Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Koronavirus a úrokové sazby hypoték

Koronavirus a hypotéky. Bankovní rada České národní banky snížila svou hlavní úrokovou sazbu na 1 %. Cílem tohoto kroku je zmírnění dopadů situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti. Jak se kroky ČNB promítnou do úrokových sazeb hypoték? Jaký na hypotéky bude mít vliv koronavirus? Dojde k očekávanému snížení sazeb?

Koronavirus hypotéky

Vliv koronaviru na hypotéky

ČNB 2x po sobě snížila úrokové sazby

ČNB podruhé během necelých čtrnácti dní snížila všechny úrokové sazby. Poprvé tak učinila 16. března 2020 o 0,5 procentního bodu, poté 26. března 2020 o dalších 0,75 procentního bodu. Dvoutýdenní repo sazba je nyní na úrovni 1 %, lombardní sazba na 2 % a diskontní sazba na 0,05 %. Základní úroková sazba je tak nyní nejníže od léta 2018.

Hlavním důvodem pro další uvolnění měnové politiky byla podpora české ekonomiky, která trpí zavedenými striktními omezeními proti šíření koronaviru. Současný vývoj ovlivněný pandemií koronaviru COVID-19 podle bankovní rady vede k potřebě dalšího významného snížení sazeb v letošním roce, což by mělo podpořit zotavování ekonomiky.

Čtěte také: Aktuální přehled odkladů splátek hypotéky v souvislosti s výskytem koronaviru

Hypotéky & koronavirus

Poklesnou úrokové sazby hypoték?

S poklesem základní úrokové sazby se logicky nabízí otázka, zdali dojde také ke snížení úrokových sazeb hypoték. Bohužel na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, protože snížení základní úrokové sazby nemá tak úplně přímý vliv na výši komerčních úrokových sazeb. Dvoutýdenní repo sazbou centrální banka úročí komerčním bankám přebytečné peníze. Snížením sazeb se tak ČNB snaží banky motivovat k tomu, aby si ukládaly méně peněz u centrální banky a poskytovaly více úvěrů.

Hlavním argumentem pro snížení úrokových sazeb hypoték je cena dlouhodobých penězkterá je nejčastěji prezentována cenou tzv. úrokových swapů, které v posledních týdnech výrazně poklesly. S ohledem na tento prudký pokles (během posledních 5 týdnů poklesla cena pětiletého úrokového swapu o 1 p.b.) by proto mělo být minimálně navyšování úrokových sazeb z hypoték vyloučené.

Co brání levnějším hypotékám?

Snižování sazeb nejen české centrální banky by mělo i nadále zlevňovat bankám zdroje, což by v konečném důsledku mohlo vést ke snížení úrokových sazeb hypoték. Záležet nyní bude na přístupu bank. Je to čistě jejich rozhodnutí, kdy a do jaké míry nižší náklady na cenu zdrojů promítnou na klienty. Významnou roli bude hrát především celkový stav ekonomiky zatížené pandemií koronaviru, ale např. také odklad splátek, který bude pro české banky znamenat velkou administrativní zátěž.

„Co přesně bude, nevíme, ale dá se velmi racionálně očekávat, že ekonomika bude čelit oslabení, možná skutečně dojde k recesi a její dosah neumíme ani odhadovat. Faktem ale je, že jsou celá odvětví, která jsou současnou situací zcela přímo poškozena: stravování, doprava, cestovní ruch, ale konec konců služby obecně, výroba. Část lidí přijde o práci. Část lidí práci udrží, ale příjmy se sníží. Podnikatelé budou mít menší zisky. Dá se čekat, že taková situace bude mít nějaký dopad do portfolií bank. Část úvěrů se dostane zřejmě do potíží se splácením. Banky na to nutně musí reagovat. A to nejen v oblasti požadavků na klienty, jejich příjmy, parametry hypoték atd., ale i v oblasti cenové. Banky zcela logicky začnou zvýšené riziko promítat do zvýšení tzv. rizikové marže – části úrokové sazby, kterou banka primárně nevnímá jako svůj zisk, ale jako příspěvek na případné krytí možných ztrát v budoucnu, které by mohly plynout z nesplácených úvěrů,“ komentuje aktuální situaci úrokových sazeb 2020 ovlivněnou koronavirovou pandemií David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance.

Potřebujete bezpečně řešit hypotéku?

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, můžete vše řešit také přes bezkontaktní setkání s makléřem v rámci nové služby BEZKONTAKTNÍ HYPOTÉKA – více informací ZDE.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Úrokové sazby nadále klesají. Zájem o hypotéky roste

Červen byl pro banky velmi úspěšný měsíc. Objem nově poskytnutých hypotečních úvěrů útočil na hranici 19 mld. Kč, což je o 28 % více než v červnu 2019. Nečekaný zájem o hypotéky vyvrací negativní nálady ohledně koronavirové krize a možných dopadů na...

Hypotéka je i nadále výhodnější než nájem

Vlastní bydlení se v posledních letech stává díky rostoucím cenám nemovitostí luxusem, který si nemůže dovolit každý. Mnoho lidí tak řeší nastalou situaci bydlením v nájmu. Poslední měsíce přinesly na realitním trhu silná očekávání ohledně možného...

Wüstenrot se přejmenoval. Pro hypotéku a stavební spoření nyní do MONETY

Wüstenrot stavební spořitelna již několik dní funguje pod názvem MONETA Stavební spořitelna. Jde o důsledek akvizice, která byla dokončena na začátku letošního dubna. Druhá z akvírovaných společností, Wüstenrot hypoteční banka, by měla být do konce...