Kouzlo refinancování: Změnou banky ušetříte na hypotéce majlant

Úroky jsou rekordně nízko, což není dobrá zpráva třeba pro fanoušky spořících účtů, ale u hypoték lze výrazně ušetřit. Letos čeká konec fixace téměř 100 tisíc lidí a dá se tak očekávat, že banky v boji o klienta přitvrdí. Když vám tedy vaše banka nenabídne dobrou sazbu, není problém sběhnout jinam. Začněte ale včas!

Kouzlo refinancování vychází z jednoduchého principu, kdy lze na konci fixace bez sankcí část hypotéky splatit. V té době vám banka rovněž nabídne úrokovou sazbu na další fixační období. Nepodléhejme iluzi, že by měla být hned první nabídka banky nějak extra výhodná. Přeci jen klientem už jste, a tak zde nebude příliš důvodů se Vám podbízet. Štěstí ale jak známo přeje připraveným. A jen připravení zvládnou vyjednat lepší sazbu, případně přejít se svou hypotékou k jiné bance včas a bez problémů. Jak na to?

Kouzlo refinancování: Změnou banky ušetříte na hypotéce majlant

Datum na smlouvě je odrazovým můstkem

Začněte tím, že vylovíte ze šuplíku smlouvu o hypotečním úvěru a podíváte se na datum, kdy jste ji podepsali. Fixace totiž běží od data podpisu smlouvy a ne od doby, kdy jste začali úvěr čerpat. Tato data se můžou lišit i o měsíce.

V praxi to chodí tak, že vám vaše banka přibližně měsíc před výročím fixace pošle dopis, kde vám oznámí sazbu na další období. Vy však uděláte protitah a na dopis čekat nebudete. Získáte náskok.Začít mapovat nabídky konkurence byste měli tak dva až tři měsíce před koncem fixace. Abyste nemuseli obíhat všechny banky, obraťte se na svého finančního poradce. Měl by to být ale skutečný odborník na danou oblast a nikoliv nažehlený prodejce „životek, penzijek a stavebek“. Ale to je jiná kapitola. Zkrátka odborník vám ušetří čas i peníze.

Úrok není vše

Banky rády lákají nové klienty, takže nejspíš dostanete lepší nabídku, než u stávající instituce. Nezapomeňte ale na to, že sazba není vše. Významnou roli hrají i další podmínky úvěru a poplatky. Zejména poplatek za zpracování a poskytnutí úvěru se ústav od ústavu hodně liší. Nemusíte zaplatit nic, ale také třeba deset tisíc korun. Často se můžete setkat s akční nabídkou odpuštění poplatku. Zjistěte si také, jak u různých bank můžete předčasně splácet. Některé umožňují ve smlouvě sjednat mimořádné splátky bez sankce, jinde zaplatíte tisíce.

Jakmile rozjedete tuto mašinérii nabídek refinancování, oslovte svoji banku a nechte si vyčíslit jistinu, tedy částku, kterou je třeba bance splatit. Pokuste se také z banky dostat sazbu, kterou vám na další období fixace nabídne.

Smlouvání se vyplatí

Až budete mít v ruce písemné nabídky jiných bank, nastane klíčová fáze celého procesu. Navštivte svojí banku a smlouvejte. Konkurenční nabídky jsou vaše esa v rukávu. Jakmile banka uvidí, že máte lepší nabídky od konkurence, bude svolná svou původní nabídku přehodnotit a výrazně ji sníží.

Pak teprve porovnejte konečnou nabídku své banky s těmi ostatními a rozhodněte se, jestli se vám přejít jinam vyplatí. I když bude nová sazba vaší banky o maličko vyšší, než u konkurence, je možné, že se vám s ohledem na poplatky a administrativu vyplatí zůstat. To bude záležet na konkrétní situaci.

Pokud se rozhodnete hypotéku refinancovat, musíte to své bance do určitého data oznámit. S novou bankou podepíšete smlouvu o hypotečním úvěru a je hotovo. Hypotéka u stávající banky je doplacena, tedy refinancována novou výhodnější hypotékou.

Umíte dobře posoudit úvěrové podmínky?
Vyznáte se ve všech listinách?

Chybné rozhodnutí vás může přijít draho. Zvolte jednodušší cestu, obraťte se na hypotečního makléře GEPARD FINANCE.

Postaráme se o celý průběh refinancování, pomůžeme vám vyjednat výhodnější úrokovou sazbu. Dohromady můžete získat až stovky tisíc korun navíc.

Vyzkoušejte naši hypoteční kalkulačku.

Sjednejte si osobní schůzku. Je zdarma a nezávazná. Jen získáte.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Refinancování hypoték v závěru roku 2022

V minulém roce se z refinancování stal bezmála národní sport a dokonce jsme zaznamenali označení jako je "hypoteční turistika" či "refinancovací turistika". Rok 2022 se v oblasti refinancování hypotečních úvěrů nese v úplně jiném gardu.

Jaké jsou aktuální...

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...

Refinancování hypotéky v roce 2022: Jaké zvolit fixační období?

Na refinancování hypotéky se letos musí připravit desítky tisíc lidí, které bude čekat nelehký úkol. Správně zvolit délku fixačního období a rozhodnout se, jak dlouho budou mít pevně stanovenou úrokovou sazbu. Ty rostou již několik měsíců v řadě a...