Na vánoční dárky od bank nečekejte, raději využijte aktuálních úrokových sazeb

Do Vánoc zbývá několik posledních dnů, avšak banky jakoby tuto dobu letos úplně zaspaly. Většina letních a podzimních akcí již doběhla, přitom o zimní akce zavadíme jen sporadicky. Zatímco se v jiných letech banky předháněly v tom, kdo nabídne zajímavější nabídku, letos se do pořádání vánočních kampaní příliš nehrnou. Důvod je prostý, pro letošek mají splněno.

Na vánoční dárky od bank nečekejte, raději využijte aktuálních úrokových sazeb

Úrokové sazby, neustále se pohybující na spodní hranici, lákají do bank spoustu nových i stávajících klientů, takže banky mají své obchodní plány pro letošek dávno splněné. Proč tedy vymýšlet komplikované vánoční kampaně, které by ziskovost obchodu ještě více podhodnotily?

Pojďme se společně podívat, jak vypadá aktuální situace v oblasti hypotečních úvěrů. Můžeme očekávat prudké zdražení? Nebo snad půjdou banky v následujících měsících s úrokovými sazbami ještě níž?

vánoční sazby hypoték

Aktuální situace v bankovním sektoru

Na začátku měsíce prosince jsme se žádných velkých výkyvů v oblasti sazeb hypotečních úvěrů nedočkali. Ačkoli jsme během měsíce října zaznamenali u některých bank mírné zdražení, listopad a prosinec se nese v duchu stagnujících úrokových sazeb.

Zájem domácností o hypoteční úvěry v současné době neutichá, proto banky nemají důvod dále zlevňovat nebo vypouštět do světa akční nabídky či časově omezené výhody. V současné době se tedy zaměřují na poměrně bolestivé místo, kterým jsou dle mnohých klientů bankovní poplatky. Ty již řada bank klientům zlevnila nebo dokonce úplně odpustila. A ty banky, které k tomuto kroku doposud nedospěly, o něm alespoň vážně uvažují.

Koncem roku mají banky velmi rozdílnou politiku

Za poslední dva měsíce banky s úrokovými sazby hypotečních úvěrů příliš nehýbaly. Výjimkou je pouze Expobank, která s úrokovými sazbami hýbe prakticky každý měsíc. Prosincové zvyšování sazeb pocítí klienti Expobank poměrně citelně. Pokud si sjednají hypotéku Expobank s roční fixací, pak musí počítat s úrokovou sazbou činící 4,02 %, která oproti listopadu vzrostla o znatelných 0,34 procentního bodu.

Některé banky mají splněné ba přeplněné plány a dávají přednost klidnému závěru roku a žádné další slevy neplánují. Jiné banky se snaží naopak ještě konec roku využít a zlevňují.

Například UniCredit Bank se před Vánoci rozhodla nabídnout výhodnější tří a pětileté fixace. Z původních 1,69 procent je nyní 1,59 procent. Nutno podotknout, že sazba 1,59 % p.a. je podmíněna úvěrem vyšším než 1 mil. Kč, aktivním vedením účtu u UniCredit Bank, zřízením a využíváním kreditní karty u UniCredit Bank a zřízením rizikového pojištění u UniCredit Bank, které je relativně drahé.

Zajímavé podmínky nabízí i Sberbank a GE Money Bank

Máte po krk administrativy a bankovních poplatků? Pak se vám jistě zalíbí novinky Sberbank a její FÉR hypotéky, která má za cíl usnadnit získání hypotečního úvěru a oprostit jej od zdlouhavého papírování a administrativy. Produkt je také nově oproštěn od všech poplatků a vhodně doplňuje portfolio FÉR produktů, jež razí filosofii založenou na vstřícnosti a transparentnosti.

Za zmínku stojí i GE Money Bank. Ta totiž jako jediná přišla před Vánoci s nabídkou hypotéky, k níž lze sjednat půjčku na cokoli v rozpětí 100 až 900 tisíc korun s úrokovou sazbou začínající na hranici 2,74 procent. 

žena

TIP: Když se obrátíte na banku, dozvíte se informace výhradně o té jedné bance a navíc většinou mírně tendenčně podané. Když budete věc řešit s námi, dozvíte se objektivní informace a navíc o celém trhu. To je naše velká přidaná hodnota.

Prognóza pro rok 2016

Přesto, že nedokážeme věštit z karet, dle nejnovějších prognóz by se měl rok 2016 stále ještě nést v duchu nízkých hypotečních sazeb. Dočkat se sice můžeme mírného zdražení, ovšem to nebude nikterak bolestivé. Pokud nebude zřejmé ukončení současného kurzu měnové politiky České národní banky nebo nedojde k výraznému zhoršení ekonomické situace, prudký nárůst sazeb hypotečních úvěrů považujeme v příštím roce za velmi nepravděpodobný. 

Chcete nejnižší úrokovou sazbu?

Gepard s kalkulačkou

Pro další informace k úrokovým sazbám všech bank stačí vyplnit  hypoteční kalkulačku.

 

  

 

Sdílejte článek