby než nezajištěné spotřebitelské úvěry, a to právě díky zástavě nemovitosti.

 • Splatnost neúčelové hypotéky se pohybuje stejně jako v případě účelového hypotečního úvěru v řádu desítek let. Z hlediska splátkového zatížení proto může být pro mnohé výhodnější než běžný úvěr.

 • Finance z hypotéky můžete využít na cokoli, včetně konsolidování svých půjček.

Nevýhody

 • Nemůžete si úroky odečíst z daní, ani když se rozhodnete využít peníze čerpané z americké hypotéky na bydlení.

 • Ručíte svou nemovitostí, existuje tedy riziko, že o ni v případě platební neschopnosti přijdete.

 • Složitější agenda při vyřizování úvěru. Schvalovací proces je delší než u spotřebitelského úvěru, protože je zapotřebí bance doložit všechny potřebné dokumenty vztahující se k zastavované nemovitosti.

 • S výše uvedeným argumentem souvisí také další nevýhoda, kterou jsou poplatky za získání dokumentů vztahujících se k zastavení nemovitosti – odhad ceny nemovitosti, výpis z katastru nemovitostí.

Spotřebitelský úvěr

Dalším způsobem, jak získat finanční prostředky na cokoli, je spotřebitelský úvěr. Na rozdíl od americké hypotéky nebude u běžného neúčelového spotřebitelského úvěru banka vyžadovat ručení nemovitostí. Cenou za to, že bance nemusíte zastavit svou nemovitost, je zpravidla o něco vyšší úročení než v případě americké hypotéky. Žadatel o úvěr může vybírat z velkého rozsahu půjčované částky i doby splatnosti.

Výhody

 • Poměrně snadné a rychlé vyřízení úvěru.

 • Peníze lze využít na cokoli.

 • Můžete si nastavit kratší dobu splatnosti a splatit úvěr rychleji než hypotéku.

 • Spotřebitelský úvěr můžete získat od nižších částek a nemusíte se tak příliš zadlužovat.

 • Neručíte bance svou nemovitostí.

Nevýhody

 • Ve srovnání s americkou hypotékou má spotřebitelský úvěr vyšší úročení.

 • Nemůžete si nastavit dobu splatnosti tak dlouhou jako v případě hypotéky.

 • Maximální částka poskytnutého spotřebitelského úvěru bez zajištění je nižší než v případě americké hypotéky.

Obraťte se na odborníky

Dříve než se rozhodnete pro konkrétní produkt, pečlivě zvažte, zdali je nutné, abyste se zadlužovali a zda danou věc skutečně potřebujete. Propočítejte si, jak moc půjčka zatíží váš rodinný rozpočet a zdali jste schopni celý úvěr splatit. Obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením úvěru pomohou. Hypoteční specialista vám poskytne nabídky z více bank a pomůže s výběrem vhodného financování. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...