Novela zákona o České národní bance: Kdy dojde k jejímu schválení?

Letošní rok je pro český hypoteční trh revoluční. A to doslova. V dubnu se ke slovu dostala nezávazná doporučení České národní banky o omezení poskytování hypoték nad 80 % LTV, o měsíc později na sebe strhlo pozornost ukončení intervencí ČNB ve věci úpravy kurzu české koruny. Nejzásadnější změna zatím ale stále visí ve vzduchu. Jak to vypadá s dlouho projednávanou – a odkládanou – novelou o České národní bance?

Jak to vypadá se schválením novely zákona o ČNB a jaký by mohla mít dopad na český hypoteční trh?

Tisíce zájemců o vlastní bydlení hledí s obavou směrem ke Strakově akademii. Právě tam leží návrh na novelizaci zákona o ČNB, který by zásadně proměnil tvář českého realitního trhu. Co by to pro běžného žadatele o hypoteční úvěr znamenalo? A co schválení novely vlastně brání?

Přísnější kritéria zredukují počty úvěrů

Nejzásadnější položkou v novele je propůjčení pravomocí, které umožní ČNB hypoteční trh regulovat. Ten zatím Česká národní banka řídí nepřímo, skrze nezávazná doporučení. Jejich dosah je ale omezený – ostatní bankovní instituce se jimi většinou řídí, povinné to ale není. A právě to má nový zákon o ČNB změnit.

O svých dalších krocích mají – spolu s guvernérem – jasno i představitelé České národní banky. Jejich cílem je snížit zadlužení českých domácností. A prostředkem k tomu má být limitace zadlužení žadatelů o hypoteční úvěry.

DTI a DSTI – zkratky, které straší

Pokud by došlo k přijetí novely zákona o ČNB, sestávalo by nově hodnocení bonity žadatele i z jeho závazků a poměru měsíčních splátek vůči měsíčnímu příjmu domácnosti. Česká národní banka má navíc v rukávu ještě jedno eso. Oblíbené dofinancování hypotéky pro koupi nemovitosti spotřebitelským úvěrem hodlá zakázat úplně.

I zde je ale pro žadatele určitá naděje. Podle posledních diskuzí se zdá, že se do novely dostane možnost schválit až 5 % hypoték bez ohledu na zmíněná bonitní kritéria.

Kdy poslanci novelu schválí?

Ve světle předchozích informací je jasné, že získat hypoteční úvěr by pro mnohé domácnosti bylo mimořádné těžké, ne-li přímo nemožné. Právo na vlastní bydlení sice v zákoně zakotveno není, pro většinu Čechů je ale vlastní domov základem spokojeného života. A kdokoli jim tuto možnost sebere, se zlou se potáže.

I proto se do schvalování novely ve sněmovně nikomu moc nechce. Rozzlobit si voliče několik měsíců před parlamentními volbami není moudrý tah – a lídři sněmovních politických stran to dobře vědí. Nezdá se proto příliš pravděpodobné, že by ke schválení novely zákona o České národní bance došlo ještě letos.

Není otázka zda, ale kdy

Nejste si jisti, jaký dopad by novelizace zákona o ČNB měla na vaši hypotéku? Nebo koupi nemovitosti zvažujete a chcete se ujistit, že „sítem“ bankovních institucí projdete?

Domluvte si ZDARMA schůzku s našimi odborníky a nechte si poradit, který hypoteční úvěr je nejvhodnější právě pro vás!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Pro koho je vhodná obratová hypotéka?

Podnikáte a uvažujete o vlastním bydlení? Vysněnou cestu k hypotéce může zkomplikovat to, jak bude banka posuzovat vaše příjmy. Některé bankovní domy nabízejí pro podnikatele a OSVČ obratovou hypotéku, díky které může živnostník získat hypotéku na vyšší...

Kdy sáhnout po americké hypotéce a kdy po spotřebitelském úvěru?

Snad každý se někdy za život dostane do situace, kdy potřebuje půjčit finanční prostředky a obrátí se na banku s žádostí o úvěr. Při volbě konkrétního produktu budete vycházet z toho, jak velkou částku potřebujete a na co byste ji chtěli použít. Pokud...

Ekologičtější bydlení po roce 2020

Každý, kdo od ledna 2020 zažádá o stavební povolení, bude muset počítat s novými podmínkami energetické náročnosti při stavbě rodinných domů. Se začátkem nového roku vstoupila v platnost evropská směrnice o energetické náročnosti budov, která vyžaduje,...