O hypotečním trhu v ČR s Janem Kruntorádem

Za každou patnáctou hypotékou v Česku stojí makléři společnosti GEPARD FINANCE. Bezplatného zprostředkování půjčky na bydlení využilo jen v loňském roce téměř 6000 lidí. O aktuální situaci na trhu s hypotékami jsme hovořili s Janem Kruntorádem, předsedou představenstva a generálním ředitelem GEPARD FINANCE a.s.

O hypotečním trhu v ČR s Janem Kruntorádem

Zdroj: Hospodářská komora Prahy - (20.8.2012)

foto Jan Kruntorád

Hypoteční statistiky letos pravděpodobně opět překonají hranici 100 mld. Kč. Co je příčinou letošního úspěchu hypoték?

Domnívám se, že stejně jako loni stojí za zájmem o hypotéky ochota domácností investovat do lepšího bydlení, velkou roli sehrává i refinancování již existujících hypotečních úvěrů. Zmíněná ochota investovat do nemovitostí má pak svůj původ zejména v příznivých úrokových sazbách.

Jak vysoko, respektive nízko, se pohybují aktuální úrokové sazby?

Aktuální průměrná úroková sazba se na českém trhu pohybuje okolo 3,6%.  Takto nízké úrokové sazby byly naposledy v druhé polovině roku 2005, takže lze konstatovat, že jsme poslední půlrok svědky opravdu výjimečně nízkých úrokových sazeb.

Znamená to také to, že banky jsou ochotny půjčovat? Jak je dnes těžké dosáhnout na hypotéku?

Banky určitě jsou ochotné půjčovat, avšak v porovnání s rokem 2005, který jsem zmínil, jsou metodiky bank o poznání přísnější. Tedy na stejnou výši hypotéky je dnes třeba mít vyšší příjem, banka o klientovi zjišťuje více informací, skórovací proces klienta je složitější. Klienti, kteří před lety měli jistotu, že jim půjčí většina bank, dnes vybírá třeba jen z poloviny hypotečních produktů, protože na zbytek nedosáhnou.

Jak může v takové situaci pomoci hypoteční makléř Gepard Finance?

Klient, který se rozhodne řešit hypotéku s makléřem Gepard Finance, získá nejen nejlepší možné podmínky hypotéky, ale ušetří i neuvěřitelné množství času tím, že na jednom místě získá přehled o celém hypotečním trhu. Dozví se, která banka je vzhledem k jeho finančním možnostem vhodná, takže klient eliminuje riziko, že si podá žádost o hypotéku do banky, která mu ve finále nepůjčí. Naši makléři navíc klientovi poskytují veškerý servis při komunikaci s bankou, katastrem a prodejcem - to vše zcela bezplatně. Kouzlo našich makléřů objevily i realitní kanceláře, kterým jde o rychlý a bezproblémový prodej: spolupráce s námi je zárukou toho, že prodejce nemovitosti získá své peníze včas a v potřebné výši.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Osobní přístup hypotečního poradce je stále nenahraditelný [podcast Finance FM]

18. 3. 2021, Podcast Finance FM

Hostem dalšího dílu podcastu Finance FM byl generální ředitel Gepard Finance, Jiří Pathy. Zkušený manažer v úvodu epizody přibližuje požadavky na hypotečního makléře, než se stane důvěryhodným průvodcem klienta ve světě...

Hypotéky na pokraji krize – Jiří Pathy

Jaký je aktuální stav na trhu hypotečních úvěrů? Jaký vliv může mít koronavirus a nařízená karanténa na budoucí úrokové sazby a obecně na trh hypoték? Hrozí ekonomická krize? Do dnešního rozhovoru přijal pozvání Jiří Pathy, generální ředitel Gepard...

Zlevňování hypoték končí

S dalšími kolegy z branže jsme poskytli vyjádření ohledně vývoje úrokových sazeb pro server Penize.cz.

Úrokové sazby nejsou výsledkem jednoduché úvahy. Na jejich výši se podílí více vlivů.

Především je to vliv zcela objektivní a tím je cena peněz....