Novinka jménem studentská hypotéka: Jaké jsou její výhody a nevýhody?

Na podzim roku 2016 se český hypoteční trh otevřel studentům. Jedna z velkých tuzemských bank rozšířila svou nabídku o produkt vytvořený speciálně pro ně. Nyní po několika měsících „ostrého provozu“ této služby se podíváme na to, jaké jsou její (ne)výhody a zda je tedy pro danou cílovou skupinu skutečně vhodná.

Mladí studující lidé nad 18 let mohou běžně dosáhnout na úvěr na bydlení jen za standardních podmínek, jako zaměstnanci nebo OSVČ, případně s dostatečně bonitním spolužadatelem, což jsme řešili v tomto článku. To je ale při studiu střední nebo vysoké školy poměrně složité. Cestu k vlastnímu bydlení jim má usnadnit právě studentská hypotéka.

Znáte výhody a nevýhody studentské hypotéky?

Aktualizace v roce 2019:

... jedná se o starší článek z našeho blogu. Tento produkt již v nabídce Hypoteční banky / ČSOB není.

Podstatou produktu bylo to, že rodiče mohli žádat s dětmi (což mohou u jakékoliv hypotéky, ať se nazývá jakkoliv; jen jsou nějaká omezení plynoucí z příjmu, věku, závazků, ale to se nijak nelišilo). A po nějaké době se rodiče mohli vyvázat (až měl potomek dostatečný příjem sám o sobě; což opět u jakékoliv jiné hypotéky je také možné). A byla tam nějaká menší sleva na sazbě.

Pokud zvažujete financovat vlastní bydlení, ještě studujete, ale rodiče by potřebné příjmy pokryli a byli by k tomu ochotni se zavázat, pak je to normální hypotéka a má smysl si to s někým z našich makléřů probrat dopodrobna.

 

Hlavní plus: nižší úroková sazba

Primární předností úvěru pro studenty je zvýhodněný úrok. V konkrétních číslech jde o 0,2 %. Snížení v této výši získá zájemce o půjčku na bydlení u různých variant fixace. Pokud je tedy standardní úroková sazba např. 2,17 %, žadatel z řad studentů bude mít 1,97 %. V současné době výčet předností zahrnuje i bezplatné vyřízení a vedení úvěru.

Nedostatečné příjmy = zapojení rodičů

U jakékoliv půjčky pro osoby školou „povinné“ existuje riziko v podobě malého (resp. pro získání hypotéky nedostatečného) příjmu. Brigády a další nárazové práce, ve kterých si studenti obvykle vydělávají, nepřinášejí takové finance jako klasický plný úvazek. Navíc, studium samo o sobě neumožňuje věnovat se vydělávání peněz naplno.

Banka se snaží možnému vzniku problémů zabránit podmínkou, která v případě nevyhovujícího příjmu zapojuje do hypotéky i rodiče. Ti se tak stávají spoludlužníky, a to až do té doby, než jejich potomek začne brát výplatu v potřebné výši. Vyvázání tedy předchází dokazování, že je student (či absolvent) již schopný řádně splácet bez cizí pomoci.

Hypotéka pro studenty je zajímavý produkt pro rodiny, ve kterých rodiče podporují studium svých dětí přispíváním na bydlení. Díky ní mohou místo vkládání prostředků do nájmu nebo plateb za kolej pomáhat s pořízením vlastní nemovitosti. Mladý člověk tak nemusí čekat až na dokončení školy a následně získání práce, aby si mohl vzít úvěr. A to znamená, že svůj dluh umoří v dřívějším věku než při „klasickém“ postupu. Vždy ale pečlivě zvažte, zda máte natolik pevné vztahy, aby se jedna strana mohla na tu druhou opravdu spolehnout.

Chcete si konečně pořídit vysněný byt nebo dům, ale nevíte, co, jak a proč pro to udělat? Stáhněte si zdarma náš e-book 15 kroků k lepšímu bydlení, ve kterém najdete spoustu užitečných informací!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Kdy sáhnout po americké hypotéce a kdy po spotřebitelském úvěru?

Snad každý se někdy za život dostane do situace, kdy potřebuje půjčit finanční prostředky a obrátí se na banku s žádostí o úvěr. Při volbě konkrétního produktu budete vycházet z toho, jak velkou částku potřebujete a na co byste ji chtěli použít. Pokud...

Ekologičtější bydlení po roce 2020

Každý, kdo od ledna 2020 zažádá o stavební povolení, bude muset počítat s novými podmínkami energetické náročnosti při stavbě rodinných domů. Se začátkem nového roku vstoupila v platnost evropská směrnice o energetické náročnosti budov, která vyžaduje,...

Dostanou se mladí žadatelé snadněji k hypotékám?

Poslanecká sněmovna začne v lednu projednávat novelu zákona o ČNB. Ta by měla zajistit snadnější přístup k hypotékám pro mladé lidi do 36 let věku. Novela zákona však neříká, že budou některým žadatelům poskytovány stoprocentní hypotéky. Jak...