Kdy se postavit na vlastní nohy? „Mamahotel“ už není v módě

Doba se mění a s ní se měníme i my. Dávno již neplatí, že by se mladí lidé nechtěli stěhovat od svých rodičů a užívali si benefitů, které bydlení v tzv. mamahotelech přináší. Mladí lidé se naopak stále častěji touží postavit na vlastní nohy a bydlení u rodičů postupně ztrácí na oblibě. Vychází to z průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen. Zatímco před šesti lety bydlel s rodiči každý třetí Čech ve věku od 26 do 30 let, dnes takto bydlí jen pětina mladých lidí. Kdy je podle Čechů vhodná doba na odchod od rodičů a jaké startovací bydlení mají v plánu si pořídit?

Prodej domu

"Mamahotel" aneb pohodlné bydlení s rodiči

Termín „mamahotel“ se do povědomí Čechů vžil jako forma společného bydlení především mladých mužů se svými rodiči. Jde o situaci, kdy dospělý a soběstačný mladý jedinec často se stabilním příjmem žije ve společné domácnosti se svými rodiči. A na straně druhé může jít o rodiče, kteří nedokáží dát svým dětem volnost. Velkou roli v tomto druhu bydlení mohou zastávat také ekonomické důvody, stejně jako jakási nejistota při osamostatňování se a vykročení do dospělého života.

Levnější nájmy nahrávají brzkému odchodu od rodičů

Češi se čím dál častěji stěhují od rodičů ještě před dovršením 30 let. Průměrný věk osamostatnění je dokonce necelých 26 let. Tomuto trendu velmi výrazně nahrává situace na realitním trhu, protože ceny za pronájem stále klesají. Významně tomu napomohla také koronavirová epidemie, která v některých případech zapříčinila pokles cen nájmu až o 20 %.

Jak vybrat vhodné startovací bydlení?

Téměř 43 % Čechů si myslí, že ideální doba na odchod od rodičů nastává, jakmile začnou vydělávat, a 28 % mladých lidí vidí jako ideální příležitost k osamostatnění se ukončení studií. Při výběru prvního, tedy startovacího bydlení je pro mladé Čechy nejdůležitějším faktorem pro výběr cena a lokalita. Velký důraz kladou Češi také na občanskou vybavenost, naopak menší důraz přikládají s přibývajícím věkem na velikost bytu.

Zprvu pronájem, pak vlastní bydlení

Úrokové sazby z hypoték se nacházejí na svém pomyslném dně a jediným limitem pro hypotéky, kterým ČNB aktuálně reguluje trh, zůstává ukazatel LTV. I tak je pořízení vlastního bydlení díky vysokým cenám nemovitostí pro velkou část mladých lidí velmi obtížné. Prvním bydlením se pro mladé Čechy stává nejčastěji pronájem. Začíná takto 6 z 10 mladých lidí. Třetina mladých lidí si první bydlení koupí, z toho 11 % na hypotéku, 7 % z úspor a 4 % ze stavebního spoření.

Zdroj: acss.cz

Jak dětem usnadnit vstup do samostatného života? Založte jim stavební spoření

Každé první bydlení vyžaduje alespoň minimální investice. Vlastní bydlení jich bude vyžadovat samozřejmě mnohem financí více než pouhý pronájem. Mnoho rodičů se snaží svým dětem usnadnit vstup do samostatného života penězi ze stavebního spoření. Mladí lidé tak získají úspory i v řádech několika set tisíc korun, které mohou využít např. jako základ pro dofinancování koupě bydlení úvěrem.

Potřebujete hypotéku?

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...