Nájem nebo hypotéku – co je lepší?

Jedni tvrdí:
nájem je vyhazování peněz do kanálu. Raději platit za své.

Druzí oponují:
hypotéku bych si nikdy nevzal, je to závazek na mnoho let.

Média

 

Co je výhodnější? Nájem nebo hypotéka?

Kde je pravda, jak se rozhodnout?

Spočítejte si to a přemýšlejte. Řekněme, že budete bydlet v jednom bytě 10 let. Přičemž volíte mezi variantami platit nájemné nebo byt koupit na hypoteční úvěr.

Pokud se rozhodnete pro nájem, měsíčně splácíte nájemné vlastníkovi bytu. Peníze mizí v nenávratnu. Možná z nich něco málo v průběhu doby investuje do oprav zařízení bytu, třeba vám pořídí žaluzie.

Varianta druhá vás měsíčně zřejmě přijde o něco dráž, avšak po 10 letech vám zůstává byt. Bude váš. Můžete v něm bydlet dál už bez splácení hypotéky nebo jej prodat či pronajmout a přestěhovat se jinam. Přičemž hodnota vašeho bytu spíše roste, než naopak.

Hodně však záleží, co máte v plánu během dalších deseti let. Pokud víte, že se budete za rok stěhovat – třeba v místě jen studujete, nemá zřejmě smysl si hypotéku pořizovat. Ovšem i formou hypotečního úvěru nabytý byt můžete po opuštění pronajímat.

Možná namítnete, že s vyřízením hypotéky jsou starosti, nechcete se nechat napálit nějakou vychytralou bankou. Obraťte se na hypotečního makléře, který pro vás vybere nejvýhodnější hypoteční úvěr a vše zařídí. Je to v jeho zájmu.

Stále nevíte, zda nájem či hypotéku?

Svůj hypoteční úvěr si vyzkoušejte nanečisto. Použijte HYPOTEČNÍ KALKULAČKU

 

tlačítko porovnat hypotéky

  

Gepard s kalkulačkou

 

 

<< Všechny video návody

  

Sdílejte článek