Mimořádná splátka hypotéky. Vyplatí se vždy?

Splátka hypotéky tvoří podstatnou část měsíčních nákladů z celkového rozpočtu většiny splácejících. Není proto divu, že naskytne-li se příležitost zkrátit si délku splácení, nebo zmenšit výši měsíční splátky, nebude nikdo příliš dlouho váhat. Jednou z cest, jak to lze provést, je našetřit si větší obnos financí a využít je formou mimořádné splátky. Je ale tato úvaha za každé situace správná? Co byste měli důkladně zvážit, než se rozhodnete, že svou hypotéku částečně umoříte a zmenšíte si tak svůj dluh na bydlení?

rozhodnutí

Zbavit se úvěru za každou cenu

Hned na úvod je dobré oprostit se od přesvědčení, že každý dluh je špatný. Pokud si někdo vezme půjčku na dovolenou, nakoupí vánoční dárky na kreditní kartu nebo si neuváženě koupí nové auto na leasing, i přesto, že to nebylo nezbytné, můžeme hovořit o tom, že takový dluh asi nebude vzornou ukázkou zodpovědného zadlužování.

Obecně lze říci, že úvěr má smysl především tehdy, pokud si ho berete za účelem pořízení něčeho, co má větší trvanlivost než půjčka samotná. Pokud si tedy vezmete úvěr na bydlení, díky kterému můžete bydlet ve vlastním a neplatit nájem, jedná se dluh, který je zcela opodstatněný a není třeba panikařit a snažit se dluhu zbavit za každou cenu.

Bez finanční rezervy se neobejdete

Myšlenka doplatit svůj největší finanční závazek je samozřejmě lákavá, ovšem nikdy byste tak neměli učinit na úkor finanční rezervy. Více než kdy jindy nám aktuální dění u nás a ve světě ukazuje, jak nevyzpytatelný může život být. Jeden den práci máte, druhý den jste bez zaměstnání. Jeden den jste zdravý, druhý den jste odkázáni na péči svých nejbližších. A to je přesně ten důvod, proč je nutné mít dostatečnou finanční rezervu pro případ jakýchkoli nenadálých výdajů.

Více úvěrů najednou

V situaci, kdy kromě hypotečního úvěru splácíte také další bankovní úvěr, kreditní kartu a leasing na auto, zkrátka více dražších úvěrů najednou, je určitě na místě doplatit ty úvěry, které vás na úrocích stojí nejvíce. Stačí se podívat na výpis, jak vysoké platíte úroky z kreditní karty či jiné půjčky, a porovnat to s úrokovou sazbou na své hypotéce. Jednoduše tak zjistíte, který úvěr doplatit co nejdříve.

Částečně splatit nebo zhodnocovat? Co je výhodnější?

Splacení hypotéky nemusí být jedinou cestou, jak s volnými penězi naložit. Pokud chcete disponovat určitou finanční rezervou pro případ nenadálých výdajů, je možné peníze uložit na některý bezpečný spořící produkt a nechat je zhodnocovat.

Například se stavebním spořením lze v některých případech díky státní podpoře získat zhodnocení až 3,5 %. Pokud jsou úrokové náklady z hypotéky nižší než zhodnocení, kterého můžete dosáhnout na jiném produktu, je určitě vhodné splacení hypotéky zvážit a volné peníze dále zhodnocovat. Nic vám nebude bránit v tom, využít je na větší mimořádnou splátku kdykoli v budoucnu.

Řešením může být offsetová hypotéka

Offsetová hypotéka je hypoteční úvěr s benefitem v podobě možnosti snížení úroku (a tím i měsíční splátky). Tento typ hypotéky je určen především pro klienty, kteří mají našetřeny větší úspory, ale chtějí si je ponechat jako finanční rezervu. Banka u hypotéky se zápočtem úspor úročí pouze část hypotéky, a to konkrétně rozdíl mezi výší hypotéky a vlastními prostředky. V případě offsetové hypotéky platí pravidlo, že čím více volných prostředků máte, tím nižší efektivní úrokovou sazbu a potažmo také měsíční splátku hypotéky platíte.

Potřebujete hypotéku?

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...

Jak získat hypotéku na rozestavěný dům?

Rostoucí ceny stavebních materiálů a vysoké úrokové sazby hatí lidem plány na vlastní bydlení. Řada z nich se kvůli tomu dostala do svízelné situace. Chybí jim prostředky na dokončení rozestavěných domů a banky často odmítají navýšit stávající hypoteční...