Koupě bytu. Družstevní nebo osobní vlastnictví?

Chcete koupit byt a rozhodujete se, zda-li by bylo výhodnější osobní vlastnictví nebo družstevní? Ač se na první pohled může zdát, že je vlastnictví osobního či družstevního bytu uživatelsky velmi podobné, tím podstatným rozdílem je jejich odlišný právní status. Shrnuli jsme pro vás, jaké jsou pro a proti obou typů vlastnictví.

Koupě bytu. Družstevní nebo osobní vlastnictví?

Družstevní bydlení

Vlastníkem družstevního bytu je právnická osoba – bytové družstvo. To je uvedeno v katastru nemovitostí jako vlastník, má povinnost platit daň z nemovitosti, může byt zastavit a vzít si úvěr. Vy jste člen družstva. Tím máte zajištěno právo nájmu v konkrétní bytové jednotce. Prodej či koupě družstevního bytu tak vlastně znamená převod členských práv v družstvu, majitelem zůstává bytové družstvo.

PRO

 • Nižší pořizovací cena – tržní cena družstevního bytu je mnohdy nižší než v případě bytů v osobním vlastnictví. Dejte si ovšem pozor na nesplacenou anuitu (splátku dlouhodobého úvěru poskytnutého družstvu).

 • Rychleji, bez katastru nemovitostí – výhodou je rychlost převodu družstevního podílu. Protože nejste zapsáni jako vlastník v katastru nemovitostí, není nutné žádat o žádné změny. Proces převodu se tak zkrátí o měsíc i více.

 • Žádná daň – vlastníkem bytu je bytové družstvo. Při převodu družstevního podílu tak neplatíte daň z převodu nemovitosti. Ze stejného důvodu nepodává nájemce družstevního bytu ani přiznání k dani z nemovitosti.

 • Převod bytu do osobního vlastnictví – záleží na bytovém družstvu, zda-li vám převod do osobního vlastnictví umožní. Před koupí je proto dobré zjistit, jak se družstvo k této otázce staví. Nárok na převod do osobního vlastnictví (po splacení závazků vůči družstvu) máte často u nových družstevních bytů.

PROTI

 • Nevlastníte byt, ale družstevní podíl - nemůžete byt zastavit pro potřeby hypotečního úvěru. Výjimkou jsou případy, kdy družstvo předem odsouhlasilo, že nejpozději do roka dojde k převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví nájemce bytu. V tomto případě lze u banky vyjednat tzv. předhypoteční úvěr a získat tak hypotéku na družstevní byt.

 • Podnájem bytu – pokud chcete družstevní byt podnajmout třetí osobě, ve většině případů k tomu budete potřebovat písemný souhlas vlastníka – tedy pronajímatele. Tím je bytové družstvo.

 • Rozsáhlá rekonstrukce – provádíte-li rozsáhlejší rekonstrukci, i přesto, že ji provádíte na vlastní náklady, budete potřebovat souhlas družstva.

 • Riziko zadlužení – družstvo zodpovídá za porušení svých závazků celým svým majetkem, tedy i vaším bytem.

Byt v osobním vlastnictví

S vlastnictvím bytu se nevyhnutelně pojí i i členství ve společenství vlastníků jednotek (SVJ). Zákonná povinnost založit SVJ vzniká v těch bytových domech, kde je pět a více bytových jednotek ve vlastnictví nejméně tří různých vlastníků. SVJ je právnická osoba, která kromě běžného provozu domu řeší i jeho pojištění a rozhoduje o rekonstrukcích společných prostor a jejich přístavbách. Jeho členem se stáváte automaticky po koupi bytu.

PRO

 • Vlastnictví bytu – jste majitelem bytu, můžete s ním jakkoli nakládat. Vlastnictví je zapsáno v katastru nemovitostí.

 • Pronájem bytu – máte možnost byt pronajmout a nepotřebujete k tomu ničí souhlas.

 • Vyšší tržní cena - byt můžete prodat bez jakýchkoli omezení a zpravidla dosáhnete vyšší ceny než v případě družstevního bytu.

 • Zástava bytu – byt můžete zastavit bance pro případ hypotéky nebo jiného úvěru.

PROTI

 • Rychlost převodu – řízení v souvislosti se zápisem vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí trvá zpravidla asi 30 dní (jsou-li všechny formality v pořádku). Zákonná ochranná lhůta činí 20 dnů, dalších cca 7 – 10 dnů po uplynutí této lhůty pak katastrálnímu úřadu trvá rozhodnutí o povolení vkladu.

 • SVJ – za případné dluhy společenství vlastníků jednotek ručíte v poměru podle velikosti svého podílu na společných částech.

Co je výhodnější?

Je na posouzení každého z nás, co jsou více či méně podstatné atributy, na základě kterých si nakonec zvolíme optimální variantu. Vybrali jsme pro vás ty nejzásadnější. Máte už jasno, jaký typ vlastnictví zvolíte? S financováním vám pomůže GEPARD FINANCE. Obraťte se na naše odborníky. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...