Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Konec splátkového moratoria. Co dělat, pokud máte potíže se splácením hypotéky?

Splátkové moratorium skončilo na konci října a od listopadu se všichni, kdo měli úspěšně zažádáno o odklad splátek, museli vrátit ke splácení svých úvěrů. Banky odhadují, že problémy se splácením hypotéky by mohlo mít až patnáct procent klientů, kteří využili možnosti odkladu splátek. Prezidium České bankovní asociace (ČBA) proto vyzvalo členské banky, aby situaci svých klientů, kteří se v souvislosti s koncem moratoria a v důsledku nově přijatých opatření vlády dostanou do potíží se splácením svých závazků, řešily aktivně formou individuálního přístupu a se snahou nabídnout konkrétní řešení situace klienta. Jak postupovat, pokud nemáte na splátku hypotéky?

Prodej domu

1/ Obraťte se co nejdříve na banku

Pokud začínáte tušit, že byste se mohli dostat se splácením do potíží, je potřeba, abyste svou banku sami co nejdříve kontaktovali. Banky deklarovaly, že za svými klienty stojí a jsou připraveny jim v případě problémů se splácením pomoci. Řada z nich pro své klienty již připravila speciální webové formuláře či telefonní linky, přes které se na ně mohou obracet:

 • Komerční banka zde

 • Česká spořitelna zde

 • Hypoteční banka zde

 • Equa bank zde

 • MONETA Money Bank zde

 • ČSOB zde

 • Raiffeisen bank zde

V ostatních případech se klienta mohou na svou banku obrátit prostřednictvím svého bankéře či zákaznické linky klientského servisu.

2/ Zamítnutá žádost o odklad splátek? Kontaktujte ombudsmana banky

Ministerstvo financí společně s ČBA radí, aby v případech, kdy banka žádosti o individuální řešení potíží se splácením nevyhoví, kontaktovali klienti ombudsmana dané banky s žádostí o prošetření, proč byla žádost zamítnuta. Institut bankovního ombudsmana řeší zpravidla komplikovanější stížnosti a reklamace, případně prověřuje požadavky klientů, kteří nejsou spokojeni s předchozím řešením požadavku na pobočce či v rámci klientského servisu.

3/ Se splácením hypotéky může mimořádně pomoci stát

Pokud nebude možné vyjednat odklad splátek s bankou, může se splácející obrátit na stát. Lidé, kteří se v důsledku druhé vlny koronavirové pandemie ocitnou ve finanční tísni, mohou stát požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci. Jde o sociální dávku v hmotné nouzi. Ministerstvo práce a sociálních věcí jako jeden z důvodů poskytnutí této dávky začlenilo nově také splátku hypotéky. Pro podání žádosti je potřeba podat příslušnou žádost. O přiznání dávky bude rozhodovat úřad práce.

4/ Poraďte se s odborníky, zkuste Poradnu při finanční tísni

Požádejte o pomocnou ruku při hledání řešení vašeho problému Poradnu při finanční tísni. Jedná se o neziskovou, nestátní a nekomerční obecně prospěšnou společnost, která poskytuje bezplatné poradenství spotřebitelům, a to zejména v situaci, kdy v důsledky změny životní situace nemohou řádně platit své dluhy. Rovněž se snaží poradit lidem, jak se lze zadlužit zodpovědně, a tím předejít problémům s řádným a včasným splácením dluhů. Poradna při finanční tísni vám dokáže pomoci:

 • objektivně posoudit vaši finanční situaci,

 • nalézt vhodné řešení vaší situace (např. formulace návrhu dohody s věřitelem na přechodném či novém splátkové kalendáři),

 • při stanovení zásad vašeho informování věřitele o situaci a o návrhu jejího řešení,

 • při přípravě na váš telefonický a písemný styk se soudy či soudními exekutory.

Potřebujete hypotéku? Obraťte se na hypotečního makléře Gepard Finance

Zvažujete koupi vlastní nemovitosti? Pokud chcete mít jistotu, že financování proběhne hladce a v pořádku, obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nové podmínky státních půjček na bydlení. Kdy má smysl žádat o pomoc stát?

Podmínky pro získání státní půjčky na bydlení se od letošního roku zmírnily.Na pořízení rodinného dobu mohou nově mladé rodiny získat až 2,4 milionu korun, na koupi bytu či družstevního podílu až 2 miliony korun,600 tisíc korunlze získatna...

5 tipů, jak vybrat vhodný byt na investici

Nízké úrokové sazby z hypoték, rostoucí ceny nájmů a zrušená daň z nabytí nemovitostí činí z pořízení bytu na pronájem velmi atraktivní investici. Mnoho Čechů investuje do nemovitosti s myšlenkou, že byt v budoucnu přenechají svým potomkům. Jenže jak...

Vysoké ceny nemovitostí ženou Čechy do menších bytů

Podle nejnovější statistiky Eurostatu žije v přelidněné domácnosti přes 15 % Čechů. I přesto, že tento podíl v posledních letech klesá, poptávka po malometrážních bytech je především ve velkých městech stále obrovská. Stojí za ní vysoké ceny...