Končí levné hypotéky? Nenechte se mýlit!

Po 18 měsících rekordního snižování úrokových sazeb hypotečních úvěrů jsme se "dočkali" prvního zdražení. Ačkoli bylo toto zdražení pouze nepatrné a činilo pouze 0,1 a 0,2 procentního bodu, pro mnoho zájemců o hypotéku to byl jasný signál, že nemá smysl dále otálet. Jak vypadají prognózy hypotečního trhu do budoucna?

Končí levné hypotéky? Nenechte se mýlit!

Nepatrné zvýšení úrokových sazeb se týkalo dvou největších gigantů na hypotečním trhu. Konkrétně šlo o Hypoteční a Komerční banku a její hypotéky s tří, pěti, sedmi a deseti letou fixací. O zvýšení těchto sazeb jsme se zmínili v článku První banky začaly zvyšovat sazby. Dnes si povíme, proč není potřeba panikařit a jak vypadají hypoteční prognózy do budoucna.

Proč začaly sazby hypotečních úvěrů růst?

Sazby hypotečních úvěrů zamířily vzhůru především kvůli zvyšování ceny zdrojů, z nichž banky financují úvěry koncovým klientům. Ceny zdrojů začaly stoupat již během měsíce května a června, banky ovšem takticky vyčkávaly. Změna přišla v červenci, kdy dvě výše jmenované banky oznámily menší navýšení, což ovšem klienti prakticky ani nezaznamenali. Nebýt tlaku a mediální bubliny, která se kolem tohoto nepatrného navýšení začala nafukovat.

Úrokové sazby následně zvýšila i ČSOB a Raiffeisenbank. Zkraje září pak UniCredit Bank zvýšila sazby u fixace na 7 let o 0,05 % a fixace na 10 let o 0,16 %.

V návaznosti na aktuální vývoj trhu a zvyšování ceny zdrojů bude reagovat také Česká spořitelna. V průběhu září zvýší sazby pro všechny fixace, vyjma 8 letého fixu.

Česká spořitelna - příklad sazeb

  • Minimální úroková sazba  pro pětileté fixace bude nově od 2,09 %
  • Minimální úroková sazba pro osmileté fixace zůstává od 2,19 %
  • Minimální úroková sazba pro desetileté fixace bude nově od 2,69 %

 

Chcete levnou hypotéku?

V průběhu podzimní sezóny se budou banky snažit opět nalákat nové klienty. V rámci konkurenčního boje se můžeme během podzimních měsíců dočkat zajímavých akčních nabídek a cenového zvýhodnění, díky nimž budou moci klienti dosáhnout ještě zajímavějších podmínek, než banky nabízejí nyní.

Průměrná úroková sazba hypoték činila v měsících květnu a červnu 2,05 procent. V červenci se pak zvýšila na 2,08 procent.

Jak tomu bude v následujících měsících?

Poptávka po hypotékách bude pravděpodobně stále vysoká. Banky se budou více než na podíl na trhu orientovat na ziskovost.

Ke snížení sazeb sice může dojít, ale ne v plošném měřítku. Banky budou přes akční nabídky zvýhodňovat určité skupiny klientů nebo parametry produktů.

Ve výsledku by se sazby mohly udržet na současných minimech nebo bude jejich narůst velmi pozvolný.

Hypotéka s Gepard Finance již od 1,59 % p.a.

Chcete-li získat nejvýhodnější hypotéku, která je na našem trhu v současnosti k mání a zároveň se těšit z nadstandardních podmínek, jež pro vás u jednotlivých bankovních domů mohou hypoteční specialisté vyjednat, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se seznámíme s vaší aktuální situací a doporučíme vám nejvýhodnější řešení s ohledem na vaše potřeby i požadavky.

  

Sdílejte článek