Na čem závisí hladký průběh hypotéky

Žádost a následné splácení hypotečního úvěru je běh na dlouhou trať. Vzhledem k tomu, že na této trati nebudete sami, je nanejvýš vhodné si podle svých preferencí vybrat co nejlepšího, nejkvalitnějšího a nejpříjemnějšího společníka. Banku, která vám, co se hypotéky týče, vyjde vstříc v maximální možné míře. V tomto článku vám poradíme několik triků, jak takového společníka získat.

Na čem závisí hladký průběh hypotéky

 

S kým jednat?

Vy to s největší pravděpodobností nevíte, ale hypoteční makléř ano. Ačkoli máte možná pocit, že byste celé vyřizování hypotéky zvládli sami, nemuseli byste narazit na toho nejvstřícnějšího pracovníka pobočky konkrétní banky a nemuseli byste zdaleka získat to nejlepší z dostupného. Je tomu tak proto, že se neznáte.

Hypoteční makléř je ale s mnoha zaměstnanci tuzemských bank ve stálém a dlouhotrvajícím kontaktu, a proto je jednání banky vůči němu o odstín jiné. Makléř vám tedy může zajistit hladký průběh realizace hypotečního úvěru a konzultace s ním má i jiné výhody.

Háčky, na které se žadatelé chytají

Jak jsme už řekli, vyřídit hypotéku možná zvládnete sami. Na cestě k ní vás ale čekají rozmanité nástrahy nejrůznějších velikostí. Nakonec tak můžete zjistit, že vám bylo sjednáno něco, co jste nechtěli a co je pro vás zbytečné. A co víc – samozřejmě za to platíte. K těmto háčkům patří například:

  • rizikové pojištění v případě, že ho nechcete, ale jste tlačeni argumentem, že získáte nižší úrokovou sazbu – některé banky dokonce chtějí zaplatit pojistné na 5 let dopředu, případně o pětileté pojistné navýší jistinu úvěru.
     
  • francouzské vs. německé úročení. Francouzské úročení používají asi 3 banky v republice, zbytek má německé úročení. U francouzského úročení platí klient 5-6 dní úroků navíc. Rozdíl za 5 let se pohybuje při totožné sazbě v řádu tisíců korun.
     
  • příliš nízká úroková sazba. Je třeba se zabývat i vedlejšími dodatečnými náklady, nehledět jen na líbivou, tedy nízkou úrokovou sazbu, ale i na to, jaké poplatky může banka požadovat. Jedinou rozumnou cestou je zhodnocení nákladů na splácení hypotéky za první fixaci v kontextu se zůstatkem jistiny hypotéky na konci fixace.
     

Nejlepší způsob, jak nenaletět? Mít svého makléře

Zaručeným způsobem, jak se na některý ze zmíněných háčků nechytit, je konzultovat vše s hypotečním makléřem. Ten se totiž v problematice hypoték orientuje a navíc má v bankách kontakty, s nimiž často spolupracuje. Ví tedy, kdo je prověřený a s kým stojí za to jednat. Šikovný makléř vás uchrání před nepříjemnými překvapeními a ještě bude schopen vám vyjednat lepší cenové podmínky, než jaké by se s největší pravděpodobností povedlo vyjednat vám.

Můžete si být jakkoli jisti sami sebou a svými schopnostmi zařídit vše, co se hypotéky týče, hypoteční makléř vám ale může být stejně v mnohém užitečný. Neváhejte jeho služeb využít!

 

Sdílejte článek