Na co všechno lze využít hypotéku? 14 tipů pro vás!

V povědomí drtivé většiny klientů banky převládá názor, že hypoteční úvěr lze využít maximálně tak ke koupi nebo výstavbě nemovitosti. Ve skutečnosti je jeho použití mnohem rozsáhlejší a nabízí zajímavé možnosti v nejrůznějších oblastech.

Jak využít hypotéku?

Věděli jste například, že hypotékou můžete financovat koupi chaty nebo víkendové chalupy, údržbu stávající nemovitosti nebo refinancování nevyhovujícího hypotečního úvěru? Máme pro vás rovnou 14 tipů!

Základní dělení hypoték

  • Účelové hypotéky: Banka přesně vymezuje oblast, v níž můžete hypotéku použít. Zároveň po vás bude chtít doložit předpokládaný záměr využití finančních prostředků, který musí schválit. Účelové hypotéky slouží zejména k vyřešení bytové situace. Ani zdaleka se však nejedná pouze o pořízení nového bydlení či zlepšení úrovně stávajícího.
     
  • Neúčelové hypotéky: Chcete-li, hypotéky Americké. Ty můžete použít na libovolné účely bez toho, abyste bance následně prokazovali, jak jste s vypůjčenými prostředky naložili. Na rozdíl od hypoték účelových jsou ale ty americké zatíženy vyšším úrokem.

Tip č. 1: Koupě nemovitosti určené k trvalému bydlení

Díky hypotečnímu úvěru si můžete konečně splnit svůj velký realitní sen o vlastním domku.

Tip č. 2: Koupě rekreační nemovitosti

Banky nabízí hypotéky i na koupi chaty či chalupy, kterou budete navštěvovat během volných víkendů nebo dovolené.

Tip č. 3: Pořízení družstevního bytu

Banky nabízí také hypotéku, prostřednictví níž můžete financovat koupi družstevního bytu (resp. převedení členského podílu).

Tip č. 4: Koupě pozemku

Hypotékou můžete financovat také koupi pozemku, který ale musí mít status stavební parcely (pozemek, k němuž bylo vydáno stavební povolení, nebo byl určen pro výstavbu územním rozhodnutím).

Tip č. 5: Dodatečné vybavení domu či bytu

V omezené míře je možné hypotékou financovat také dodatečné interiérové vybavení. Podmínky pro poskytování těchto druhů hypoték se ovšem v poslední době velmi zpřísňují.

Tip č. 6: Výstavba nemovitosti

Výstavbou se rozumí stavba rodinného domu od základů až po střechu a jde o jednu z nejčastěji poskytovaných hypoték.

Tip č. 7: Dostavba nemovitosti

Hypotékou určenou k výstavbě nemovitosti můžete pochopitelně financovat také její následnou dostavbu.

Tip č. 8: Přestavba, vestavba či nástavba stávající nemovitosti

Pokud můžete výše uvedené operace bance doložit, opět je možno financovat je prostřednictvím účelové hypotéky.

Tip č. 9: Rekonstrukce či modernizace nemovitosti

Zde jde o stavební úpravy již existující nemovitosti (úprava pláště, střechy, fasády apod.). V tomto případě je ovšem nutno pamatovat na to, že banky většinou poskytují úvěry až od 200 000 Kč. V případě menších rekonstrukcí či modernizací je dobré poohlédnout se po jiném produktu.

Tip č. 10: Vypořádání dědictví

Vypořádání dědictví je situace, kdy existuje více dědiců a jeden z nich vyplatí prostřednictvím hypotéky ty ostatní.

Tip č. 11: Vyplacení banky

Podobně jako u výše uvedeného příkladu jde o vyplacení (v tomto případě) banky, k němuž dojde tehdy, kdy děděnou nemovitost zůstavitel pořídil na úvěr, ten dosud nebyl splacen a některý z dědiců si chce nemovitost ponechat, úvěr splatit a případně ostatní dědice vyplatit.

Tip č. 12: Vypořádání společného jmění manželů

K této situaci dochází po rozvodu manželů, kdy ten, který bude byt či dům dále užívat, musí „vyplatit“ druhého. I zde pomůže hypotéka. Ovšem situaci lze vyřešit i bez nutnosti rozvodu, avšak tento postup není příliš obvyklý.

Tip č. 13: Refinancování úvěru

refinancování klienti přistupují v případě, že jim nevyhovují stávající podmínky hypotečního úvěru. Refinancovat lze nejen hypotéku, ale také řádný úvěr ze stavebního spoření i jiné účelově poskytnuté úvěry či půjčky.

Tip č. 14: Refundace nákladů

Refundací rozumíme zpětné proplacení vlastních prostředků investovaných do pořízení bydlení nebo investovaných do zvýšení úrovně bydlení. Tyto náklady ale musí klient bance zodpovědně doložit.

Nevíte, zda hypotékou můžete financovat svůj zamýšlený záměr? Objednejte si u nás konzultaci ZDARMA a zjistěte to!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...