Koho ohrozí zákaz poskytování 100% hypoték?

Už minulý rok jsme vás informovali o doporučení České národní banky, která začala brojit proti poskytování 100% hypoték. Také letos se tyto hypotéky nevyhnuly jejímu hledáčku a vydané doporučení bylo opětovně zpřísněno. Od 1. října 2016 klesne na základě doporučení ČNB výše poskytovaného úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti (LTV) ze 100 % na 95 %. Kdo je tímto omezením nejvíce ohrožen?

Ohrozí vás zákaz 100% hypoték?

ČNB přitvrdila

Původní doporučení nahradilo doporučení tvrdšího rázu. ČNB totiž letos bankám doslova nařizuje, jaký objem poskytnutých hypoték mohou uzavřít nad 80 % LTV, a de facto také zakazuje poskytovat hypotéky nad 95 % zástavní hodnoty. Jisté výjimky tu samozřejmě jsou, i ty ale mají v následujících měsících postupně vymizet.

Co je to LTV? Anglický výraz Loan to value (LTV) v překladu znamená „úvěr k hodnotě“. Jde tedy o poměr mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti.

Banky zájem o 100% hypotéky nezaznamenaly

S doporučením vydaným ČNB minulý rok banky počítaly s významným přílivem klientů, kteří budou chtít využít možnosti sjednat stoprocentní hypotéku ještě dřív, než těmto úvěrům ČNB nadobro „zatne tipec“. Očekávání se ovšem nenaplnila a zájem o 100% hypotéky nebyl nikterak výrazný. Ono taky získat 100% hypotéku není nic jednoduchého.

Náš tip: Plánujete hypotéku? Zjistěte o ní maximum!

Proč tohle ČNB dělá?

Co si od doporučení a nařízení vlastně Česká národní banka slibuje? Hlavní myšlenkou je samozřejmě snaha o omezení rizikových hypoték. Na první pohled šlechetná myšlenka má ale jeden zádrhel – nutí žadatele vydat se ze všech úspor.

Typický žadatel o hypotéku na vysněnou nemovitost má totiž naspořeno zhruba 20 %. A co když se takový žadatel vydá ze všech úspor a následně jej zastihne další neočekávaný výdaj většího rozsahu? ČNB jej uvrhne do spárů dluhové spirály. K hypotéce přibydou úvěry i nebankovní půjčky. Koho tedy ČNB vlastně chrání? Banky? Ano. Trh? Určitě také!

Kdo je doporučením nejvíce ohrožen?

Žadatelé bez vlastních prostředků a rezerv. Ani těm už dnes ale většina bank hypotéku neposkytne. Jediným řešením je tak naspořit alespoň 30 a více procentvlastních prostředků, důkladně si propočítat, zda měsíční splátky nezatíží váš rozpočet nad únosnou mez a až poté jít do banky s žádostí o hypotéku. Vždy ale mějte na paměti, že hypoteční úvěr může být zátěží na dvacet, třicet i více let. Proto je dobré objektivně zhodnotit vlastní síly a podle toho učinit konečné rozhodnutí.

Už hypotéku máte? Stáhněte si náš e-book, na jehož řádcích vám poradíme, jak na hypotečním úvěru ještě více ušetřit!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...