Lze získat 100% hypotéku na nemovitost?

AKTUALIZACE ČLÁNKU: Pokud budete žádat o hypotéku po 1.10.2016, banky vám ji smí nabídnout maximálně do výše 95 % zástavní hodnoty nemovitosti, od dubna 2017 to bude dokonce už nanejvýš do 90 %. Co to pro vás reálně znamená? Přestaňte spoléhat jen na pomoc od banky a myslete i na jiné finanční zdroje, ať už vlastní úspory nebo jiné úvěry. Se vším vám pomohou zkušení hypoteční makléři.

Lze získat 100% hypotéku na nemovitost?

Krátce o 100% hypotéce

Čím je 100% hypotéka výjimečná? Vlastně skoro ničím. Znamená to, že si od banky půjčíte 100 % částky, kterou potřebujete ke koupi nemovitosti. Za výjimečnou je považována proto, že si ji lidé příliš často nezřizují, i když v současné době je znatelný nárůst zájmu o ni. Obvykle si klienti od bank půjčují maximálně 85 % částky, kterou ke koupi bytu nebo domu potřebují. Tedy 85 % z částky, na kterou je vyčíslena hodnota nemovitosti.

Kdy se vás to týká

Vzít si 100% hypotéku je výhodné v několika situacích, například pokud osoba, která chce nebo potřebuje rychle zařídit své vlastní bydlení, nemá nic naspořeno, nebo něco naspořeno má, ale svoje úspory chce využít k zařizování nového bydlení, k nákupu nábytku a dalšího vybavení. Obvykle toto řešení vítají mladé páry, které právě očekávají potomka, nebo rozvádějící se manželé, kteří chtějí co nejdříve bydlet odděleně.

Hypotéky v celkové částce rovné hodnotě nemovitosti se obvykle nebojí ani lidé, kteří vědí, že její větší část budou moci splatit při změně sazby ihned po prodeji své staré nemovitosti. Stává se to například tehdy, když někdo zdědí dům, ale bydlet v něm nechce a rád by si nechal postavit jiný a na jiném místě. Všechny vyjmenované situace můžeme zároveň považovat i za výhody 100% hypotéky.

Není nebezpečná, jen je finančně náročnější

Se 100% hypotékou se však bohužel pojí i nevýhody. Logicky už proto, že si půjčujeme vyšší částku, když žádáme 100 % hodnoty nemovitosti. Z toho plynou vyšší úrokové sazby, tzn. vyšší měsíční splátky pro vás. Banky jsou při posuzování žadatele přísnější, potřebují si totiž pojistit návrat půjčených financí.

Závěrem

Kvůli uvedeným faktům nelze jednoznačně říci, zda je 100% hypotéka dobrá, nebo není. Je spíše pro určité situace vhodná, pro jiné zase tolik ne a existují pro ně lepší řešení. Záleží na tom, jaké jsou naše současné podmínky, zda si můžeme dovolit počkat, až budeme mít nějakou sumu při sobě, nebo jestli potřebujeme hypoteční úvěr hned, a to v plné výši.

Při jakýchkoli otázkách či pochybnostech se můžete bez váhání obrátit na odborníky z Gepard Finance, kteří mají stále aktualizované informace o podmínkách hypoték u různých společností a také umí posoudit, jestli je pro vás 100% hypotéka tím nejlepším řešením.

Sdílejte článek