Od září stoupnou ceny nemovitostí kvůli změně daně! Jak k tomu přijdeme?

Začátek června se v parlamentu nesl v duchu několika důležitých jednání. Jedno z nich ale klienty bank a realitních kanceláří příliš nepotěší. Parlament totiž schválil změnu zákona, podle níž se povinnost platit daň nově přesouvá z prodávajícího na kupujícího. Co to pro nás znamená? Skutečnost, že ceny nemovitostí od podzimu vzrostou i o několik desítek tisíc korun.

Od září stoupnou ceny nemovitostí kvůli změně daně! Jak k tomu přijdeme?

Jak vypadají nabídkové ceny dnes?

Pokud nyní hledáte vysněnou nemovitost, kde byste natrvalo nebo alespoň na hodně dlouhou dobu zapustili kořeny, pak jsou pro vás ceny uvedené na internetu či v katalozích realitních kanceláří konečné. V nabídkových cenách je totiž stále započítána daň z nabytí nemovitosti, která činí 4 %. Od září by to ovšem mělo být zcela jinak. Protože se daň do nabídkové ceny přestane počítat, je jen bláhové pomýšlet na to, že by majitelé a realitky cenu nemovitosti dobrovolně snížili.

Ve zkratce o dani z nabytí nemovitosti a jejích změnách:

  • Dnes májí prodávající a kupující možnost dohodnout se, kdo daň zaplatí.
  • Tuto skutečnost uvedou do kupní smlouvy.
  • Pokud by se nedohodli, daň platí prodávající a kupující vystupuje v pozici ručitele.
  • Novela zákona by měla ručení rušit, 4% daň ale zůstává.
     

Příklad „za všechny prachy“

Pro lepší pochopení problematiky uveďme následující příklad: Manželé Jakoubkovi plánují koupit rodinný domek s kupní cenou 3 000 000 Kč. Pokud koupi realizují nyní, zaplatí zmíněné tři miliony a o nějaké další výdaje související s platbou daně z nabytí nemovitosti se nemusejí starat. Pokud ale s koupí počkají a realizují ji ve chvíli, kdy začne platit novela zákona, kromě 3 000 000 Kč zaplatí ještě dalších 120 000 Kč!

Propad cen makléři nepředpokládají

Přirozeně by se s novelou zákona měla snížit kupní cena nemovitostí, s čímž ovšem prodávající z pochopitelných důvodů nesouhlasí. Na změnu zákona tak doplatí kupující. V těch nejatraktivnějších lokalitách tak od podzimu zaplatí standardní kupní cenu, která nedozná žádných změn, plus čtyřprocentní daň. V lokalitách, kde poptávka nepřevyšuje nabídku, by ovšem mohlo jít o velmi mírné snížení kupních cen nemovitostí. Zda se ovšem tyto prognózy potvrdí, to zjistíme až na sklonku letošního roku.

S koupí nemovitosti zbytečně neotálejte!

Výše zmíněná změna vaší peněžence rozhodně neulehčí. Ba právě naopak! Pokud tedy o vlastním domku vážně uvažujete, realizujte jeho koupi již nyní. Přizvěte si na pomoc zkušeného hypotečního specialistu z Gepard Finance, který vás provede procesem vyřizování hypotéky bez sebemenšího zaškobrtnutí. Vyjednat pro vás navíc může podmínky, na které byste sami neměli šanci dosáhnout.

Máte ve svém okolí někoho, kdo o koupi vlastního domku uvažuje? Sdílejte mu dnešní článek!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...