O krok blíže k zákonu o realitním zprostředkování

Ministerstvo pro místní rozvoj předložilo na konci ledna vládě návrh zákona o realitním zprostředkování a změnu zákona o živnostenském podnikání. Regulace realitního trhu má především zkvalitnit vztahy mezi realitními zprostředkovateli a jejich klienty. S jakými hlavními změnami návrh zákona počítá a od kdy by mohl nový zákon začít platit?

O krok blíže k zákonu o realitním zprostředkování

Konec volné živnosti

Zákon by měl zařadit realitní zprostředkování do vázaných živností. Realitní zprostředkovatel bude mít povinnost prokázat svou odbornou způsobilost. Makléři budou muset mít vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, ekonomie, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví, případně složit odbornou zkoušku. Další možností bude vyšší odborné či středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe.

K pročištění trhu zřejmě nedojde

V současné době je profese realitního makléře volnou živností, může ji tedy vykonávat prakticky kdokoli – i člověk bez vzdělání a zkušeností. Jedním z hlavních dopadů nového zákona mělo být zvýšení kvality práce makléře. Většina dnešních makléřů si však s kvalifikací nebude muset lámat hlavu. Ke splnění zákonné podmínky jim postačí dosavadní praxe. Žádné síto v podobě např. odborné zkoušky je nečeká.

Pojištění

Realitní zprostředkovatel bude muset být pojištěn pro případ povinnosti nahradit zájemci újmu způsobenou výkonem realitního zprostředkování. Limity budou zákonem stanoveny ve výši 1 750 000 Kč na jednu pojistnou událost a nejméně ve výši 3,5 mil. Kč pro případ souběhu více pojistných událostí v 1 roce.

Písemná forma smlouvy

Další novinkou, kterou by měla zákonná úprava přinést, je stanovení písemné formy pro smlouvu o realitním zprostředkování. Pokud smlouva nebude obsahovat povinné náležitosti, bude zájemce oprávněn vznést námitku neplatnosti.

Úschova peněz i nadále na účtech realitních kanceláří

Bohužel ani úschovy peněz zákon neřeší tak, jak bylo původně navrhováno. Mělo dojít k omezení možností úschovy peněz pouze na úschovu notářskou, advokátní nebo bankovní. Nový zákon však bude i nadále úschovy u realitních kanceláří akceptovat. Podle informací z ministerstva je na klientovi realitní kanceláře, zda si o úschovu řekne nebo zda využije zákonem předvídanou vhodnější a bezpečnější alternativu, tedy úschovu bankovní, notářskou či advokátní. Realitní kanceláře nebudou moci vlastní úschovu výslovně nabízet či zřízením úschovy podmiňovat uzavření smlouvy s klientem.

Kdy může zákon začít platit?

Legislativní ráda vlády schválila návrh zákona na svém zasedání 21. ledna 2019. Zákon nyní poputuje do Poslanecké sněmovny, kde ještě může dojít ke změnám. Pokud by šlo vše bez větších komplikací, mohl by zákon začít platit od 1.1.2020.

Financování hypotékou

Zvažujete koupi vlastní nemovitosti? Pokud chcete mít jistotu, že financování proběhne hladce a v pořádku, obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...