Mimořádná splátka hypotéky na konci roku?

S koncem roku lidé mnohdy bilancují své příjmy a mohou zvažovat, zda případný přebytek nevyužijí na mimořádnou splátku hypotečního úvěru. Mimořádná splátka hypotéky může výrazně snížit celkové náklady na financování bydlení, avšak poplatek za využití této možnosti je většinou nevýhodný. K tématu mimořádných splátek jsme pro vás připravili několik rad a příkladů.

Mimořádná splátka hypotéky na konci roku?

Může se to zdát podivné, ale banka vás za to, že jí chcete rychleji splácet hypotéku, mnohdy potrestá nemalými poplatky. Deset let zpátky bylo možné provést mimořádnou splátku hypotečního úvěru bez sankce výhradně na konci fixace. Stejně jako v jiných oblastech poplatkové politiky bank, i zde se však situace mění k lepšímu. Za poslední roky se přístup bank k mimořádným splátkám stal vstřícnějším.

Fakt, že nelze bez sankcí posílat bance mimořádné splátky kdykoliv, ale platí stále. „Každá banka má stanoveny vlastní podmínky, za kterých umožňuje klientům mimořádné splátky. Většinou je nutné si tuto službu předem sjednat, každou splátku pak bance předem nahlásit a bez sankcí lze uhradit mimořádnou splátku jen do určité výše, například 20 % z objemu úvěru,“ uvádí Jan Kruntorád, předseda představenstva společnosti Gepard Finance. „Často lze mimořádnou splátku provést jen jednou do roka, respektive po uhrazení 12 splátek úvěru. U některých bank je nutné tuto možnost sjednat již při uzavírání smlouvy, jindy je možné tak učinit dodatečně,“ dodává Kruntorád.

Mimořádná splátka může být velmi drahá

Pokud mimořádná splátka neproběhla v době fixace nebo v souladu se sjednanými doplňkovými službami banky, sankce bývají velké. Je to logické, neboť pro banku to znamená hlavně ušlý budoucí zisk. Odborníci proto doporučují využívat této možnosti s rozmyslem a vždy si dobře spočítat, zda to má význam. Nahlédnutím do sazebníků bank zjistíme, že výše sankčních poplatků je například 5 % z mimořádné splátky za každý rok do konce fixace nebo 0,25 % za každý měsíc zbývající do konce fixace. Poplatek může činit také 10 % či dokonce až 25 % ze splácené částky. Je to velmi různé, ale často se jedná o sumy v řádu desítek tisíc korun. Podle odborníků v zásadě platí, že pokud si službu mimořádné splátky nesjednáte, sankci se v naprosté většině případů nevyhnete.

Mimořádná splátka může ušetřit i statisíce

Mimořádná splátka hypotéky, pokud není bankou sankcionována, přináší klientům značné úspory. Díky snížení jistiny se sníží celkové náklady, což se výrazně projeví v dlouhodobém horizontu. Mimořádnou splátkou lze během splácení hypotéky ušetřit desítky až stovky tisíc korun. „Jak vyplývá z naší online kalkulačky Gepard Finance, například snížení jistiny u hypotéky ve výši 1 500 000 Kč mimořádnou splátkou 100 tisíc korun klientovi ušetří na splátkách ročně přibližně 6 000 Kč,“ upozorňuje Kruntorád. „To představuje úsporu asi 120 tisíc korun při dalších 20 letech splácení. Další podobná mimořádná splátka pak může klientovi výrazně zkrátit dobu splácení,“ dodává Kruntorád.

 

 


  

O společnosti Gepard Finance

GEPARD FINANCE jsou specializovanou makléřskou firmou, jejímž hlavním oborem činnosti je poradenství v oblasti hypotečních úvěrů a kompletní zpracovávání úvěrových a pojišťovacích produktů. Profesionální makléři svým klientům zdarma zajišťují hypotéky, úvěry ze stavebního spoření a pojištění. V současné době disponuje franšízová síť GEPARD FINANCE 110 funkčními obchodními místy, čímž je zajištěna snadná dostupnost a obsluha klientů po celé České republice i Slovensku. GEPARD FINANCE se v roce 2011 staly největší hypotečně-makléřskou firmou v ČR. Jsou zakládajícím členem Asociace hypotečních makléřů a držitelem značky kvality „FÉR hypotéka“.

 

Tisková zpráva společnosti GEPARD FINANCE a.s.

Vydáno dne: 29. listopadu 2013

Kontakty pro média

Ing. Jan Kruntorád
předseda představenstva společnosti Gepard Finance
Pernerova 659/31a 186 00 Praha 8 – Karlín
tel.: +420 724 215 626
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ing. Jiří Hlinka
manager marketingu společnosti Gepard Finance
Pernerova 659/31a 186 00 Praha 8 – Karlín

tel.: +420 606 656 004
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Na klesajícím hypotečním trhu upevňují Gepard Finance své postavení největšího hypotečního specialisty v České republice

Trh hypoték poklesl od ledna do června v meziročním srovnání dle podkladů Ministerstva pro místní rozvoj o téměř 20 %. Může za to především výrazný propad na začátku roku, který zapříčinily loňské regulace hypoték i vysoké ceny bytů. Gepard Finance...

Úrokové sazby hypoték překvapivě několik měsíců klesají, na podzim ale další snížení cen nečekáme

Minimální úrokové sazby hypoték se pohybovaly v červenci pod 2,65 %. Sazby mírně klesají už šestý měsíc v řadě, což překvapuje nejednoho odborníka ve finančním sektoru. Další zlevňování hypoték očekává na trhu ale jen málokdo. Naopak se nabízí...

Na českém trhu probíhá boom vzdělávacích franšíz. Dynamický vývoj je též v oblasti finančních služeb

Počet franšíz v Česku každoročně roste. Podle aktuálních statistik serveru Franchising.cz jich je již přes 260, zatímco ještě v roce 2010 působilo na českém trhu 150 franšízových konceptů. Nejoblíbenějším oborem je stále gastronomie, o český trh...