Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Nové podmínky pro hypotéky. Co se od dubna změní?

Limity pro poskytování hypoték budou od dubna 2022 přísnější. Poskytovatelé hypotečních úvěrů budou opět povinni dodržovat limity příjmového ukazatele DTI a ukazatele dluhové služby DSTI. Ukazatel LTV se pro některé žadatele zpřísní. Jak budou vypadat tyto limity v praxi a kolik budete muset nově našetřit, pokud budete po zavedení limitů žádat o hypotéku?

hypotéky budou dražší

DTI a DSTI

Limit ukazatele DTI (celkový dluh žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu) bude od dubna příštího roku 8,5. Limit ukazatele DSTI (poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem) bude 45 %.

Limity jsou nastaveny v souladu s novelou zákona o ČNB, to znamená, že limity již nejsou pouhým doporučením, nýbrž závazným ukazatelem.

Ukazatel LTV

Poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) snížila centrální banka na 80 % z předchozích 90 %.

Mírnější podmínky pro „mladé žadatele“

Zpřísnění podmínek dopadne citelněji na žadatele starší 36 let a na ty, kteří si nekupují nemovitosti na vlastní bydlení. Limit DTI bude pro žadatele do 36 let 9,5, limit ukazatele DSTI pak 50 %. Stejně tak limit LTV bude mladším ročníkům ponechán na úrovni 90 %.

Budou banky zavaleny novými žádostmi?

Guvernér ČNB Jiří Rusnok vyzval banky, aby začaly limity aplikovat co nejdříve a nevyužili odklad opatření na duben k překotnému poskytování úvěrů.

"Určité riziko tu je, ale banky se chovají rozumně. Neměl by to být zásadní problém. Nedokážu si představit, že by se tam objevila nějaká obrovská suma produkce hypoték," podotkl Jiří Rusnok, guvernér ČNB.

Poskytovatelé hypoték zároveň podle ČNB budou moci na specifické případy aplikovat v běžném kalendářním čtvrtletí výjimku, která by neměla překročit pět procent celkového objemu hypotečních úvěrů, které poskytli v předcházejícím kalendářním čtvrtletí.

Příklad – běžný žadatel starší 36 let

Byt 3+1, 65 m2, kupní cena 3 500 000 Kč.

Nové limity:

Maximální výše hypotéky 2 800 000 Kč, splatnost 30 let, úroková sazba 3,9 %

Vlastní prostředky 700 000 Kč

Měsíční splátka 13 207 Kč

Příjmové ukazatele

DSTI 29 349 Kč, DTI 7,95

Příklad – žadatel mladší 36 let

Nové limity:

Maximální výše hypotéky 3 150 000 Kč, splatnost 30 let, úroková sazba 3,9 %

Vlastní prostředky 350 000 Kč

Měsíční splátka 14 858 Kč

Příjmové ukazatele

DSTI 29 716 Kč, DTI 8,83

Vyřizujete hypotéku? Obraťte se na Gepard Finance

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Za rekordním nárůstem zadlužení stojí úvěry na bydlení

Obyvatelé České republiky dlužili na konci třetího čtvrtletí loňského roku 2,87 bilionu korun. Meziročně se tak dluh Čechů zvýšil o 314 miliard korun. Zadlužení se zvýšilo jen za prvních 9 měsíců minulého roku stejně rychle jako za dva předešlé roky...

Nabídkové sazby hypoték se za poslední rok zdvojnásobily. Splátky některých úvěrů by letos mohly vzrůst až o polovinu

Úrokové sazby i v letošním roce dále rostou a v případě hypoték lze očekávat, že se v průběhu roku přehoupnou přes 5 %. I tak je ale počet lidí, kteří mají potíže se splácením, rekordně nízký a objem nespláceného dluhu u úvěrů na bydlení stále...

HYPOTÉKY 2022: Nový rok 2022 z pohledu hypoték – vyšší sazby a přísnější limity

V loňském roce se toho na trhu hypoték událo opravdu hodně. Převážná část roku se nesla v duchu růstu úrokových sazeb, což se negativně projevíve splátkách těm, které čeká v letošním roce refinancování hypotečního úvěru. Hlouběji do kapsy budou muset...