O refinancování bude zájem i letos

Refinancování se stalo během posledních let poměrně významnou hypoteční „disciplínou“. Každá banka přemýšlí, jak klienta udržet ve svém portfoliu, zároveň však také vyvíjí aktivity k nalákání klientů z konkurenčních bank.

O refinancování bude zájem i letos

Končí-li klientovi fixace úrokové sazby, je postaven před rozhodnutí, zda-li u své banky zůstane, anebo zda využije lákavé nabídky konkurenční banky. V rámci boje o klienta už není často třeba prokazovat při refinancování příjmy a výdaje domácnosti, banky se často spokojí i se starším odhadem nemovitosti, což opět změnu hypotečního domu usnadňuje.

Některé banky se však rozhodly si klienta “pojistit” proti jeho odchodu ke konkurenci tím, že nabízí finanční bonusy v řádu několika procent z výše úvěru. Podmínkou získání bonusu je setrvání u dané banky po předem stanovenou dobu.

A kolika hypotékám letos končí fixace úrokové sazby? Ke konkrétním číslům se lze dobrat jen velice orientačně, a to například součtem hypoték s tříletou fixací z roku 2011 a hypoték s fixací pětiletou z roku 2008. V počtech nám ale chybí hypotéky s roční fixací a dále hypotéky, které mají za sebou více fixačních období u jedné banky, neboť ty se ve statistikách již nezobrazují. Bohužel nikdo také neumí zjistit, kolik hypoték bylo předčasně splaceno. Velice hrubým odhadem tak můžeme dojít k číslu 30 tisíc pro rok 2013.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Refinancování hypoték v závěru roku 2022

V minulém roce se z refinancování stal bezmála národní sport a dokonce jsme zaznamenali označení jako je "hypoteční turistika" či "refinancovací turistika". Rok 2022 se v oblasti refinancování hypotečních úvěrů nese v úplně jiném gardu.

Jaké jsou aktuální...

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...

Refinancování hypotéky v roce 2022: Jaké zvolit fixační období?

Na refinancování hypotéky se letos musí připravit desítky tisíc lidí, které bude čekat nelehký úkol. Správně zvolit délku fixačního období a rozhodnout se, jak dlouho budou mít pevně stanovenou úrokovou sazbu. Ty rostou již několik měsíců v řadě a...