Když chcete bydlet hned: 100% hypotéka – komu se vyplatí a kdo by na ni měl raději zapomenout?

Bydlet ve vlastním a bez úspor? Tak právě to je možné se 100% hypotékou! Jak tento druh nemalé finanční výpomoci funguje a komu je určen? Jelikož jej banka považuje za poměrně rizikový produkt, abyste na něj dosáhli, musíte splnit poněkud přísnější kritéria. Kromě toho si za hypotéku docela připlatíte. Úroky jsou v tomto případě vcelku vysoké. Počítejte také s tím, že banky si vás proklepnou více, než kdybyste žádali o klasický účelový hypoteční úvěr s LTV do 90 % hodnoty nemovitosti, tzn. mohli byste alespoň 10 % uhradit z vlastních zdrojů. Pojďme se společně podívat, jak to ve světě 100% hypoték vlastně funguje a proč se tolik mluví o jejich zákazu.

Když chcete bydlet hned: 100% hypotéka – komu se vyplatí a kdo by na ni měl raději zapomenout?

Aktualizace k 1.10.2016: Pokud žádáte o hypoteční úvěr, banky vám ho smí nabídnout maximálně do výše 95 %, od dubna 2017 to bude dokonce už nanejvýš do 90 % LTV (zástavní hodnoty nemovitosti).

Podmínky 100% hypotéky

Hypotéky do 100 % hodnoty zástavy patří z hlediska rizika, jež konkrétní bankovní dům postupuje, mezi ty náročnější. Pokud o této hypotéce uvažujete, připravte se na to, žedům budete muset splnit výrazně vyšší požadavky na bonitu a kvalitu zástavy. Kromě toho budete muset bance doložit výši svých příjmů, jež budou předmětem dalšího zkoumání. Mějte na paměti, že v tomto případě je nutné mít stabilní a standardně doložitelné příjmy.

Náš tip: Nechcete nebo nemůžete doložit výši svých příjmů? Pak právě vám je určen produkt hypotéka bez dokládání příjmů!

Riziko vykoupené výši úroků

Důvody pro tento přísný postup tuzemských i zahraničních bank jsou prosté a pramení z vysoké rizikovosti produktu, jíž jeho poskytováním banky podstupují. Riziko je částečně vykoupeno výší úroků, jeho úplné minimalizování je ovšem prakticky nemožné. Proto i samotný proces vyřízení 100% hypotéky mnohdy bývá delší, než je tomu u klasických hypoték.

Náš tip: Chcete výrazně zkrátit dobu nutnou pro vyřízení hypotéky? Kontaktujte specialisty ze společnosti Gepard Finance!

Komu je 100% hypotéka určena?

Jak již samotný název tohoto produktu napovídá, jde o hypotéku, u níž není potřeba mít žádné finanční rezervy nebo úspory z let minulých. Pokud tedy toužíte po vlastním bydlení, ale nemáte na účtu ani korunu navíc, nezoufejte! 100% hypotéka může představovat zajímavý způsob řešení vašeho problému. Hypotékou s LTV až 100 % důmje možno financovat jak koupi nemovitosti, tak pro její výstavbu. Domluvit se lze i na dalších účelech, které je však nutno projednat s konkrétní bankou.

Výhody a nevýhody 100% hypotéky

Největší výhodou je jistě skutečnost, že svůj záměr můžete financovat výlučně penězi z hypotéky a v určitých případech je tedy možno zahájit stavbu prakticky bez použití vlastních prostředků.

Nevýhody jsou ovšem v tomto případě také dosti znatelné. Vysoké požadavky na bonitu žadatele jdou ruku v ruce s vyšší úrokovou sazbou a přísnějším prověřováním platební historie klienta. Zapomenout nesmíme ani na případné dozajištění úvěru, které některé banky požadují a přísnější posuzování potenciálu nemovitosti, jež by měla být zástavou.

Je na zvážení každého, zda v momentě, kdy nemám na účtu vůbec nic a všechno chci od banky, je skutečně rozumné si hypotéku brát.

100% hypotéka je dražší řádově o 1 procentní bod

Nyní si uvedeme dva příklady, ze kterých vyplývá, o kolik budete platit více na úrocích v případě 100% hypotéky.

Příklad 1

cena nemovitosti 1 mil. Kč
hypotéka 1 mil. Kč .... 100% hypotéka
5 let fix, splatnost 20 let
úroková sazba 3,69 %

Příklad 2

cena nemovitosti 1,16 mil. Kč
hypotéka 1 mil. Kč .... 90% hypotéka
5 let fix, splatnost 20 let
úroková sazba 2,59 %

... za 5 let fixace u 90% hypotéky ušetříte jen na úrocích více než 46.000 Kč!

Jděte na to od lesa!

Pokud nemáte jinou možnost a jeví se vám 100% hypotéka jako nejlepší řešení současné situace, nenechte se odradit vyšší náročností procesu schvalování a přísnějšími podmínkami.

Raději oslovte hypoteční specialisty ze společnosti Gepard Finance, kteří pro vás dokáží vyjednat nejen nejnižší možnou úrokovou sazbu v rámci produktu 100% hypotéky, ale také nadstandardní podmínky, o nichž se vám doposud ani nesnilo!

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...