Mobilní dům jako cesta k rychlému a levnému bydlení

Pořídit si vlastní bydlení je v Česku rok od roku finančně náročnější. Tento stav nahrává nejrůznějším alternativním řešením situace s bydlením. Jedním z nich je mobilní dům. Bydlení v mobilním domě přináší spoustu výhod a nově lze jeho pořízení financovat hypotečním úvěrem.

Mobilní dům jako cesta k rychlému a levnému bydlení

Co je to mobilní dům

Mobilní dům je ve své podstatě obydlí, které lze transportovat z jednoho místa na druhé. Může být spojen se zemí, existují však také tzv. mobilheimy, které nestojí přímo na zemi, ale mají kola či podstavec. Mobilní dům lze napojit na inženýrské sítě, zvolit lze také používání nezávislých zdrojů v podobě studny, agregátu na výrobu elektřiny, slunečních kolektorů apod. Není-li možné napojení na kanalizaci, odvádí se odpadní vody nejčastěji do žumpy.

„Povolení“ stavebního úřadu

Výhodou tohoto bydlení je fakt, že na jeho pořízení či umístění není zapotřebí stavební povolení. Návštěvě stavebního úřadu se však nevyhnete. Podle stavebního zákona je mobilní dům výrobkem plnícím funkci stavby, který je považován za stavbu a spadá do režimu stavebního zákona. Jeho umístění vyžaduje územní rozhodnutí nebo územní souhlas stavebního úřadu.

Výhody bydlení v mobilním domě

  • Nízká pořizovací cena – pořizovací náklady jsou oproti výstavbě stavěného domu podstatně nižší, začínají již na stovkách tisících. Výše konečné ceny závisí zpravidla navelikosti domu, vybavení a firmě, kterou pro realizaci zvolíte.

  • Možnost sezónního i celoročního bydlení – mobilní domy pro celoroční využívání bývají zateplené, okna mají izolační dvojskla, zateplenou podlahu, vyztužený podvozek, dokonce je možné do nich usadit krb, případně vestavět pergolu.

  • Rychlost realizace – díky absenci stavebního povolení můžete bydlet i během několika dní. Stavební úřad musíte kontaktovat pouze za účelem získání územního souhlasu.

  • Dlouhá životnost – uváděná životnost mobilních domů je 40 let. Vydrží však i mnohem déle, vše záleží na udržování a zodpovědném přístupu uživatelů.

  • Nízká náročnost na údržbu – mobilní dům je vhodný pro ty, kteří se nechtějí nebo nemohou starat o velkou nemovitost, ale nechtějí žít v panelovém či bytovém domě. Dům vám může být dovezen již s vybavením, do kterého spadá kuchyňská linka, spotřebiče či vestavěné skříně.

Hypotéka na mobilní dům

Ještě nedávno platilo, že hypotéku získáte pouze na takový mobilní dům, který lze zapsat do katastru nemovitostí. Dům musel mít přiděleno popisné či evidenční číslo. Mobilní domy však nepodléhají kolaudaci a většinou nejsou se zemí spojeny pevným základem. Zápis do katastru tak představoval ve většině případů stopku pro udělení hypotečního úvěru. To už dnes neplatí. Pořízení mobilního domu lze financovat hypotečním úvěrem.

Hypotéka od Hypoteční banky

Na domy, které nejsou evidované v katastru nemovitostí, začala nově poskytovat hypotéky Hypoteční banka. Rozšířila tímto krokem vhodné objekty financování u účelových hypotečních úvěrů také o mobilní domy, které pro klienty naplňují potřebu bydlení. Nové podmínky pro financování tohoto typu bydlení jsou platné od července letošního roku. Hypotékou nelze financovat nákup maringotek, karavanů, drážních vozidel či plavidel, a to z důvodu příliš vysoké mobility.

Nečekejte a obraťte se na specialistu

Pokud chcete vědět, jak by mohly vypadat parametry vaší nové hypotéky, obraťte se na hypotečního specialistu, který vám s celým procesem vyřízení hypotéky pomůže. Sjednejte si zdarma schůzku a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Limity pro poskytování hypoték se zatím měnit nebudou

Česká národní banka (ČNB) potvrdila nastavení limitů ukazatelů LTV, DTI a DSTI. Nadhodnocení cen nemovitostí se podle výpočtů ČNB dále mírně zvýšilo.V případě pokračujícího dvouciferného růstu cen nemovitostí je centrální banka připravena...

ČNB splnila očekávání – sazby zůstávají beze změny

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni.Stalo se tak i navzdory faktu, že nová prognóza ukazuje potřebu zvýšení úrokových sazeb. Zájem o hypotékyletos klesá. Důvodem jsou...

Stavební spoření je pro Čechy stále velmi atraktivní

Stavební spoření je mezi Čechy dlouhodobě nejoblíbenějším finančním produktem pro spoření a zhodnocování úspor. Česká republika má dokonce třetí největší podíl na evropském trhu se stavebním spořením.Jak si u nás stavební spoření stojí a proč...