Na co nezapomenout při koupi bytu

Při koupi bytu hraje v konečném rozhodování roli mnoho faktorů. Především jde novým majitelům o to, aby se jim byt líbil a aby cena vyhovovala jejich finančním možnostem. Někdy však budoucí majitelé právě pro dobrý pocit z výše uvedených aspektů nevěnují pozornost dalším podstatným oblastem, které jsou s koupí bytu spojené. Může se jednat o technický stav domu či dluhy po předchozím majiteli bytu. Na co se při koupi bytu zaměřit, abyste v budoucnu vašeho rozhodnutí nelitovali?

Na co nezapomenout při koupi bytu

Technický stav bytu

Pokud se vám byt líbí a odpovídá vašim představám, mělo by následovat prověření jeho technického stavu. Některá slabá místa můžete při prohlídce odhalit dokonce sami. Může jít o praskliny na stěnách, plísně, stav podlahy apod. Investice do nemovitosti však představuje pro mnohé zásadní finanční rozhodnutí na celý život. Oplatí se proto objednat si detailní odborné prověření nemovitosti, které pomůže toto rozhodnutí usnadnit a zabrání případným výdajům na odstranění závad.

Náklady na provoz bytu

Náklady na provoz bytu by měly hrát při finálním rozhodování zásadní roli. Obzvláště pokud kupujete byt na hypotéku, protože jde o další podstatnou položku, kterou budete každý měsíc vynakládat. Nechte si předložit souhrn plateb za energie a další náklady spojené s bydlením ještě před podpisem rezervační smlouvy. Neméně důležité je také, kolik se platí do společného fondu oprav.

Celkový stav domu

Kupující by při výběru bytu neměl přehlížet fakt, v jakém stavu se nachází bytový dům. Určitě je velmi důležité, zda je dům po kompletní revitalizaci. Tedy jestli byla vyměněna okna, zda má dům novou střechu, jestli je zateplený a v jakém stavu je fasáda domu. Mnohdy budoucí majitelé vůbec neřeší energetickou náročnost domu a různé skryté vady. Přitom právě tyto skutečnosti majitelům bytů přinášejí nemalé náklady.

Dluhy po předchozím majiteli

Před podpisem kupní smlouvy požadujte po prodávajícím písemné potvrzení od správce domu, že na daném bytě neváznou dluhy za služby. Může se jednat o náklady na provoz domu či příspěvky do fondu oprav. Na kupujícího dle občanského zákoníku přecházejí dluhy původního majitele bytu za platby, o kterých kupující věděl nebo o kterých se mohl dozvědět z potvrzení od správce domu. Pokud kupující na písemném potvrzení nebude trvat, hrozí mu, že případné dluhy přejdou na něj.

Financování

Protože většina z nás nemá naspořeno více než milion na pořízení nemovitosti, je nejčastějším řešením financování vlastního bydlení hypotéka. Je dobré srovnat více nabídek hypotečních úvěrů a vybrat si tu nejvhodnější. Jednoduchým řešením je obrátit se na zkušeného hypotečního zprostředkovatele, který vám s touto otázkou pomůže. Řešíte také financování koupě bytu či domu? Sjednejte si zdarma schůzku s naším makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Stavební spoření je pro Čechy stále velmi atraktivní

Stavební spoření je mezi Čechy dlouhodobě nejoblíbenějším finančním produktem pro spoření a zhodnocování úspor. Česká republika má dokonce třetí největší podíl na evropském trhu se stavebním spořením.Jak si u nás stavební spoření stojí a proč...

Hypotéka po čtyřicítce

Hypotéka je pro mnohé jediný způsob, jak si pořídit vlastní nemovitost. Regulace ze strany ČNB však dostupnost hypoték značně omezila. Kdo chce vlastní bydlení, měl by mít nejdříve našetřeno. A to může pár let trvat.Kdy jetedy ideální z...

Daň z nabytí nemovitosti – co se od listopadu změní?

Daň z nabytí nemovitých věcí, dříve známá jako daň z převodu nemovitosti, se stala v posledních týdnech relativně často probíraným tématem. Senátoři navrhli úplné zrušení této daně. Poslanecká sněmovna je však přehlasovala, daň se proto bude...