Mohu získat hypotéku na mateřské dovolené?

Příchod nového potomka do rodiny bývá považován za jedno z nejšťastnějších období každého z nás. Dokáže však také značně zkomplikovat situaci, když si chce rodina pořídit vlastní bydlení a jeden z partnerů je doma na mateřské či rodičovské dovolené. Jak se k takovým příjmům staví banka a lze s nimi počítat při žádosti o hypoteční úvěr?

Mohu získat hypotéku na mateřské dovolené?

Peněžitá pomoc v mateřství

Peněžitou pomoc v mateřství pobírá žena v období, kdy je na tzv. mateřské dovolené. Podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění. Ne všechny ženy tak tuto dávku pobírají. Ty, které šly na mateřskou ze zaměstnání, ji pobírat budou. Ženy podnikatelky pouze tehdy, pokud si dobrovolně platily nemocenské pojištění

Žena pobírá mateřskou po dobu 28 týdnů (37 týdnů pokud porodí více dětí), její vyplácení zpravidla začíná šest až osm týdnů před porodem. Její výše se odvíjí od předchozích příjmů ženy. Vyplácí se ve výši 70 % vyměřovacího základu mzdy.

Je mateřská pro banky uznatelným příjmem?

Žádná banka tento příjem neuzná v plné výši. Důvodem je krátkodobost tohoto příjmu a fakt, že po 6 měsících mateřské typicky následuje výplata rodičovského příspěvku, který je ve většině případů značně nižší.

Banky uplatňují tři přístupy:

  • banka příjem neuzná vůbec,
  • banka uzná pevně stanovenou paušální částku,
  • banka uzná příjem ve výši budoucího rodičovského příspěvku na základě čestného prohlášení ženy, jak dlouhou rodičovskou si zvolí.

Čtěte také: Příjmy pro hypotéku - výživné (alimenty) a jiné uznatelné příjmy

Rodičovský příspěvek

Rodičovský příspěvek pobírá žena či muž po ukončení výplaty peněžité podpory v mateřství. Pokud žena neměla nárok na mateřskou, pobírá rovnou po narození dítěte rodičovský příspěvek.

Rodičovský příspěvek činí na jedno dítě celkem 220 000 Kč (330 000 Kč v případě vícerčat) a čerpat ho lze nejdéle do 4 let věku dítěte. Délku rodičovské dovolené si žena nastaví sama, v průběhu jejího trvání lze tuto volbu měnit.

Celou částku rodičovského příspěvku lze vybrat již během 6 měsíců. Strop měsíční dávky je ale provázán s dřívější výší příjmů. Horní hranicí rodičovského příspěvku je peněžitá pomoc v mateřství, na kterou měl rodič nárok. Měsíční výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % vyměřovacího základu.

Je rodičovský příspěvek uznatelný pro banky?

Rodičovský příspěvek většina bank uznává v plné výši. Některé banky si mohou limitovat jeho maximální uznatelnou část.

 

Obraťte se na hypoteční specialisty

Také si chcete splnit sen o vlastním bydlení? Tak neváhejte a sjednejte si schůzku s našimi odborníky ještě dnes. Jednoduše, s úsporou času a bez komplikací zjistíte vše potřebné.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Úroková sazba hypotéky a státní půjčky z Programu pro mladé

Státní půjčka na bydlení zProgramu pro mladé lákala především svou nízkou úrokovou sazbou, která byla v době spuštění programu v srpnu loňského roku 1,12 %.Od letošního srpnaje úroková sazba státních půjček na úrovni 2,27 %. Průměrná úroková sazba...

Situace na trhu s nemovitostmi z pohledu EU

Evropská rada pro systémová rizika (ESRB) zveřejnila minulý týden varování adresované také České republice týkající se vývoje rizik v oblasti rezidenčních nemovitostí. Potenciální rizika obecně vyplývají z cenové dynamiky trhu nemovitostí a...

Mobilní dům jako cesta k rychlému a levnému bydlení

Pořídit si vlastní bydlení je v Česku rok od roku finančně náročnější. Tento stav nahrává nejrůznějším alternativním řešením situace s bydlením. Jedním z nich je mobilní dům. Bydlení v mobilním domě přináší spoustu výhod a nově lze jeho pořízení...