Mysleli jste si, že hypotéku nedostanete? Budete překvapeni, ale možná je to snazší, než předpokládáte!

Možná vám bankovní úředník sdělil, že hypotéku nedostanete a vaše sny o novém bydlení se tak rozplynuly. Přitom některé obavy klientů z negativně posouzené žádosti jsou zbytečné. Vždy ovšem existuje nějaké „ale“. Pojďme se podívat na příklady nejčastějších situací, kdy si můžete myslet, že hypotéku nedostanete, přitom se zkušeným makléřem to může být přesně naopak!

Mysleli jste si, že hypotéku nedostanete? Budete překvapeni, ale možná je to snazší, než předpokládáte!

Situace č. 1: Nedostatečný příjem

Paní Marcela pracovala jako obchodní referentka jedné známé zásilkové služby. Její příjem činil něco kolem 15 000 Kč. Společně s partnerem již dlouhé roky zvažovali hypotéku. Marcela se ovšem bála, že díky nízkému příjmu její žádost o hypotéku lidově řečeno „neprojde“.

Řešení: Je-li váš příjem nízký, je vhodné o hypotéku požádat společně se spolužadatelem, kterým může být partner, partnerka, manžel, manželka, děti, ale třeba i rodiče. Existují také hypotéky, u nichž příjem dokládat nemusíte. Zde se ovšem připravte na vyšší úroky, jimiž si banky kompenzují vzniklé riziko.

podmínky odškrtávací seznamSituace č. 2: Záznam v registru dlužníků

Libor se do Centrálního registru dlužníků dostal tak trochu nevinně. U jisté banky měl zřízen kontokorentní účet, který ale vlivem nemalých poplatků na konci měsíce přečerpal. Protože odjížděl na dlouhodobou zahraniční dovolenou, závazky v rodné domovině několik měsíců neřešil. Jaké bylo jeho zděšení, když po návratu zjistil, že je jeho jméno součástí Centrálního registru dlužníků? Na hypotéku mohl zapomenout! Nebo ne?

Řešení: Informace jsou v registrech dlužníků vedeny 6 let zpětně. Systémy, které vyhodnocují scoring klienta, jej obecně při 3 delikventních záznamech vyhodnotí jako rizikového žadatele. Nad jedním záznamem dokážou přimhouřit oko. V případě opakovaných pochybení ovšem může být problém na světě.

Situace č. 3: Nevhodná zástava

Lukáš – jakožto úspěšný pražský podnikatel – žádal o hypotéku na vysněný domek, který měl být vše, jen ne fádní a nudný. Taková „stavba roku“ pochopitelně vyžaduje vyšší objem finančních prostředků, proto začal uvažovat o hypotéce. Lukáš do nynějška bydlel v družstevním bytě, na který chtěl uvalit zástavu. Jaké ovšem bylo jeho překvapení, když jeho zástavu bankovní úředník zamítl? Družstevní byt totiž nebyl Lukášův, nýbrž družstva, a šance na jeho odkoupení do osobního vlastnictví prakticky neexistovaly.

Řešení: V takové situaci je vhodné vyměnit zástavu. Zástavou může být jiná nemovitost, rekreační či komerční objekt, ale třeba i pozemek.

Situace č. 4: Věk

Lucie si od 60 let užívala zaslouženého důchodu. Bydlela v obecním domku a v rámci privatizace obecního bytového fondu jej chtěla odkoupit do osobního vlastnictví. Neměla však dostatek finančních prostředků, proto uvažovala o hypotéce. Svůj věk ovšem považovala za nepřekonatelnou překážku.

Řešení: O hypoteční úvěr lze v tomto případě zažádat společně s mladším spolužadatelem a domluvit se na kratší době splácení. Nutno podotknout, že kratší doba splácení pochopitelně představuje vyšší měsíční splátky.

Slovo závěrem

Hypotečních ústavů je na našem trhu mnoho. Pokud vás tedy odmítnou v jednom, není stoprocentně jisté, že se tatáž situace bude opakovat i jinde. Pro všechny případy ovšem doporučujeme odbornou konzultaci s hypotečním makléřem, kterou si můžete domluvit zcela nezávazně. Rádi se seznámíme s vaší situací a nabídneme optimální řešení.
  

Sdílejte článek