P2P půjčky: Vyplatí se pro financování bydlení?

K financování bydlení je systém P2P půjček naprosto nevhodný (vysoké sazby, nemožnost odečtu úroků, krátká doba splatnosti, relativně nízké částky). Během krátké doby se vyrojily stovky služeb stojících na principu zápůjčky; mezi nejznámější patří třeba Uber, určité popularitě se i v Česku těší Airbnb. Stranou nezůstává ani finanční trh – zájemci o půjčku si mohou skrze tzv. P2P portály půjčit přímo od lidí, tzv. investorů. Na rozdíl od bank jsou totiž podmínky půjčky benevolentnější, a i proto na ně slyší čím dál více dlužníků.

Jak jsou P2P půjčky výhodné a na co vše se hodí?

Systém Peer-to-Peer (P2P) je přímým vyústěním možností moderních technologií. Obchází tradiční model obchodních společností – firmy, které P2P portály provozují, fungují výhradně v roli regulátora a zprostředkovatele. Jen v České republice se P2P úvěrům věnuje osm společností. Uvažujete-li ale o tom, že by vám Peer-to-Peer pokryla náklady na bydlení, raději tuto možnost dobře zvažte – pro účely financování nemovitosti se P2P půjčky nehodí.

V čele stojí ČNB

Pro začátek je třeba říci, že P2P půjčky nemůže zajišťovat jen tak někdo. Provoz je podmíněn licencí, kterou uděluje Česká národní banka jen těm subjektům, kteří splní závazné podmínky; jde především o dostatečné finanční zajištění, které v případě nesplácení ze strany dlužníků zajistí věřitelům vrácení investovaných prostředků.

P2P portály pak vedle role prostředníka zajišťují prověření zájemce o půjčku. U částek v řádu statisíců probíhá prověrka podobně jako u bankovních domů – žadatel musí doložit výši příjmů, nezbytný je i výpis z úvěrových registrů. U nižších částek (v řádu desítek tisíc) nic takového ale potřeba není. A právě to je mimořádně lákavé pro ty, kteří by na spotřebitelský úvěr u bank nedosáhli.

Anonymita je základ

Jednou z hlavních rolí P2P zprostředkujících společností je zajištění anonymního kontaktu mezi dlužníkem a věřitelem. Děje se tak z pochopitelných důvodů – P2P portály musí zajistit stejnou úroveň služeb pro všechny, a pokud by věřitel znal klientovu identitu, mohl by na základě vyhledaných informací odmítnou půjčku poskytnout.

Nové auto, bydlení i refinancování

Maximální výše úvěru se u P2P půjček pohybuje okolo částky 500 000 Kč. Úvěr tak může být prostředkem pro pořízení nového automobilu, hodí se i pro pořízení vybavení domácnosti nebo menší rekonstrukci.

Často je i prostředkem pro konsolidované refinancování, tedy sloučení více půjček do jedné s výhodnějším úrokem. Pro dlužníky jde o lákavou cestu, jak ušetřit; zatímco obcházení bankovních domů a porovnávání nabídnutých úrokových sazeb je časově náročné, P2P portály nabídnou nejvýhodnější úvěr elektronickou cestou.

A co úroky?

Výše úroků je na některých platformách věcí dohody mezi věřitelem a dlužníkem, jinde se úroková sazba řídí dle bonity zájemce o půjčku a jejího objemu. Nutno dodat, že kvůli relativně snadné dostupnosti se úrokové sazby nezřídka pohybují ve dvouciferných částkách. Samotné P2P portály si za zprostředkování úvěru berou odměnu ve výši několika procent ze zapůjčeného objemu.

Nejste si jisti, zda se P2P půjčka hodí i pro vás? Doporučíme vám nejvhodnější řešení. Sjednejte si ještě dnes bezplatnou schůzku s našimi poradci!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...