Na čem závisí doba vyřízení hypotéky? Na klientovi i konkrétní bance

Úroky hypoték se i v prvních měsících roku 2015 drží svého historického minima. Na něm však již nemusí zůstat příliš dlouho. Ať patříte do skupiny skeptiků nebo opozdilců, kteří nechávali sjednání hypotečního úvěru na konec roku, popřípadě začátek roku nového, seberte odvahu a vydejte se vstříc výhodným úrokovým sazbám, které časem musí začít nemilosrdně stoupat.

Na čem závisí doba vyřízení hypotéky? Na klientovi i konkrétní bance

Dvakrát měř, jednou řež

Pokud na hypotéku opravdu spěcháte, nevrhejte se do procesu „po hlavě“ a raději pečlivě vybírejte. Rozdíly mezi jednotlivými bankami jsou vskutku markantní a podmínky značně rozdílné. Zorientovat se na hypotečním trhu vám pomohou hypoteční makléři Gepard Finance, kteří pro vás každý den mapují novinky a metodiky všech bank. Všem zájemcům o hypotéku mohou vyjednat nadstandardní podmínky i úrokové sazby, na které by sami jen stěží dosáhli.

Hypotéka vyřízená za měsíc – fakta nebo fikce?

Doba vyřízení hypotéky se pohybuje v průměru okolo jednoho měsíce a v zásadě závisí na rozmanitých faktorech. K jejímu prodloužení nebo naopak zkrácení může přispět banka, ale především klient spolupracující s hypotečním specialistou, a to několika způsoby, které si popíšeme na následujících řádcích.

Samotná doba schvalovacího procesu hypotéky v bance se standardně pohybuje mezi 3 - 5 dny.

Vybíráme nejvýhodnější hypotéku

Před tím, než se rozhodnete oslovit vybranou bankovní instituci, vždy si o ní i o její konkurenci zjistěte maximum dostupných informací. Ačkoli vás může lákat nízká úroková sazba, nebo nadstandardní benefity, mějte na paměti, že „nic není zadarmo“ a většinou je lákavá sazba vykoupena dalšími podmínkami, které už tak lákavé nejsou.

Proto buďte při výběru obezřetní a nenechte se nalákat na výhody, které ve finále vlastně ani výhodami nejsou. V procesu sjednávání a vyřizování hypotečního úvěru vám může pomoci také nezávislý hypoteční specialista, kterým je například společnost Gepard Finance. Ta za vás vyjedná ty nejvýhodnější podmínky a zároveň zajistí veškerou komunikaci s vybranou bankou, čímž vám ušetří spoustu drahocenného času.

Máte na hypotéku nárok nebo nikoli?

Ještě před tím, než podepíšete rezervační smlouvu, zjistěte, jak vysoké jsou vaše šance na sjednání hypotečního úvěru u konkrétní společnosti. Pokud podmínky pro schválení úvěru nesplňujete a uhradíte poplatek při podpisu rezervační smlouvy, pak vám zaplacená záloha s největší pravděpodobností nebude vrácena. Proto se i v této oblasti vyplatí obrátit na hypotečního specialistu Gepard Finance, na jehož stránkách naleznete také hypoteční kalkulačku. Po vyplnění základních údajů o své hypotéce a vašich příjmech domácnosti zjistíte, jak vysoké šance na schválení hypotečního úvěru u jednotlivých bank máte a zda se proto o oslovení vybrané instituce vyplatí uvažovat či nikoli.

Dokumenty, které je potřeba doložit

Z hlediska formálních dokumentů bude nutno vybrané bankovní instituci doložit podepsanou žádost o úvěr a dokumenty, jež vypovídají o vašich příjmech. Zde záleží hodně na tom, jak rychle se vám tyto doklady podaří sehnat. Pokud jste zaměstnancem, potvrzení o výši příjmů vám obratem vystaví zaměstnavatel. U osob samostatně výdělečně činných bude nutno doložit zpracované a podané daňové přiznání, jež může lhůtu vyřízení hypotéky pořádně prodloužit. Během této doby si také zažádejte o odhad nemovitosti, který vám může vypracovat nezávislý odhadce nebo odhadce vybrané banky.

To ještě zdaleka není všechno

Banka po vás může také požadovat doklady o placených závazcích, mezi které patří například další úvěry, půjčky nebo výživné na nezaopatřené dítě. Dále bude chtít mít přehled také o vašich vlastních prostředcích. Připravte se tedy na to, že budete muset dokládat své úspory v bance nebo úspory, jež jsou součástí stavebního spoření. Pokud hodláte nemovitosti financovat prostřednictvím hypotéky, bude nutno bance doložit také aktuální výpis z katastru nemovitostí a snímek katastrální mapy. Jakmile kompletní dokumentaci předložíte, banka vás o schválení úvěru vyrozumí zhruba během následujících 14 dnů.

Gepard Finance výrazně zkrátí dobu vyřizování hypotéky

Pokud požádáte o pomoc společnost Gepard Finance, může se doba nutná pro vyřízení hypotéky smrsknout na několik týdnů, pokud bude vše v pořádku doloženo i na několik dnů. Jak již bylo zmíněno výše – hypoteční makléři za vás s vybranou bankou komunikují, poskytnou vám metodickou i odbornou pomoc v oblasti hypotečního financování a některé dokumenty mohou také sami doložit. Proto se připravte na pohodový průběh bez zbytečného papírování a otravné byrokracie.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...