Na co si dát pozor, když splácíte hypotéku: 3 nejčastější příčiny problémů

Není žádným tajemstvím, že hypotéka představuje kromě snadnější cesty k vlastnímu bydlení také velký závazek v podobě splátek. Ačkoliv s ním většina lidí při sjednávání počítá, realita je může i tak nakonec hodně zaskočit. I zde ale platí pravidlo, že „kdo je připraven, není překvapen“. Když si budete uvědomovat rizika, jednodušeji se jich vyvarujete. Přečtěte si, co obvykle stojí za tím, že se z úvěru stane noční můra.

Berete si hypotéku? Víme, na co si dát pozor!

1. Nedostatečné rezervy

Člověk míní, život mění. Tímto známým příslovím by se dala vyjádřit podstata všech problémů, které se vyskytují v souvislosti se splácením hypotečních úvěrů. Můžete přijít o práci či například dlouhodobě onemocnět a najednou zjistíte, že další měsíc už finančně nezvládnete.

A přesně v takových situacích by měly přijít na řadu rezervy, ze kterých lze všechny závazky po nezbytnou dobu obstarávat. Jak ale ukázal průzkum agentury IPSOS, téměř 60 % domácností by ztrátu příjmů neustálo a nedokázalo by vyžít déle než čtvrt roku.

Vyplatí se proto mít pro tyto případy vyhrazené úspory, které kromě větší jistoty přinesou i klidnější spaní, když se stane něco neočekávaného. Odborníci doporučují vytvořit si zásobu alespoň ve výši 6 splátek, nicméně čím více se vám podaří naspořit, tím samozřejmě lépe.

2. Nevhodně nastavená výše splátek

Vidina rychlejšího splacení vede lidi k tomu, že si nastaví vysoké splátky, které jim následně ukrajují z měsíčního rozpočtu víc, než je rozumné. Z výsledků výše uvedeného průzkumu vyplynulo, že až 10 % domácností vkládá do splácení úvěru více než 75 % svých příjmů a každý druhý klient bankovní instituce polovinu ze všech finančních prostředků, které mu pravidelně plynou ze zaměstnání a dalších zdrojů.

Při žádání o poskytnutí úvěru byste tak měli myslet dopředu a brát do úvahy i možné krizové scénáře. A tomu následně uzpůsobit hladinu splátek. Nebo mít v záloze promyšlený plán, jak při vzniku obtíží vše ustát a zdárně vyřešit. Konkrétně to může znamenat, že zažádáte o odklad či dočasné snížení splátek nebo celý úvěr refinancujete. Pamatujte na jednoduché pravidlo. Pokud se stane cokoliv, co reálně ohrožuje vaši schopnost řádně splácet, na nic nečekejte a informujte poskytovatele půjčky, abyste se dohodli na úpravě podmínek.

3. Neudržování finanční stability

Neuvážená rozhodnutí o penězích a kolísání poměru mezi příjmy a výdaji – i když risk může být zisk, u hypotéky s ním zacházejte opatrně. Jakmile splácíte půjčku, je nutné přistupovat k rozpočtu maximálně obezřetně.

Úvěr sice automaticky neznamená striktní omezení v otázce nakládání s finančními prostředky, ale určitě je na místě mnohem více pamatovat na vlastní ekonomickou stabilitu a nedělat nic, co by mohlo reálně ohrozit splácení.  A tím více, pokud nedisponujete dobrými rezervami, o kterých jsme psali v prvním bodě tohoto článku.
 

Chcete si pořídit vysněný byt nebo dům, ale nevíte, jak na to? Stáhněte si zdarma náš e-book 10 kroků, jak ušetřit na hypotéce, ve kterém se vše podstatné dozvíte.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...

Mimořádné splacení hypotéky se prodraží

„Kdo se nepoučí z historie, je odsouzen ji opakovat.“ Dost možná se česká vláda inspirovala právě tímto citátem, když rozhodla, že je nejvyšší čas umožnit bankám, aby si za předčasné splacení hypotéky před termínem fixace účtovaly vyšší poplatek....