Mám pozemek a chci hypotéku

Postavit si rodinný dům má jednu nespornou výhoduNemusíte se smiřovat s dispozicemi hotové stavby a můžete si vše naplánovat tak, aby to vyhovovalo vašim požadavkům. Pokud je navíc pozemek, na kterém bude výstavba probíhat, ve vašem osobním vlastnictví, čerpání hypotečního úvěru na stavbu domu by mělo být o to snazší.

Mám pozemek a chci hypotéku

Co potřebuji k získání hypotéky?

Čerpání hypotečního úvěru na stavbu domu bude podmíněné zřízením zástavního práva na pozemek. Znamená to, že zastavíte svůj pozemek ve prospěch banky. Vznikající stavba se už zvlášť nezastavuje, protože je automaticky součástí pozemku, a předmětem zajištění je stále stejná nemovitost tvořená pozemkem a stavbou.

Kromě pozemku bude banku zajímat také samotná stavba, mějte připravené tyto dokumenty:

  • stavební povolení,

  • projektovou dokumentaci,

  • položkový rozpočet a harmonogram prací,

  • nabývací titul k pozemku (smlouva o dědictví, daru, smlouva o koupi apod.),

  • dokumenty k ověření bonity.

Ocenění pozemku

Před schválením hypotéky provede znalec banky potřebné ocenění a na základě předložené dokumentace a polohy pozemku stanoví jeho aktuální a budoucí hodnotu. Banku bude zajímat cena, za kterou by se nemovitost prodala, pokud byste nezvládli hypotéku splácet – tzv. „cena v místě obvyklá“. V průběhu stavby bude odhadce banky průběžně kontrolovat stav výstavby a aktualizovat hodnotu nemovitosti.

Stavba domu a hypotéka s omezením v podobě LTV

Pokud je pozemek, na kterém budete dům stavět, ve vašem osobním vlastnictví, bude se pro banku jednat o ideální variantu. Od začátku čerpání hypotečního úvěru již máte čím ručit, protože hodnota pozemku je většinou dostatečnou zárukou na poskytnutí financí do začátku. Navíc celkové LTV (loan to value – poměr mezi půjčovanou částkou a celkovou hodnotou zastavované nemovitosti) bude díky vlastnictví pozemku nižší, čímž máte šanci dosáhnout na nižší úrokovou sazbu. Úvěr je poskytován na základě plánovaných nákladů a s omezením stanoveným zástavní hodnotou nemovitosti.

Příklad:

Hodnota pozemku 1 500 000 Kč, vlastní úspory 150 000 Kč, cena stavby 3 500 000 Kč, hypoteční úvěr 3 350 000 Kč. LTV se vypočítá jako výše hypotéky/odhad tržní ceny nemovitosti *100. Výsledné LTV v našem příkladě bude 67 % (úvěr 3 350 000 Kč z celkové hodnoty nemovitosti 5 000 000 Kč)

Postupné čerpání úvěru

Finanční prostředky na výstavbu nemovitosti se uvolňují postupně v tzv. tranších. Částka pro zahájení stavby bude vycházet z hodnoty pozemku, na kterém se bude stavět. Na základě dokončených etap dle projektu jsou uvolňovány finance pro další část stavby.

Než zkolaudujete, splácíte jen úroky

Po vyčerpání úvěru předložíte bance kolaudační souhlas, oznámení o užívání stavby či protokol o stavu stavby vyhodnocený odhadcem, který potvrdí proinvestování všech prostředků. V tento moment zároveň přecházíte na anuitní splácení hypotéky, což znamená, že začínáte splácet kromě úroků také jistinu.

Potřebujete hypotéku na stavbu domu?

Chystáte se stavět rodinný dům? Zvažujete různé varianty financování? Pokud chcete mít jistotu, že financování proběhne hladce a v pořádku, obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...