Nové podmínky pro hypotéky. Co se od dubna změní?

Limity pro poskytování hypoték budou od dubna 2022 přísnější. Poskytovatelé hypotečních úvěrů budou opět povinni dodržovat limity příjmového ukazatele DTI a ukazatele dluhové služby DSTI. Ukazatel LTV se pro některé žadatele zpřísní. Jak budou vypadat tyto limity v praxi a kolik budete muset nově našetřit, pokud budete po zavedení limitů žádat o hypotéku?

hypotéky budou dražší

DTI a DSTI

Limit ukazatele DTI (celkový dluh žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu) bude od dubna příštího roku 8,5. Limit ukazatele DSTI (poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem) bude 45 %.

Limity jsou nastaveny v souladu s novelou zákona o ČNB, to znamená, že limity již nejsou pouhým doporučením, nýbrž závazným ukazatelem.

Ukazatel LTV

Poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) snížila centrální banka na 80 % z předchozích 90 %.

Mírnější podmínky pro „mladé žadatele“

Zpřísnění podmínek dopadne citelněji na žadatele starší 36 let a na ty, kteří si nekupují nemovitosti na vlastní bydlení. Limit DTI bude pro žadatele do 36 let 9,5, limit ukazatele DSTI pak 50 %. Stejně tak limit LTV bude mladším ročníkům ponechán na úrovni 90 %.

Budou banky zavaleny novými žádostmi?

Guvernér ČNB Jiří Rusnok vyzval banky, aby začaly limity aplikovat co nejdříve a nevyužili odklad opatření na duben k překotnému poskytování úvěrů.

"Určité riziko tu je, ale banky se chovají rozumně. Neměl by to být zásadní problém. Nedokážu si představit, že by se tam objevila nějaká obrovská suma produkce hypoték," podotkl Jiří Rusnok, guvernér ČNB.

Poskytovatelé hypoték zároveň podle ČNB budou moci na specifické případy aplikovat v běžném kalendářním čtvrtletí výjimku, která by neměla překročit pět procent celkového objemu hypotečních úvěrů, které poskytli v předcházejícím kalendářním čtvrtletí.

Příklad – běžný žadatel starší 36 let

Byt 3+1, 65 m2, kupní cena 3 500 000 Kč.

Nové limity:

Maximální výše hypotéky 2 800 000 Kč, splatnost 30 let, úroková sazba 3,9 %

Vlastní prostředky 700 000 Kč

Měsíční splátka 13 207 Kč

Příjmové ukazatele

DSTI 29 349 Kč, DTI 7,95

Příklad – žadatel mladší 36 let

Nové limity:

Maximální výše hypotéky 3 150 000 Kč, splatnost 30 let, úroková sazba 3,9 %

Vlastní prostředky 350 000 Kč

Měsíční splátka 14 858 Kč

Příjmové ukazatele

DSTI 29 716 Kč, DTI 8,83

Vyřizujete hypotéku? Obraťte se na Gepard Finance

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...