Navýšení hypotéky – jak na to?

Splácíte hypoteční úvěr a zjistili jste, že budete potřebovat další finance na bydlení? To, že již jednu hypotéku splácíte, nemusí nutně znamenat červenou na cestě za vašimi dalšími sny. O nečekané výdaje si můžete hypotéku navýšit. Přinášíme vám praktické tipy a doporučení, jak postupovat, když potřebujete další finance na bydlení.

Navýšení hypotéky – jak na to?

Navýšení hypotéky v rámci refinancování

Refinancováním hypotečního úvěru se rozumí zřízení nové hypotéky za účelem splacení té původní. V rámci refinancování si můžete hypotéku navýšit a získat tak další peníze, které můžete využít na potřebné investice do bydlení. Navíc si také můžete zlepšit podmínky splácení. Refinancovat můžete jak u stávající, tak u nové banky.

Pozor na celkové zadlužení

Pokud budete spolu s refinancováním žádat také o navýšení hypotéky, počítejte s tím, že dojde-li k navýšení zůstatkové hodnoty jistiny refinancovaného hypotečního úvěru o více než 10 % či o více než 200 tisíc korun, bude žádost posuzována jako nový úvěr. To znamená, že banka bude postupovat podle pravidel pro ukazatele LTV, DTI a DSTI, tedy posuzovat také to, zda žadatel splňuje všechny požadavky na výši příjmu a celkové zadlužení, včetně zjištění aktuální hodnoty zastavované nemovitosti.

Nová hypotéka

Další z možností, jak získat finance na bydlení, je požádat o další hypotéku. Pokud vám bude nový úvěr schválen, budete mít dvě hypotéky. I v tomto případě musíte počítat s nutností prokázat všechny náležitosti spjaté se zcela novou žádostí. Druhá hypotéka je řešením především pro ty, kteří potřebují výrazně navýšit svou stávající hypotéku. Pokud vám chybí pár desítek až stovek tisíc, můžete také využít úvěr ze stavebního spoření, případně spotřebitelský úvěr.

Navýšení stávající hypotéky

V neposlední řadě můžete řešit situaci s nedostatkem financí na bydlení formou navýšení stávajícího hypotečního úvěru u své banky. Některé banky vám nabídnou možnost navýšit vaši hypotéku ještě před vypršením výročí fixace. Opět budete muset projít schvalovacím řízením. Zásadní bude vaše celková bonita spolu s hodnotou zastavené nemovitosti. Nelze dopředu říci, zdali banka vaší žádosti vyhoví. Každá žádost o navýšení hypotéky se vyřizuje individuálně na základě konkrétních podmínek dané hypotéky.

Co je nejvýhodnější?

Pokud jsou na trhu aktuálně nižší úrokové sazby, než jste měli v době sjednání původní hypotéky, prosté navýšení stávajícího úvěru by se vám nemuselo vyplatit. Výhodnější bude požádat v bance o druhou hypotéku, případně využít navýšení hypotéky v době, kdy budete stávající hypotéku refinancovat. Získáte díky tomu nižší úrokovou sazbu a ušetříte na měsíčních splátkách.

Jednejte jen s odborníky

Pokud potřebujete navýšit hypotéku a zvažujete, jaká cesta by pro vás byla nejvýhodnější, obraťte se na zkušeného hypotečního makléře. Získáte díky tomu přehled aktuálních nabídek všech bank bez zdlouhavého obíhání bankovních ústavů a zjišťovaní potřebných informací. Společně pak vyberete nejvýhodnější nabídku. Sjednejte si jednoduše schůzku s naším hypotečním makléřem ještě dnes.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...