Lze získat hypotéku, pokud pracujete v zahraničí?

Titulek dnešního příspěvku jistě zaujal osoby, které řeší poměrně zajímavou situaci – jejich jediný příjem jim plyne ze zahraničí, ale v České republice hodlají požádat o hypotéku. Pokud je to i váš případ, pak vás bude pravděpodobně zajímat, jak se jednotlivé banky staví k příjmům ze zaměstnání, které žadatelům o hypotéku plynou ze zahraničí.

rodinný rozpočet

Hypotéku získáte, ale…

A začneme dobrou zprávou. Pokud do banky zamíříte s žádostí o hypotéku a jste schopni doložit zahraniční příjem v dostatečné výši, banka vám s největší pravděpodobností hypoteční úvěr poskytne. Má to ovšem jedno velké „ALE“.

Podmínky hypotečního úvěru, stejně jako jeho výše, se u jednotlivých bank liší. Obecně ale můžete počítat s nabídkou, která se bude pohybovat někde mezi 70–85 % LTV, o čemž ale zdroj příjmu zpravidla nerozhoduje. Mějte ale na paměti, že banka pravděpodobně nezapočítá celý zahraniční příjem, ale jen jeho část. Obvykle jde zhruba o 85 %.

Jaké doklady musíte bance doložit?

Pokud žadatel o hypotéku pracuje v zahraničí a v České republice bude žádat o hypotéku, je potřeba, aby si připravil následující dokumenty:

  • občanský průkaz a druhý průkaz totožnosti (rodný list, řidičský průkaz apod.)
  • výpis z bankovního účtu, na kterém je připsána mzda za posledních 3–6 měsíců
  • úřední překlad pracovní smlouvy
  • mzdový výměr a výplatní pásky (není vyžadováno všemi bankami)
  • potvrzení o příjmu

Měli byste vědět: Potvrzení o příjmu musíte bance doložit v daném cizím jazyce. Pokud formulář banka nenabízí, bude potřeba doložit překlady všech dokumentů.

Hypotéka pro zahraniční podnikavce v Česku není

Problém ovšem může nastat, pokud nemáte klasický příjem, ale příjem z podnikání. V takovém případě můžete u banky nepěkně narazit. Nejčastěji se ohradí tím, že zpracování tohoto úvěru je administrativně složité. Protože počet podnikatelů v zahraničí, kteří by u nás žádali o hypoteční úvěr, není vysoký, bankám se složitější administrativa nevyplácí. Proto na ni nejsou ani odpovídajícím způsobem připraveny.

Ještě výhodnější hypotéka?

Pokud jste byli při žádosti o hypoteční úvěr úspěšní a banka vám hypotéku na vysněné bydlení poskytla, pak pro vás máme ještě několik rad a tipů, jak na hypotéce ještě více šetřit. Stačí kliknout na následující odkaz a obratem získáte rovnou 5 tipů, díky nimž můžete začít šetřit třeba ještě dnes.

Máte zahraniční příjem a byli jste při žádosti o hypotéku úspěšní? Podělte se o své zkušenosti v komentáři pod tímto článkem s ostatními!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...