Konec hypoteční turistiky? Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky

Předčasné splacení hypotéky vyvolává v posledních letech vášnivé diskuze a rozděluje společnost na dva tábory. Na jedné straně stojí zastánci levné hypoteční turistiky, díky které mají možnost za poměrně nízký poplatek kdykoli předčasně doplatit hypotéku a přejít k jiné bance. Na straně druhé stojí bankovní domy, které toto „hypoteční cestování“ stojí nemalé náklady. V Poslanecké sněmovně nyní leží pozměňovací návrh k novele zákona o spotřebitelském úvěru, který by měl tomu všemu učinit konec. Kolik bude stát předčasné splacení hypotéky, pokud se podaří návrh schválit?

rozhodnutí

Aktuální situace - kolik stojí předčasné splacení hypotéky?

Zákon o spotřebitelském úvěru umožňuje splatit úvěr z části nebo zcela kdykoli po dobu trvání spotřebitelského úvěru na bydlení. Týká se to všech smluv uzavřených od 1. prosince 2016. Banka si může účtovat za předčasné splacení náhradu účelně vynaložených nákladů. Za takové se považují prokazatelné náklady, což bývají nejčastěji administrativní a finanční náklady. Jejich výše nesmí dle zákona přesáhnout sumu úroků, které by klient zaplatil za dobu od předčasného splacení do konce období fixace.

  • Jednou za rok lze splatit až 25 % celkové výše zdarma. Při splacení nad 25 % celkové výše úvěru si může banka účtovat poplatky. V takovém případě má právo maximálně na úhradu účelně vynaložených nákladů.

  • Při splacení z důvodu prodeje financované nemovitosti poplatek bance nesmí u smluv trvajících déle než dva roky přesáhnout 1 % z této mimořádné splátky, maximálně 50 000 Kč.

Pokud bude návrh přijat – kolik bude stát předčasné splacení hypotéky?

V případě, že bude návrh přijat, budou muset lidé bankám platit rozdíl mezi jejich sazbou a aktuální průměrnou sazbou na trhu, kterou má nově sledovat a vyhlašovat ČNB. Maximální výše poplatku má být dle předloženého návrhu 3 % ze splacené částky a běžně tak může jít i o desítky tisíc korun. Změna by se měla týkat všech hypoték, tedy i těch sjednaných již dříve.

Příklad č. 1:

Výše hypotéky 3 000 000 Kč

Splatnost 30 let

Fixace 5 let

Sjednaná úroková sazba 3 %

Aktuální úroková sazba 2,5 %

Výše mimořádné splátky 2 873 000 Kč

Klient se rozhodne doplatit úvěr předčasně po 2 letech splácení. Do konce fixace zbývá 36 splátek. Pokud by úvěr předčasně nesplatil, zaplatil by do konce fixace bance na úrocích při sazbě 3 % dalších přibližně 250 000 Kč. Pokud by byl nový úvěr úročen sazbou 2,5 % p.a., zaplatil by klient na úrocích přibližně 208 000 Kč. Rozdíl činí 42 000 Kč a to je částka, na kterou by měla banka nárok. Pokud bude max. výše poplatku 3 % ze splacené částky, což v našem případě činí 86 190 Kč, měla by si banka účtovat poplatek ve výši skutečného rozdílu 42 000 Kč.

Příklad č. 2:

Výše hypotéky 3 000 000 Kč

Splatnost 30 let

Fixace 10 let

Sjednaná úroková sazba 3 %

Aktuální úroková sazba 2,5 %

Výše mimořádné splátky 2 873 000 Kč

Klient se rozhodne doplatit úvěr předčasně po 2 letech splácení. Do konce fixace zbývá 96 splátek. Pokud by úvěr předčasně nesplatil, zaplatil by do konce fixace bance na úrocích při sazbě 3 % dalších přibližně 622 000 Kč. Pokud by byl nový úvěr úročen sazbou 2,5 % p.a., zaplatil by klient na úrocích přibližně 515 000 Kč. Rozdíl činí 107 000 Kč. V tomto případě se uplatní max. poplatek ve výši 3 % a banka si tak bude nárokovat částku 86 190 Kč.

Vyřizujete hypotéku? Obraťte se na Gepard Finance

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...