Jaký mají mladí lidé vztah ke stavebnímu spoření?

Česká republika je světovou velmocí ve stavebním spoření. Na 10,5 milionu obyvatel připadá okolo 3,3 milionu uzavřených smluv, v loňském roce se navíc po několika letech podařilo zvrátit propad zájmu o stavební spoření. Oblíbené „stavebko“ je vůbec nejoblíbenějším spořicím produktem pro děti, popularitě se ovšem těší i mezi studenty.

Jaký vztah mají mladí lidé ke stavebnímu spoření?

Na rozdíl od jiných spořicích produktů nabízí stavební spoření relativně vysoké zhodnocení vložených peněz v krátkém čase. Výhodou je ale i omezená možnost výběru – to poměrně efektivně brání studentům využít uložené peníze na elektroniku nebo nákladnou dovolenou.

Stavební spoření si na oblibě získalo především pro svůj konzervativní charakter. Vklady do výše 100 000 euro pro jednu oprávněnou osobu jsou pojištěny ze zákona (č. 21/1992 Sb. o pojištění pohledávek z vkladů o bankách). Nemůže tak nastat situace, kdy po absolvování školy zbudou mladým klientům spořitelen oči pro pláč.

Skvělý start do dospělosti

Úspory ze stavebního spoření nabízí mladému člověku nesčetně možností a spolu s nimi i jistou svobodu. Naspořená částka je vhodným základem k zařízení bytu. Pokud je splněna tzv. vázací doba na smlouvě stavebního spoření, mohou úspory posloužit i na studium v zahraničí či k rozjezdu podnikání.

S možností čerpat skrze stavební spoření úvěr se spořicí produkt stává zajímavou alternativou k hypotékám, jejichž poskytování letos Česká národní banka silně omezila. Naspořenou částku na stavebním spoření oceníte jako formu vlastních zdrojů vyžadovaných k hypotéce dle požadavků ČNB nebo pro pokrytí daně z nabytí.

Pravidelné spoření - základ dobrého zhodnocení

Stavební spoření vyniká ještě jednou věcí – státní podporou. Ta činí 10 % z vložené částky v daném roce, maximálně však 2 000 Kč. V praxi to znamená, že pokud student vloží na spořicí účet 20 000 Kč ročně (zhruba 1 667 Kč měsíčně), dalších 2 000 Kč obdrží od státu. I proto se „stavebko“ těší mezi mladými oblibě – vydělat na brigádách 1 667 Kč není pro většinu studentů žádný problém.

Při zvažování o sjednání stavebního spoření vycházejí spořitelny mladým lidem vstříc. Některé osvobozují klienty do 24 let od poplatků za založení účtu. Ten se přitom pohybuje ve výši 0,5–1 % cílové částky (s maximálním stropem 15 000 Kč).

Jakou spořitelnu zvolit?

Při volbě spořitelny musí student vzít v potaz hned několik faktorů. Vedle úrokové sazby záleží i na poplatcích za vedení účtu, svou roli ovšem může sehrát i výše cílové částky. Některé spořitelny tzv. přidělený úvěr ze stavebního spoření poskytují při naspoření 25 % cílové částky, jiné při 40 %.

Chcete studovat vysokou školu v zahraničí? Nebo vás láká dobře vybavený byt hned po studiu? Zjistěte, jak na to a která spořitelna je pro vás nejvýhodnější. Sjednejte si ZDARMA osobní schůzku s našimi makléři!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Chcete i nadále využívat maximální státní podporu, nejvyšší čas uzavřít stavební spoření

Chcete si pravidelně spořit s garantovanou úrokovou sazbou a i pro další roky si zajistit státní podporu ve výši  2 000,-Kč?

Závěr roku 2023 ve znamení akcí stavebního spoření

Závěr roku je již tradičně ve znamení sjednávání nových smluv stavebního spoření. To podporují stavební spořitelny mnoha zajímavými akcemi. Letos poprvé i možností dorovnání státní podpory pro nové smlouvy stavebního spoření pro období...

Stavební spoření a úvěry v září 2023

Stavební spořitelny se snaží klienty nalákat na zajímavé spořicí akce s vyšším úročením, ale i bonusy za vyšší vklady. Dvě stavební spořitelny slibují dorovnání státní podpory na 2 000 Kč při sjednání smlouvy do konce roku.