Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku

ANKETA

Více jak 50 tis. hypoték v celkovém objemu přesahujícím 85 miliard Kč bude v roce 2012 na konci fixace úrokové sazby. Majitelé těchto hypoték tak mají příležitost změnit podmínky úvěru.

Ptáme se odborníků:

Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku?

Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku

foto Martin PešekMartin Pešek

majitel franšízy GEPARD Praha 1 Na Poříčí

Zažíváme nejnižší úrokové sazby za posledních 6 let. Vybízejí hledat nejlepší podmínky nejen pro ty, kteří bytovou potřebu teprve začínají řešit, ale i pro ty, kteří již hypotéku mají. Banky tomu přispěly zjednodušením úvěrového procesu - využití původního ocenění nemovitosti, řada bank nepotřebuje dokládat příjmy, pokud klient řádně splácí své současné závazky, nulové nebo minimální poplatky za poskytnutí úvěru na refinancování.

V rámci procesu refinancování si klient může upravit splatnosti úvěru, změnit parametry a sazbu úvěru např. přechodem z původní 100% hypotéky na dnes standardní do 85-90% vůči tržní ceněnemovitosti, může snížit svoje náklady na hypotéku tím, že řada bank dnes nepožaduje životní pojištění, atd.

Důležité je ale zajímat se o refinancování včas a navštívit odborníky - finanční poradce z řad GEPARD FINANCE - a nechat si vytvořit nabídku ušitou na míru svým potřebám.

 

foto Martina HassmanováMartina Hassmanová

ředitelka franšízy GEPARD Žatec Masarykova

Jednorázově splatit stávající hypoteční úvěr bez sankcí, neboli refinancovat hypotéku, je nejlépe na konci fixace úrokové sazby.

Aktuálně jsou podmínky dnes nabízených hypotečních produktů pro klienty velmi příznivé. Nespoléhejte však pouze na nabídku banky, u které aktuálně hypotéku splácíte, neboť si je vědoma toho, že Vás jako zákazníka již má, a tak ne vždy nabízí nejlepší dostupné podmínky. Moudré je poradit se s odborníkem na hypoteční trh, který dle vaší aktuální situace navrhne pro vás to nejlepší řešení.

Na refinancování je důležité myslet včas, minimálně 6 týdnů před koncem fixace. Nepropásněte tento jedinečný okamžik, můžete ušetřit tisíce.

 

foto Radoslav MageraBc. Radoslav Magera

majitel franšízy GEPARD Ostrava Prokopa Velikého

Obecně se má za to, že refinancování je aktuální pouze v době fixace: tehdy je jednoduché zjistit, zda mohu mít lepší podmínky, než jsou ty nově nabídnuté bankou.

Refinancování se může vyplatit i mimo termín fixace, a to v případě, kdy náklady na refinancovaní stávající hypotéky, případně úvěru ze stavebního spoření, včetně případných poplatků za předčasné splacení, jsou nižší než získaná úspora. To se může stát právě nyní, kdy se dá pořídit úvěr se sazbou o 2 až 3% nižší, než mají sazby úvěrů sjednaných před dvěma, třemi lety. Určitě je dobré poradit se s hypotečním makléřem GEPARD FINANCE, který má odpovídající kvalifikaci a znalosti a je klientovi schopen dobře a zdarma s refinancováním pomoci.

 

foto Martin KriakMartin Kriak

majitel franšízy GEPARD Brno Zámečnická

Refinancovat hypoteční úvěr je dobré za situace, kdy vám stávající banka nabídne vysokou úrokovou sazbu na další období fixace.

Úvěr lze ve většině bank za určitých podmínek refinancovat bez nutnosti prokazování příjmu a s minimálními poplatky. Navíc si výši úvěru můžete navýšit o prostředky například na rekonstrukci nemovitosti.

Začněte se o své možnosti zajímat dostatečně dopředu, minimálně 1,5 měsíce před dnem fixace.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Refinancování hypoték v závěru roku 2022

V minulém roce se z refinancování stal bezmála národní sport a dokonce jsme zaznamenali označení jako je "hypoteční turistika" či "refinancovací turistika". Rok 2022 se v oblasti refinancování hypotečních úvěrů nese v úplně jiném gardu.

Jaké jsou aktuální...

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...

Refinancování hypotéky v roce 2022: Jaké zvolit fixační období?

Na refinancování hypotéky se letos musí připravit desítky tisíc lidí, které bude čekat nelehký úkol. Správně zvolit délku fixačního období a rozhodnout se, jak dlouho budou mít pevně stanovenou úrokovou sazbu. Ty rostou již několik měsíců v řadě a...