Na co se zaměřit při výběru hypotečního makléře

Rozhodli jste se při vyřizování hypotéky svěřit do rukou odborníka? Dobrý hypoteční makléř vám dokáže ušetřit nejen peníze, ale také čas a starosti. Jenže jak vybrat toho správného? Přinášíme vám doporučení a tipy, na co se při výběru hypotečního makléře zaměřit.

Na co se zaměřit při výběru hypotečního makléře

Hypotéka s makléřem, nebo bez makléře?

Pokud se rozhodnete pro vyřízení hypotéky bez makléře, počítejte s tím, že vám celý proces zabere poměrně dost času. Pro získání nejvýhodnějšího produktu, musíte obejít větší množství bank, nechat si vypracovat nabídky a ty pak složitě porovnávat. Nejen že není v silách běžného žadatele o hypotéku seznámit se s kompletní nabídkou trhu, pro laika je téměř nemožné vybrat si ten „správný“ úvěr. S vyřízením hypotéky je navíc spojena spousta administrativy. Budete muset sehnat a zkompletovat velké množství dokladů a oběhnout několik úřadů.

Výhody hypotečního makléře

Služby hypotečního makléře spočívají v tom, že na jednom místě naleznete nabídky více bank, díky čemuž výrazně ušetříte svůj čas i peníze. Díky množství obchodů, které zkušení makléři do bank přináší, často dovedou vyjednat pro své klienty výhodnější podmínky, než jaké banky standardně nabízí. Kromě toho vám makléř zajistí veškeré potřebné formuláře, pomůže vám se sběrem dokumentů a provede vás celým procesem vyřízení hypotéky.

Jak vybrat dobrého hypotečního makléře

Hypotečních makléřů je mnoho, těch kvalitních už bude o něco méně. Hypotéka je pro mnohé závazkem na celý život, buďte proto při výběru svého poradce obezřetní a nebojte se zeptat na vše, co vás zajímá.

1/ Zkušenosti a praxe

Hypoteční trh dokáže být mnohdy velmi záludný. Nezkušený makléř vás stěží provede všemi zákoutími hypotečních produktů. Zkušený makléř vám oproti tomu dokáže poměrně rychle sdělit, zda máte šanci hypotéku získat či nikoliv, případně za jakých podmínek. Zkušenosti hypotečního makléře pak ocení především klienti s nestandardními požadavky, kteří se mohou vychylovat z nastavených mantinelů běžného schvalovacího procesu. Nebojte se proto zeptat, jak dlouho působí makléř v daném oboru a jaké má zkušenosti.

2/ Znalosti a přehled

Činnost hypotečního makléře je díky novému zákonu o spotřebitelském úvěru mnohem bedlivěji monitorována a na příslušné znalosti v této profesi se kladou citelně vyšší nároky. Hypoteční makléř musí splňovat odbornou způsobilost a úspěšně složit odbornou zkoušku. Dobrý hypoteční specialista mimoto také disponuje znalostmi o bankovních produktech a má přehled o dění na finančním trhu. Určitě by vás mělo zajímat, zdali je vašemu makléři znám aktuální vývoj na trhu s hypotékami, nastavení úrokových sazeb a očekávání ohledně vývoje do budoucna.

3/ Reference

Reference patří k velmi efektivním způsobům, jak získat potřebné informace. Zeptejte se známých, jaké mají zkušenosti s hypotečními specialisty a zdali vám mohou někoho doporučit. Nebojte se svého makléře zeptat, zdali má někde zveřejněny své reference.

4/ Spolupráce s bankami

Určitě se vyplatí jednat s hypotečním makléřem, který spolupracuje s co největším počtem hypotečních bank. Pokud vám navíc dokáže zprostředkovat také produkty stavebních spořitelen, tím lépe.

5/ Dejte na svůj dojem

Ze spolupráce s hypotečním makléřem byste měli mít dobrý dojem. Makléř by vám měl být sympatický a měli byste k němu mít důvěru, protože vás bude provázet celým procesem od sepsání žádosti až po samotné čerpání hypotéky. Vodítkem může být Asociace hypotečních makléřů, kde se všichni její členové smluvně zavázali dodržovat příslušný etický kodex.

Čemu se vyvarovat?

Všímejte si, zdali makléř naslouchá vašim představám a potřebám a jak je dokáže propojit s nabídkou na trhu. Pokud vás hypoteční poradce nevyslechne a hned přichází s předpřipraveným řešením, další spolupráci bedlivě zvažte. Než se rozhodnete k čemukoli smluvně zavázat, vše pečlivě promyslete, nerozhodujte se ve spěchu a na základě emocí.

Obraťte se na nás

GEPARD FINANCE je zakládajícím členem Asociace hypotečních makléřů. Naší konkurenční výhodou a profesionální prestiží je kompletní produktová nabídka všech bank, získané postavení na trhu, možnosti poskytování benefitů a slev pro klienty. Obraťte se na naše hypoteční makléře a sjednejte si schůzku ještě dnes.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Koupě nemovitosti od developera aneb Na co si dát pozor, doporučí Jiří Němec

Při koupi nemovitosti máte standardně na výběr ze dvou možností. Buď koupíte již stojící nemovitost, nebo se rozhodnete pro novostavbu. Každá z těchto možností má své výhody i nevýhody. V následujícím vyprávění, které popisuje zkušenost našeho...

Rozhovor s hypoteční makléřkou Štěpánkou Malinovou: Vyplatí se budovat dlouhodobé vztahy

Každé povolání lze vykonávat různými způsoby. Ne jinak je to i v případě hypotečních specialistů. Pro někoho je tato práce pouhým prostředkem, jak si zajistit finance na živobytí, pro jiného je práce hypotečního makléře doslova posláním. Naše...

Comparator GEPARD FINANCE: Nejdůležitější nástroj pro hypoteční specialisty

Profese hypotečního makléře sebou obnáší velkou zodpovědnost, ale také značnou společenskou prestiž. Pokud svou práci děláte naplno, s chutí, odhodláním a kvalitně, lidé to ocení. Vy se stáváte uznávaným a vyhledávaným odborníkem a vaše značka nabývá...