Na co se ptát, než si zažádáte o hypotéku?

Málo kdo zvládne splatit hypotéku za pár let. Většinou se jedná o závazek na desítky let. Koupě domu či bytu na hypotéku je tak pro mnohé tou největší životní investicí. Více než kdy jindy zde platí, že by takové rozhodnutí nemělo být učiněno bez patřičné rozvahy. Pokud zrovna uvažujete nad hypotékou, ale máte pocit, že máte v hlavě spoustu otázek, na které byste se potřebovali zeptat, jste na správném místě. Přinášíme vám ty nejdůležitější otázky, na které byste měli znát odpověď ještě dříve, než si zažádáte o hypotéku.

Prodej domu

Na co si mohu vzít hypotéku?

Hypotéky se dělí na účelové a neúčelové. Typickým představitelem neúčelové hypotéky je americká hypotéka, kterou můžete využít na cokoli. Oproti tomu klasickou hypotéku můžete využít výhradně k účelům, které jsou spojené s financování bydlení. Může jít o koupi nemovitosti, stavbu, rekonstrukci apod. Při čerpání této hypotéky je nutné bance dokládat účelové využití prostředků.

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

Snem každého, kdo poptává hypotéku, je její snadné a rychlé vyřízení. Doba vyřízení hypotéky se však odvíjí od řady faktorů, včetně toho, na co si hypotéku berete. V tom nejlepším případě lze hypotéku vyřídit i za jeden týden. Velkou roli hraje to, jak rychle a pružně budete s bankou spolupracovat. Je nutné dodat bance všechny potřebné dokumenty a právě tato fáze ovlivňuje délku vyřízení hypotéky nejvíce. Dalším faktorem, který ovlivní rychlost vyřízení vaší hypotéky, je dodání odhadu nemovitosti. Zpracování odhadu trvá několik dnů, zpravidla 5 – 14 pracovních dnů.

Co všechno bude banka prověřovat?

Každá banka před schválením hypotéky zjišťuje bonitu žadatele o úvěr. Bonitou se rozumí schopnost dostát závazkům vůči bance, tedy řádně a včas splácet přidělený úvěr. Při posuzování žádosti o hypoteční úvěr bude banka hodnotit především výši a stabilitu vašich příjmů, úvěrovou minulost a to, jak napnutý je váš rodinný rozpočet.

Musí manželé o hypotéku žádat společně?

Uzavřením manželství vzniká automaticky také společné jmění manželů (SJM). V jeho rámci pak manželé nabývají společně majetky i dluhy. Pokud si proto žádáte o hypotéku v manželství, musíte tak učinit společně.

Může se však stát, že společnou hypotéku pro manžele nechcete. Třeba proto, že jeden z vás měl v minulosti problémy se splácením a má negativní záznamy v registrech dlužníků. Abyste hypotéku s jediným žadatelem získali, musíte ještě před žádostí o hypoteční úvěr sepsat notářský zápis o zúžení společného jmění manželů. Díky němu určíte, že pořizovaná nemovitost do společného vlastnictví manželů nespadá. Oficiálně ji tak získá pouze jeden z vás. Obvykle ten, který má vyšší bonitu a který pak požádá o půjčku. Některé banky však chtějí i v takovém případě registry druhého z manželů, některé požadují notářský zápis sepsaný např. před 6 měsíci. Záleží pak na konkrétní bance, jak bude k případu přistupovat.

Kolik budu splácet?

Koupě bytu či domu představuje jednu z největších investic, proto je potřeba si vše důkladně promyslet. Důležité je správně zvolit dobu splácení a s tím související výši měsíčních splátek. Zpravidla platí, že čím delší dobu splácení si nastavíte, tím více na hypotéce přeplatíte. Na druhou stranu budete splácet menší splátku a méně tak zatěžovat rodinný rozpočet. Jak by mohla vypadat vaše měsíční splátka při konkrétní výši hypotéky si můžete sami spočítat v hypoteční kalkulačce.

Musím mít naspořeny vlastní finance?

Hypotéku, ze které byste financovali celou hodnotu kupované nemovitosti, vám již dneska žádná banka neposkytne. Na základě nařízení ČNB lze poskytnout hypotéku maximálně na 90 % ceny nemovitosti. I to je však za cenu vyšší úrokové sazby. Standardem je hypotéka na 80 % ceny nemovitosti. Zbylé finance musíte bance doložit z vlastních rezerv.

Co dělat, když nemám naspořenu rezervu?

Řešením v případech, kdy nemáte našetřeny vlastní finance, může být dozajištění hypotečního úvěru další nemovitostí. Nemusí to být výhradně nemovitost ve vašem vlastnictví, může jít o dům či byt rodičů nebo dalších blízkých příbuzných. Po určité době, kdy výše nesplacené hypotéky klesne na předem určenou hodnotu nemovitosti, se můžete se pokusit druhou nemovitost z vašeho hypotečního úvěru vyvázat.

Potřebuji hypotéku. Na koho se obrátit? 

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...