Nezajištěné překlenovací úvěry stavebních spořitelen (červen 2024)

Stavební spořitelny v devadesátých letech minulého století vstupovaly na český trh s novým produktem - stavebním spořením nejen pro spoření, ale i se zájmem řešit druhou fázi produktu tzv. přidělený úvěr ze stavebního spoření pro řešení oprav a rekonstrukcí bydlení svých klientů. V čase se začaly více využívat překlenovací úvěry pro rychlejší řešení bytových potřeb klientů.

Nezajištěné překlenovací úvěry stavebních spořitelen (červen 2024)

Dalším krokem stavebních spořitelen bylo vytvoření tzv. zajištěných úvěrů, které se staly konkurenčním produktem k hypotékám. Dnes jsou všechny stavební spořitelny v ČR plně vlastněny bankami a ty nemají potřebu podporovat produkt, který je konkurencí jejich hypotéce. Proto se stavební spořitelny více zaměřují na nezajištěné úvěry.

V současnosti jsou nezajištěné úvěry stavebních spořitelen, většinou překlenovací úvěry využívány klienty na modernizaci bydlení vedoucí k energetickým úsporám. Jaké jsou tedy možnosti financování? Někteří klienti využívají státní dotace Oprav dům po babičce. Tito klienti mohou dofinancovat takový záměr zvýhodněným úvěrem od stavební spořitelny do výše až 2,5 mil. Kč, se splatností až 20 let, s garantovanou úrokovou sazbou v rozmezí 3,00 – 3,45 % p. a. na celou dobu splácení.

Samozřejmě jsou klienti, kteří chtějí modernizovat, ale nesplňují požadavky dotace Oprav dům po babičce. Ti možná využijí jiný dotační titul zelené k úsporám. Anebo nechtějí dotaci jen úvěr na modernizaci a energetické úspory jako výměnu oken, tepelné čerpadlo, fotovoltaiku apod. I tito klienti mají možnost zvýhodněných úvěrů, opět až do výše 2,5 mil. Kč  s úrokovou sazbou od 5,79 % p. a. Tato sazba má fixaci obdobně jako hypotéky, není tedy vždy garantována na celou dobu splácení. Pokud klient chce garanci na celou dobu splácení musí počítat s vyšší úrokovou sazbou, ta v současnosti nedává smysl, protože úrokové sazby nejsou na historických minimech spíše jsou pod horní hranicí. Pokud klient pouze modernizuje své bydlení bez zelených úspor bude mít trochu vyšší úrokové sazby.

Zajímavým fenoménem financování bez možnosti zajištění nemovitou zástavou je pořízení družstevního bydlení tedy získání členských práv v bytovém družstvu, které souhrnně nazýváme družstevní podíl. To umí financovat jen stavební spořitelny. Spotřebitelské úvěry by takovou výši investičního záměru jen tak nepokryly, a hlavně by pro klienta díky krátké splatnosti byly měsíčními náklady neúnosné. Banky poskytující hypotéky by výši pokryly, ale vyžadují zajištění nemovitou zástavou. Ručení pořizovaným bytem v družstevním vlastnictví není možné. Stavební spořitelny poskytnou na družstevní bydlení klientům až 3,5 mil. Kč s 25-letou splatností a úrokové sazby od 5,79 % p. a.

Jak vidíte, nabídka nezajištěných úvěrů stavebních spořitelen je zajímavá. Naši makléři Vám pomohou s výběrem a kompletním vyřízením takových úvěrů.

 

 

foto David Eim

Autor článku: 
Lenka Svobodová
Specialistka metodiky stavebního spoření
Vázaná zástupkyně GEPARD FINANCE

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Stavební spoření v květnu 2024

Po snížení státního příspěvku byl počátek roku spojen s opadem zájmu o sjednávání nových smluv stavebního spoření. Úrokové sazby na nových smlouvách pomalu klesají. Zájem o nové smlouvy po několika měsících znovu roste. Co všechno k tomu přispělo?

Chcete i nadále využívat maximální státní podporu, nejvyšší čas uzavřít stavební spoření

Chcete si pravidelně spořit s garantovanou úrokovou sazbou a i pro další roky si zajistit státní podporu ve výši  2 000,-Kč?

Závěr roku 2023 ve znamení akcí stavebního spoření

Závěr roku je již tradičně ve znamení sjednávání nových smluv stavebního spoření. To podporují stavební spořitelny mnoha zajímavými akcemi. Letos poprvé i možností dorovnání státní podpory pro nové smlouvy stavebního spoření pro období...