Odpočet daní při refinancování hypotéky

V roce 2014 končí fixační období hypotečních úvěrů u více než 100 000 klientů. Pokud patříte mezi ně, využijte jedinečné možnosti refinancovat svůj stávající úvěr, čímž získáte řadu atraktivních výhod. Nejen že vám může nový bankovní dům poskytnout nižší měsíční úroky, ale také můžete zažádat o prodloužení nebo zkrácení doposud nastavené doby splácení. A v neposlední řadě si navíc můžete zaplacené úroky odečíst od základu daně. Že jste o této možnosti nevěděli? Pak nepřestávejte číst následující řádky a zjistěte více!

Odpočet daní při refinancování hypotéky

Kdy můžete uplatnit odpočet daní při refinancování hypotéky?

Základ daně z příjmu můžete snížit o zaplacené úroky z úvěru na bydlení, a to až do maximální výše 300 000 Kč za rok. Tato výhoda je ukotvena v zákonu o daních z příjmu, který přesně vymezuje, co všechno se mezi hypoteční úvěry a úvěry poskytnuté na financování bytových potřeb počítá. Pro příklad uveďme pár nejčastějších bytových potřeb, mezi které patří třeba výstavba rodinného nebo bytového domu, koupě pozemku, který bude do 4 let od zakoupení zastavěn, splacení členského vkladu za účelem získání práva nájmu nebo jiného užívání bytu, či rodinného domu nebo vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví manželů.

Jak na odpočet daní při refinancování hypotéky?

Při uplatnění daňové výhody musíte doložit několik nezbytných dokumentů, mezi které patří originál dokladu o výši zaplacených úroků a výpis z katastru nemovitostí (při prvním uplatnění odpočtu). Originál dokladu o zaplacených úrocích získáte buď u své banky, anebo stavební spořitelny. Zpravidla je tento dokument zasílán automaticky, v případě, že jej ale neobdržíte, není nic lehčího než kontaktovat banku či spořitelnu a o dokument zpětně zažádat. Tyto dokumenty přiložíte k daňovému přiznání nebo je odevzdáte u příležitosti ročního zúčtování na mzdové účtárně svého zaměstnavatele.

Při druhém refinancování opět uplatníte odpočet daní

Pokud jste svou stávající hypotéku refinancovali, nárok na odpočet daní stále máte, a nebojte se proto uplatnit je v plném rozsahu. V případě, že hodláte refinancovat podruhé, máte opět nárok na odpočet daní. V roce 2009 totiž vydalo Ministerstvo financí pokyn, podle něhož mají finanční úřady uznávat odpočet úroků z úvěrů na vlastní bydlení bez ohledu na počet refinancování. Tzn. i při každém dalším refinancování si můžete uplatnit odpočet úroků od základu daně bez ohledu na množství refinancování.

Máte ve svém okolí někoho, kdo o odpočtu daní při refinancování ještě neví?
 Sdílejte tento článek s přáteli na sociálních sítích nebo ho odkažte na naše zkušené makléře.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Refinancování hypoték v závěru roku 2022

V minulém roce se z refinancování stal bezmála národní sport a dokonce jsme zaznamenali označení jako je "hypoteční turistika" či "refinancovací turistika". Rok 2022 se v oblasti refinancování hypotečních úvěrů nese v úplně jiném gardu.

Jaké jsou aktuální...

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...

Refinancování hypotéky v roce 2022: Jaké zvolit fixační období?

Na refinancování hypotéky se letos musí připravit desítky tisíc lidí, které bude čekat nelehký úkol. Správně zvolit délku fixačního období a rozhodnout se, jak dlouho budou mít pevně stanovenou úrokovou sazbu. Ty rostou již několik měsíců v řadě a...