Nahlédněte s námi do budoucnosti: Vývoj úrokových sazeb hypoték pro následujících 12 měsíců

Začátkem června médii proběhla zpráva týkající se prvních bank, které zvýšily hypoteční sazby. Nutno podotknout, že toto zvýšení bylo pouze minimální a dotklo se jen třech bankovních domů operujících na našem území. Ostatní banky vyčkávají. Obava z rostoucích sazeb však zvyšuje poptávku po úvěrech. Máme pro vás praktické shrnutí i aktuální informace o vývoji úrokových sazeb hypoték pro následujících 12 měsíců.

Nahlédněte s námi do budoucnosti: Vývoj úrokových sazeb hypoték pro následujících 12 měsíců

Rekordy i nadějné vyhlídky

Rok 2014 se nesl v duchu pokořených rekordů. Úroky hypotečních úvěrů hned několikrát za sebou pokořily své historické minimum. Hypotéky jsme mohli uzavírat s extrémně výhodnou úrokovou sazbou začínající někde pod hranicí dvou procent. Tato skutečnost donutila i konzervativně smýšlející jedince, kteří vyčkávali, k zásadnímu kroku, jímž bylo splnění velkého snu o vlastním bydlení. O tom, že by mohly sazby hypotečních úvěrů klesnout pod hranici 2 procent, neuvažovali ani ti největší optimisté. Realita nás ovšem všechny překvapila.

Náš tip: Od získání nejvýhodnější hypotéky Gepard Finance se sazbou od 1,59 % vás dělí pouhý jeden klik!

hypotéka

Hypotéky atakující historické rekordy

Nízké sazby hypoték, v kombinaci s jejich dostupností, udělaly z roku 2014 jeden z vůbec nejúspěšnějších roků – co se objemu uzavřených hypoték týče. Loni bylo uzavřeno 86 000 nových hypoték v celkovém objemu 143,4 miliard korun, což poukazuje na druhý nejsilnější rok v historii hypotečních úvěrů. A jinak tomu nebylo ani v první polovině roku 2015, kdy průměrná úroková sazba hypoték klesla na neuvěřitelných 2,05 %! Díky rekordnímu prvnímu pololetí 2015, kdy se uzavřelo přes 50 tisíc hypoték v objemu 90,7 mld. Kč, má hypoteční trh nakročen na nový rekord.

Červen 2015: zvýšení, ale i snížení úrokových sazeb

Po 19 měsících neustálého klesání úroky hypotečních úvěrů narazily na své dno. K obratu, který můžeme v následujících měsících se značnou pravděpodobností očekávat, nasměrovali největší giganti u nás – Hypoteční banka, ČSOB, Raiffeisenbank, Komerční banka. V případě Komerční banky se hypotéka s 5 letou fixací zvýšila o 0,1 procenta. Hypoteční banka pak o jednu desetinu zvedla sazby pro 3 letou fixaci. U pětileté fixace se jednalo o podražení ve výši 2 desetin procentního bodu. Ovšem i na přelomu roku 2015 se najdou bankovní domy, které zatím vyčkávají, nebo dokonce sazby mírně snížily.

Očekávaný vývoj hypotečních sazeb

Do konce roku 2015 a v prvních měsících roku následujícího můžeme očekávat velmi podobný vývoj jako v předchozích dvou letech. Objem uzavřených hypotečních úvěrů bude s největší pravděpodobností oproti předchozím letům nadstandardní. Této skutečnosti nahrávají nejen příznivé úrokové sazby, ale také perfektní dostupnost hypoték, stejně jako oživení nové výstavby a realitního trhu a rostoucí ekonomika.

Důležitý bude vývoj ceny zdrojů na mezibankovním trhu, které před nedávnem otočily trend a pozvolna klesají, ale hlavní roli bude hrát vzájemná konkurence bank a snaha o posílení tržního podílu.

Růst úrokových sazeb proto nebude v období následujících 12 měsíců dramatický.

Refinancovaných hypoték bude méně

Protože banky o své klienty nebudou chtít přijít, pokusí se jim nastavit natolik výhodné podmínky, aby nemuseli řešit přechod ke konkurenci. Proto můžeme pro následující měsíce odhadovat oslabování míry refinancování. Aby si banky klienty udržely, využívají tzv. retenční programy, které zahrnují aktivní komunikaci s klientem, stejně jako zajímavé bonusy za věrnost. Máte-li k vývoji hypotečního trhu nebo nízkým úrokovým sazbám jakýkoli dotaz, neváhejte nás kontaktovat!
 

Aktuální srovnání všech bank

Gepard s kalkulačkou

Stačí vyplnit hypoteční kalkulačku

  

Sdílejte článek