Makléř sjedná splátky nižší až o tisíce ročně

O hypotéce a výši úroků můžete s bankou vyjednávat sami. Když využijete makléřskou firmu, lze oproti přímému jednání ušetřit ročně na splátkách částky v řádech tisíců korun. Klíčové je však vybrat si spolehlivého makléře. Tyto služby jsou většinou zdarma a mezi oběma stranami se neuzavírá žádná smlouva. Proti pochybení makléřů se proto dá podle právníků těžko bránit. "Využít služeb makléře se vyplatí, ale musíte si vybrat větší firmu s nějakou historií. Pro jistotu bych však obešla i několik bank a nespoléhala na makléře úplně," radí Věra Tůmová z finančního serveru penize.cz.

Makléř sjedná splátky nižší až o tisíce ročně

Odborník srazí úroky

Díky tomu, že makléři uzavírají hypotéky ve velkých objemech, jsou schopni u bank získat nižší úroky. Mají také větší zkušenosti s vyjednáváním o podmínkách úvěrů.
Například pokud se rodina z příkladu v tabulce 1 na str. 24 obrátí přímo na GE Money Bank, dostane úrok 5,29 procenta a bude měsíčně splácet 10 829 korun. Makléřská společnost Gepard Finance je jí schopna zařídit úvěr se sazbou 5,09 procenta, což znamená měsíční splátku 10 617 korun. Ročně tak klient může na splátkách ušetřit přes dva a půl tisíce korun.
Z oslovených společností sice nejnižší sazbu nabídla přímo banka, konkrétně Wüstenrot 4,94 procenta, jedná se však o minimální sazbu. Garantovat může úrok 5,24 procenta. Společnost Top Consultant by byla schopna zajistit úrok 5,04 s tím, že by se možná dal stlačit ještě o desetinu. Kromě nižší sazby vám může makléř zabezpečit i nižší poplatek za zpracování úvěru. "Dokáže odhalit i určitá specifika klientova případu. Ne všechny banky totiž vyjdou vstříc všem. Výhodou je i velká úspora času, klient nemusí obíhat několik bank a zjišťovat informace," uvádí Roman Scherks ze společnosti Partners. Makléřské firmy lákají na to, že si od nich poradce přebere všechny podklady a ony pak již jen podepíšou smlouvu. Banky však tvrdí, že jsou schopny za klienta vyřídit potřebné dokumenty také. "Makléř může nabídnout lepší sazbu než banka, ale pro klienta je důležitá i komplexnost služeb," říká Eva Chaloupková z GE Money Bank.

Jak nenaletíte

Za prvé by měla mít makléřská společnost ve své nabídce co nejvíce bank působících na českém trhu. Určitým vodítkem může být pro klienta také členství v Asociaci hypotečních makléřů - www.ahmcr.cz. Její členové by měli mít v nabídce všechny tuzemské banky. Riziko pro klienta se snižuje, pokud je daná makléřská firma pojištěna proti profesnímu pochybení svého člověka nebo když vydává takzvaný hypoteční certifikát. Díky tomu má klient záruku, že vzhledem ke svým příjmům dosáhne na určitou výši úvěru.
"Když něco špatně spočítáme, navrhneme špatně postupy, špatné termíny a klientovi z toho vznikne škoda, pak je uhrazena z našeho pojištění," říká předseda představenstva makléřské společnosti Hyposervis Milan Roček, s tím, že zatím k tomu nedošlo.
Klient se může proti pochybení makléře pokusit bránit i u soudu. To má význam ale pouze v případě, kdy zprostředkovatel způsobil klientovi prokazatelně nějakou škodu.
Příkladem může být ztráta předaných dokumentů zprostředkovatelem, v důsledku které se vyřízení hypotéky prokazatelně prodloužilo. "Klientovi tak například propadla rezervační záloha na nemovitost nebo musel platit penále," vysvětluje Marta Gellová z Asociací finančních zprostředkovatelů AFIZ, jejichž členové se také zabývají hypotečními úvěry.
Dříve než na soud by se však měl člověk obrátit s žádostí o pomoc na Asociaci hypotečních makléřů nebo na AFIZ. Účinné by mohlo být oslovit i přímo banku. Ta by pak problematickému makléři mohla odmítnout dát licenci na nabízení svých hypotečních produktů. Státem však zprostředkování hypotečních úvěrů není nijak regulováno.

Jak vybrat makléře

Zvolte společnost z Asociace hypotečních makléřů či AFIZ.
Makléř musí být schopen zprostředkovat úvěr od co nejvíce bank.
Riziko škody se snižuje, pokud je makléřská firma pojištěna proti profesnímu pochybení svého člověka.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Koupě nemovitosti od developera aneb Na co si dát pozor, doporučí Jiří Němec

Při koupi nemovitosti máte standardně na výběr ze dvou možností. Buď koupíte již stojící nemovitost, nebo se rozhodnete pro novostavbu. Každá z těchto možností má své výhody i nevýhody. V následujícím vyprávění, které popisuje zkušenost našeho...

Rozhovor s hypoteční makléřkou Štěpánkou Malinovou: Vyplatí se budovat dlouhodobé vztahy

Každé povolání lze vykonávat různými způsoby. Ne jinak je to i v případě hypotečních specialistů. Pro někoho je tato práce pouhým prostředkem, jak si zajistit finance na živobytí, pro jiného je práce hypotečního makléře doslova posláním. Naše...

Comparator GEPARD FINANCE: Nejdůležitější nástroj pro hypoteční specialisty

Profese hypotečního makléře sebou obnáší velkou zodpovědnost, ale také značnou společenskou prestiž. Pokud svou práci děláte naplno, s chutí, odhodláním a kvalitně, lidé to ocení. Vy se stáváte uznávaným a vyhledávaným odborníkem a vaše značka nabývá...