Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Nevěřte těmto 5 nejčastějším mýtům o hypotékách

Úroky hypotečních úvěrů pokořují jedno minimum za druhým. I ti největší opozdilci si proto vážně pohrávají s myšlenkou na vlastní bydlení. To ovšem v drtivé většině případů nelze realizovat bez hypotečního úvěru, okolo něhož ale panuje řada zbytečných mýtů a nepodložených předsudků. Přinášíme vám rovnou 5 nejčastějších, které uvedeme na pravou míru. Také jim věříte?

Nevěřte těmto pěti mýtům o hypotékách!

Mýtus č. 1: Hypotéka je zlo

Asi nejrozšířenější mýtus. Mnoho lidí stále tvrdí, že hypotéka je (nutné) zlo a pořizovat si prostřednictvím ní vysněné bydlení je krajně nevýhodné. Ve skutečnosti jsou současné úroky hypotéky tak nízké, že představují tu nejvýhodnější variantu jak získat vlastní bydlení v případě, že na něj nemáte dostatek naspořených prostředků.

Víte, že: Hypotéku dnes sjednáte s úrokem již od 1,54 %? Porovnat jednotlivé nabídky můžete v hypoteční kalkulačce.

Mýtus č. 2: Na hypotéku dosáhne každý

Ačkoli se může zdát, že hypoteční úvěr má dnes každý druhý a hypotéky jsou tak dostupné prakticky všem bez rozdílu, bohužel to není pravda. Abyste hypotéku získali, musíte splňovat několik poměrně přísných kritérií. Tím nejdůležitějším je dostatečná bonita žadatele, kterou banka odhaduje prostřednictvím tzv. „pre-scoringu“.

Náš tip: Zjistěte, jaké podmínky musíte splňovat, abyste na hypotéku dosáhli.

Mýtus č. 3: Čím kratší doba splácení, tím lepší

Mnoho žadatelů o hypotéku se také mylně domnívá, že pokud zvolí kratší dobu splácení, bude to pro ně výhodnější. V tomto případě je ale potřeba uvědomit si, že kratší doba splácení automaticky znamená vyšší splátku, která může rodinný rozpočet neúměrně zatížit. Hypoteční úvěr by v žádném případě neměl snížit životní úroveň klienta, takže je dobré důkladně propočítat ideální délku splácení a výši hypotéky.

Nepřehlédněte: Poradíme, jak optimálně nastavit ideální délku splácení hypotéky.

Mýtus č. 4: Je ideální splatit hypotéku co nejdříve

1. 12. 2016 vstoupila v platnost nová pravidla pro poskytování hypoték, respektive snazší možnost jejich mimořádného splácení. Přesto si dávejte pozor na tzv. fixační období. Pokud byste hypotéku plánovali splatit dříve, než toto období vyprší, počítejte s poměrně vysokými sankcemi, které vás mají od tohoto kroku odradit. Pokud tedy nemáte pro dřívější splacení hypotéky závažné důvody, raději si to rozmyslete a vyčkejte na vhodnější dobu.

Tip pro vás: Přečtěte si, jaké sankce vám hrozí za předčasné splacení hypotéky a jak se jim vyhnout.

Mýtus č. 5: Odborníka nepotřebuji

Říkáte si, co asi tak může být na hypotéce složitého? Vybrat si vysněnou nemovitost, doložit bance potřebné dokumenty a pak už jen čekat na to, až vám peníze přistanou na bankovním účtu. Bohužel takhle to v praxi nefunguje. Během schvalovacího procesu na vás čeká poměrně mnoho nástrah, s jejichž překonáním vám může pomoci právě kvalifikovaný hypoteční makléř. Ten může dokonce zkrátit lhůtu nutnou pro vyřízení hypotéky o několik dlouhých dnů a dokonce i týdnů.

Tak co, stále nemáte zájem o pomoc? Pokud jste si to rozmysleli, objednejte si konzultaci zdarma u hypotečního specialisty Gepard Finance!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Na co se ptát, než si zažádáte o hypotéku?

Málo kdo zvládne splatit hypotéku za pár let. Většinou se jedná o závazek na desítky let. Koupě domu či bytu na hypotéku je tak pro mnohé tou největší životní investicí. Více než kdy jindy zde platí, že by takové rozhodnutí nemělo být učiněno bez...

Rok 2021 – přichází ideální doba na vyřízení hypotéky?

I když ještě nejsou k dispozici kompletní čísla ohledně objemu nově poskytnutých hypoték za loňský rok, můžeme s jistotou konstatovat, že rok 2020 byl rekordní. Krize nekrize, Češi touží po jistotě a chtějí bydlet ve vlastním. Bude zájem lidí o...

Veselé Vánoce a úspěšný vstup do roku 2021

Vážení a milí obchodní partneři, přátelé, franšízanti. Rok s rokem se sešel a opět nás všechny čekají ty nejkrásnější svátky v roce, svátky vánoční. Dovolte nám, prosím, poděkovat vám touto cestou za vaši laskavou přízeň a spolupráci v tomto roce....