Návrat předkupního práva: jaký dopad na koupi nemovitosti bude mít?

Od počátku letošního roku se do občanského zákoníku vrátilo předkupní právo na nemovitost. Pokud jste spoluvlastníkem domu či bytu a chcete se svého podílu zbavit, musíte jej nabídnout ke koupi nejdříve ostatním spolumajitelům. Výjimkou jsou situace, kdy chcete svůj díl převést či prodat osobě blízké.

Jak ovlivní prodej nemovitosti návrat předkupního práva?

Předkupní právo bylo pevnou součástí českého právního systému až do konce roku 2013. Na několik let vymizelo, počínaje lednem roku 2018 jej do hry vrátila novelizace zákona č. 460/2016 Sb. V mezidobí bylo jeho zakotvení ve smlouvě věcí dohody mezi spoluvlastníky.

K jeho obnově vedla zákonodárce snaha zabránit dalšímu „rozmělňování“ vlastnických podílů, popř. jejich skupování ze strany spekulantů.

Kdy předkupní právo neplatí?

Z předkupního práva existuje jediná výjimka. Jako spoluvlastník smíte svůj podíl nabídnout (za úplatu či bezplatným převodem) osobě blízké. Tou se rozumí blízcí rodinní příslušníci. Vedle rodičů, potomků a sourozenců jde také o partnery – ti se spoluvlastníkem nemusí ani být sezdáni či registrováni. Občanský zákoník jako osobu blízkou uznává i člověka, který se spolumajitelem trvale žije.

Chcete-li svůj podíl prodat někomu jinému, musíte jej nejprve nabídnout spolumajitelům. I to má ale háček.

Hlavní slovo má tříměsíční lhůta

Nejprve je totiž třeba se zájemcem podepsat závaznou kupní smlouvu. Z pohledu zákona se předkupní právo stává aktuálním až ve chvíli podpisu; teprve tehdy musíte spoluvlastníky o rozhodnutí prodat svou část spravit.

Děje se tak písemnou formou prostřednictvím katastrálního úřadu. Pokud žádný ze spolumajitelů neprojeví o koupi prodávané části domu či bytu zájem, stává se novým majitelem původní zájemce.

S ostatními vlastníky se lze na neuplatnění předkupního práva domluvit předem, nikoliv ovšem smluvně. Konečné slovo má občanský zákoník. Pokud během tří měsíců od podpisu smlouvy projeví některý ze spolumajitelů o daný díl nemovitosti zájem, jste povinni mu jej prodat.

Pomůžeme vám s vyřízením financování k nemovitosti. Dohodněte si ještě dnes ZDARMA nezávaznou schůzku s našimi poradci!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...

Mimořádné splacení hypotéky se prodraží

„Kdo se nepoučí z historie, je odsouzen ji opakovat.“ Dost možná se česká vláda inspirovala právě tímto citátem, když rozhodla, že je nejvyšší čas umožnit bankám, aby si za předčasné splacení hypotéky před termínem fixace účtovaly vyšší poplatek....