Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Novinka jménem studentská hypotéka: Jaké jsou její výhody a nevýhody?

Na podzim roku 2016 se český hypoteční trh otevřel studentům. Jedna z velkých tuzemských bank rozšířila svou nabídku o produkt vytvořený speciálně pro ně. Nyní po několika měsících „ostrého provozu“ této služby se podíváme na to, jaké jsou její (ne)výhody a zda je tedy pro danou cílovou skupinu skutečně vhodná.

Mladí studující lidé nad 18 let mohou běžně dosáhnout na úvěr na bydlení jen za standardních podmínek, jako zaměstnanci nebo OSVČ, případně s dostatečně bonitním spolužadatelem, což jsme řešili v tomto článku. To je ale při studiu střední nebo vysoké školy poměrně složité. Cestu k vlastnímu bydlení jim má usnadnit právě studentská hypotéka.

Znáte výhody a nevýhody studentské hypotéky?

Aktualizace v roce 2019:

... jedná se o starší článek z našeho blogu. Tento produkt již v nabídce Hypoteční banky / ČSOB není.

Podstatou produktu bylo to, že rodiče mohli žádat s dětmi (což mohou u jakékoliv hypotéky, ať se nazývá jakkoliv; jen jsou nějaká omezení plynoucí z příjmu, věku, závazků, ale to se nijak nelišilo). A po nějaké době se rodiče mohli vyvázat (až měl potomek dostatečný příjem sám o sobě; což opět u jakékoliv jiné hypotéky je také možné). A byla tam nějaká menší sleva na sazbě.

Pokud zvažujete financovat vlastní bydlení, ještě studujete, ale rodiče by potřebné příjmy pokryli a byli by k tomu ochotni se zavázat, pak je to normální hypotéka a má smysl si to s někým z našich makléřů probrat dopodrobna.

 

Hlavní plus: nižší úroková sazba

Primární předností úvěru pro studenty je zvýhodněný úrok. V konkrétních číslech jde o 0,2 %. Snížení v této výši získá zájemce o půjčku na bydlení u různých variant fixace. Pokud je tedy standardní úroková sazba např. 2,17 %, žadatel z řad studentů bude mít 1,97 %. V současné době výčet předností zahrnuje i bezplatné vyřízení a vedení úvěru.

Nedostatečné příjmy = zapojení rodičů

U jakékoliv půjčky pro osoby školou „povinné“ existuje riziko v podobě malého (resp. pro získání hypotéky nedostatečného) příjmu. Brigády a další nárazové práce, ve kterých si studenti obvykle vydělávají, nepřinášejí takové finance jako klasický plný úvazek. Navíc, studium samo o sobě neumožňuje věnovat se vydělávání peněz naplno.

Banka se snaží možnému vzniku problémů zabránit podmínkou, která v případě nevyhovujícího příjmu zapojuje do hypotéky i rodiče. Ti se tak stávají spoludlužníky, a to až do té doby, než jejich potomek začne brát výplatu v potřebné výši. Vyvázání tedy předchází dokazování, že je student (či absolvent) již schopný řádně splácet bez cizí pomoci.

Hypotéka pro studenty je zajímavý produkt pro rodiny, ve kterých rodiče podporují studium svých dětí přispíváním na bydlení. Díky ní mohou místo vkládání prostředků do nájmu nebo plateb za kolej pomáhat s pořízením vlastní nemovitosti. Mladý člověk tak nemusí čekat až na dokončení školy a následně získání práce, aby si mohl vzít úvěr. A to znamená, že svůj dluh umoří v dřívějším věku než při „klasickém“ postupu. Vždy ale pečlivě zvažte, zda máte natolik pevné vztahy, aby se jedna strana mohla na tu druhou opravdu spolehnout.

Chcete si konečně pořídit vysněný byt nebo dům, ale nevíte, co, jak a proč pro to udělat? Stáhněte si zdarma náš e-book 15 kroků k lepšímu bydlení, ve kterém najdete spoustu užitečných informací!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Na co se ptát, než si zažádáte o hypotéku?

Málo kdo zvládne splatit hypotéku za pár let. Většinou se jedná o závazek na desítky let. Koupě domu či bytu na hypotéku je tak pro mnohé tou největší životní investicí. Více než kdy jindy zde platí, že by takové rozhodnutí nemělo být učiněno bez...

Rok 2021 – přichází ideální doba na vyřízení hypotéky?

I když ještě nejsou k dispozici kompletní čísla ohledně objemu nově poskytnutých hypoték za loňský rok, můžeme s jistotou konstatovat, že rok 2020 byl rekordní. Krize nekrize, Češi touží po jistotě a chtějí bydlet ve vlastním. Bude zájem lidí o...

Veselé Vánoce a úspěšný vstup do roku 2021

Vážení a milí obchodní partneři, přátelé, franšízanti. Rok s rokem se sešel a opět nás všechny čekají ty nejkrásnější svátky v roce, svátky vánoční. Dovolte nám, prosím, poděkovat vám touto cestou za vaši laskavou přízeň a spolupráci v tomto roce....