Koupě nemovitosti od developera aneb Na co si dát pozor, doporučí Jiří Němec

Při koupi nemovitosti máte standardně na výběr ze dvou možností. Buď koupíte již stojící nemovitost, nebo se rozhodnete pro novostavbu. Každá z těchto možností má své výhody i nevýhody. V následujícím vyprávění, které popisuje zkušenost našeho hypotečního makléře Jiřího Němce, pomohl Jiří financovat klientům novostavbu přímo od developera.

Jiří Němec

Financování novostavby od developera

Před půlrokem se na mě obrátil mladý pár, že má zájem o koupi bytu (novostavby) v nově vznikající části Kuřimi – developerský projekt Kuřim Záhoří. Mým úkolem bylo vymyslet co nejlepší financovaní. Mělo to však několik zásadních háčků:

  • Bonita klientů z důvodu neuznání části příjmů jednoho z partnerů nebyla dostatečná. Věděli jste, že bonitu můžete zvednout přistoupením dalšího žadatele? Banky standardně v žádosti akceptují až dvě domácnosti o maximálně čtyřech příjmech.

  • Vázanost části vlastních prostředků v jiném finančním produktu, neumožnila jejich okamžité použití. Věděli jste, že vlastní zdroje můžete dočasně kompenzovat např. zástavou jiné nemovitosti? Díky tomuto řešení nepotřebujete použít žádné vlastní zdroje.

Potíže s bonitou vyřešil další žadatel

A právě kombinaci těchto dvou řešení jsme nakonec zvolili. Díky tomu jsme vyřešili problém s nedostatečnou bonitou (přistoupením jednoho z rodičů) a zároveň elegantně obešli nutnost okamžitého použití části vlastních zdrojů (zástavou jiné nemovitosti). Jakmile budou mít klienti vlastní zdroje likvidní, budou je moci použít na uhrazení části kupní ceny.

Jsem nesmírně rád, že jsem mohl být užitečný a přispět tak ke splnění snu klientů o vlastním bydlení. Přeji jim, ať výstavba běží rychle a bez zbytečných průtahů a brzy užívají svého nového domova ve zdraví!

Mimochodem, věděli jste, že při čerpání hypotéky nemusíte bez sankce dočerpat až 20 % ze schválené výše hypotéky? V případě výstavby, kdy financování probíhá průběžně a klient tak může uspořit/získat část vlastních prostředků v čase, se může stát, že původní výše hypotéky nebude potřeba. Čerpání se řádně ukončí, hypotéka přepočítá a klient splácí reálně vyčerpanou část hypotéky (min. 80 % musí být vyčerpáno).

Předschválené developerské balíčky

Na závěr bych zmínil ještě jednu praktickou poznámku týkající se úrokové sazby a developerských projektů. Věděli jste, že velké banky (ČS, KB, ČSOB) mají předschválené tzv. developerské balíčky – zvýhodněné úrokové sazby pro vybrané developery? Pro naše klienty tuto informaci vždy ověřujeme a případně nové developerské projekty do těchto seznamů zahrnujeme.

A dále, pakliže budete řešit výstavbu nebo koupi nemovitosti v rámci developerského projektu, který je ve svém počátku výstavby – vždy zvažte s ohledem na aktuální úrokové sazby delší fixaci. Zvolíte-li si kratší např. 5letý fix, může se stát, že z 5letého fixu bude reálně 3letý, protože první dva roky bude hypotéku pouze čerpat. A na splácení vám zůstanou pouze 3 roky, než budete muset opět řešit novou fixaci.

Zaujalo Vás toto téma? Neváhejte se na nás obrátit. Rádi s vámi projdeme vše do detailu a pomůžeme vybrat řešení Vám přímo na míru. Spolehněte se na profesionály.

Jsem tu pro vás!

Kontakty

Jiří Němec

majitel franšízy | hypoteční makléř
vázaný zástupce GEPARD FINANCE a.s.
 
Kounicova 285/41
602 00 Brno
tel.: +420 602 566 277
 
 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Rozhovor s hypoteční makléřkou Štěpánkou Malinovou: Vyplatí se budovat dlouhodobé vztahy

Každé povolání lze vykonávat různými způsoby. Ne jinak je to i v případě hypotečních specialistů. Pro někoho je tato práce pouhým prostředkem, jak si zajistit finance na živobytí, pro jiného je práce hypotečního makléře doslova posláním. Naše...

Comparator GEPARD FINANCE: Nejdůležitější nástroj pro hypoteční specialisty

Profese hypotečního makléře sebou obnáší velkou zodpovědnost, ale také značnou společenskou prestiž. Pokud svou práci děláte naplno, s chutí, odhodláním a kvalitně, lidé to ocení. Vy se stáváte uznávaným a vyhledávaným odborníkem a vaše značka nabývá...

Daniel Kyjonka z Gepard Finance v podcastu o hypotékách na ProfiLidi.cz

Hostem podcastu o hypotékách na webovém portálu Profilidi.czje úspěšnýhypoteční poradce Daniel Kyjonka z Gepard Finance.Daniel o sobě říká, že svým klientům pomáhá najít cestu k vlastnímu bydlení.O jeho dobré práci svědčí mnoho pozitivních...