Nový zákon o spotřebitelském úvěru: Jak konkrétně ovlivní půjčování peněz?

Od prosince začal platit nový zákon, který změnil podmínky všech úvěrů a to včetně těch na bydlení. Cílem změny má být především omezit nekalé praktiky u nebankovních subjektů, zmírnit postihy při nesplácení úvěrů a umožnit klientům výhodnější předčasné splacení dluhu. Novela zákona klade také větší důraz na odbornou kvalifikaci obchodních zástupců.

Víte, jak vás ovlivní nový zákon o spotřebitelském úvěru?

Nový zákon by měl zvýšit důvěryhodnost úvěrového trhu

Zákon o spotřebitelském úvěru má zajistit lepší ochranu klientů, kteří se rozhodnou vzít si úvěr. Jedním z cílů je také snížit dosud poměrně výraznou informační nerovnost mezi poskytovateli úvěrů a zájemci o tuto službu. Původně měla novela vejít v platnost už loni v březnu, ale nakonec se implementace všech úprav daných směrnicí EU protáhla do prosince.

S jakými změnami tedy může nový zájemce o úvěr počítat? V prvé řadě budou nyní všechny typy spotřebitelských úvěrů (klasické hotovostní, úvěry na bydlení či nákupy na splátky) upraveny jedním zákonem. Ten stanovuje také podmínky pro získání podnikatelského oprávnění a způsob, jakým se mohou subjekty poskytující úvěry registrovat. Zákon upravuje také dohled nad těmito subjekty a minimální odbornou kvalifikaci obchodních zástupců.

K jakým změnám konkrétně od prosince došlo?

  • Dluh můžete nyní splatit kdykoliv, ať už jde o hypotéku, půjčku a podobně. Poskytovateli zaplatíte jen takzvané účelně vynaložené náklady, které mu předčasným splácením vznikly. Pokud se ocitnete v těžké životní situaci, můžete navíc úvěr předčasně splatit zdarma. Za pozdní splátku úvěru zaplatíte méně, zákon omezuje horní hranici postihu.
  • Prodali jste nemovitost, na kterou jste si vzali hypotéku? Poplatek za předčasné splácení hypotéky vás nyní přijde na maximálně 1 % z předčasně splacené částky.
  • Podobnými pravidly se musí řídit jak bankovní, tak nebankovní poskytovatelé úvěrů. Jednou z důležitých změn je, že poskytovatelé mají povinnost registrovat své zástupce u České národní banky, která také ověří jejich odbornou způsobilost.
  • Poskytovatelé mají nyní povinnost prověřovat schopnost splácení u svých klientů ještě před poskytnutím úvěru. Pokud poskytovatel klienta dostatečně neprověří, smlouva může být prohlášena za neplatnou. Samozřejmé je, že poskytovatel prověřuje klientovu schopnost splácení v době jeho žádosti o úvěr, za budoucí klientův vývoj již nezodpovídá.
  • Změny se týkají také informační povinnosti poskytovatele, která zahrnuje nejen období před poskytnutím úvěru, ale i během splácení. Na jednotném formuláři je dále kvůli jednoduššímu porovnání jednotlivých nabídek třeba uvést celkovou roční sazbu nákladů (RPSN).

I když jste si úvěr vzali před 1. prosincem 2016, může se i na něj v některých případech vztahovat nový zákon. Pokud se totiž dostanete do prodlení se splácením úvěru, budete sankcionováni již podle nového zákona, který je v této otázce mírnější. Pokud navíc máte úvěr na bydlení a skončí vám takzvané období fixace, přejde váš úvěr také automaticky do režimu upraveného novým zákonem.

Nejste si jistí?

Pořizujete si, nebo už dokonce máte hypotéku a nejste si jisti, jak vás změna legislativy ovlivní či jakých výhod můžete nově využít? Sjednejte si ZDARMA osobní nezávaznou schůzku s našimi hypotečními makléři!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Zákon o spotřebitelském úvěru v praxi aneb Jaký dopad bude mít novela na zprostředkovatele

Začátkem prosince loňského roku vstoupila v platnost novela Zákona o spotřebitelském úvěru. Jak možná víte, novela zavádí některé změny, týkající se odborné způsobilosti zprostředkovatelů. Jaké novinky tedy čekají na hypoteční a finanční poradce?

Spotřebitelské úvěry: ČNB přebírá kompletní dohled. Jaký to bude mít dopad na distribuci?

Dle novely Zákona o spotřebitelském úvěru přebírá dohled nad poskytovateli úvěrů Česká národní banka. Doposud úvěrové firmy kontrolovala Česká obchodní inspekce. Centrální banka bude také vydávat licence poskytovatelům a oprávnění zprostředkovatelům.

Společnost Gepard Finance vstoupila do roku 2017 a nového legislativního prostředí v rekordní kondici

Gepard Finance vstupuje do nového legislativního prostředí v ČR plně připravena a v rekordní kondici. Její konkurenční výhodou je úspěšné absolvování podobného procesu před několika lety na Slovensku, kde má stejně silnou obchodní síť jako v...